Hijgend hert der jacht ontkomen 4 ZEELAND Filmmaker sluit zich jaar op in Javastraat Marnix Haak (29) uit Terneuzen wil zijn buren in de Amsterdamse Javastraat beter leren kennen. Waar een ander het bij een incidenteel kopje koffie houdt, besloot de filmmaker voor een radicale aanpak. Marnix Haak vertoeft vanaf 1 sep tember twaalf maanden lang op de Javastraat in Amsterdam-Oost. De straat in de Indische Buurt, een ruime kilometer lang en be grensd door enerzijds de Celebes- straat en anderzijds het Javaplant- soen, zal een jaar lang Haaks we reld beslaan. „De Javastraat is, met de vele verschillende culturen, etnicitei- ten en mensen, de wereld in het Te gast De Rechtbank Zeeland en West-Brabant heeft een uitspraak gedaan die grote gevolgen kan hebben voor alle her ten, reeën en zwijnen in Neder land. En alle andere dieren die wettelijke bescherming genieten, maar in werkelijkheid zwaar be jaagd worden. Hoewel de jacht op beschermde dieren wettelijk niet is toegestaan, wordt bijvoorbeeld 80 procent van alle zwijnen, 50 procent van alle herten en 30 pro cent van alle knobbelzwanen jaar lijks afgeschoten. Jagers bedachten daar een semantisch trucje voor: ze noemden het geen jacht maar 'populatiebeheer' of'landbouw- klein", zegt Haak, zelf sinds tweeënhalf jaar woonachtig in de straat. „Er zit een Albert Heijn, een Blokker en allerlei soorten kleine winkeltjes. Geen probleem dus om in mijn straat boodschap pen te doen. Bovendien is het een plek boordevol verhalen." Verhalen die hij tijdens zijn zelfgekozen gevangenschap wil ontdekken. Haak is geboren en opgegroeid in Terneuzen. „Ik heb er tot mijn zeventiende, achttien de gewoond. Mijn ouders wonen er nog steeds." schadebestrijding'. Daar probeer den ze het wettelijke bescher mingsregime mee te omzeilen. Veel provincies gingen daar in mee, en gaven de jagers in feite carte blanche op basis van nauwe lijks gefundeerde faunabeheer- plannen. Daar heeft de Zeeuwse rechter nu een streep door gezet in een procedure die was aangespannen door de Faunabescherming. De Nederlandse wetgever heeft met nadruk bepaald dat dieren die be horen tot een inheemse bescherm de diersoort niet mogen worden gedood, verwond, gevangen, be machtigd of opzettelijk veront rust. Daarvan kan alleen onthef fing worden verleend in het be lang van volksgezondheid, openba re veiligheid, belangrijke schade Na zijn schoolperiode op het Zeldenrust-Steelantcollege ver laat hij Zeeland om te gaan stude ren aan de 'film en televisie- school', zoals hij het noemt, in Hilversum (HKU). Niet zo vreemd dat hij er blijft plakken. Al is hij een tijdje weg, Zeeland is nooit uit zijn hart verdwenen. „Zodra ik de stad wil ontvluch ten - dat doe ik met regelmaat - dan ga ik altijd naar Domburg." Een terugkeer zit er nu niet in. „Omdat ik in de media werk is Amsterdam een logische plek. Maar Zeeland laat me zeker niet koud; mijn roots liggen er." Nog altijd roept hij 'luctor et emergo'. „Maar of je daaraan her kent dat ik een Zeeuw ben? Mijn vriendin zegt dat ik een echte Zeeuw ben, omdat ik op de klein tjes let. Dat is wel waar." Haak herkent de roots meer aan het feit dat hij niet veel over aan gewassen, flora of fauna of an dere bij Algemene Maatregel van Bestuur aan te wijzen belangen. Vaak is aan die wettelijke eis niet voldaan, zoals nu ook de Zeeuwse rechter voor de tweede maal in korte tijd vaststelt. Jagers en gedeputeerden schen den massaal de bedoelingen van de wetgever, en daar lijkt nu paal en perk aan gesteld te worden. Is er geen groot belang voor de popu latie of voor belanghebbende men sen, dan kunnen jagers niet meer naar believen hun gang gaan. Kogelvrij Omdat het faunabeleid gedele geerd is naar de provincies, is er nog steeds het risico van rechtson gelijkheid tussen die provincies. In die zin is het te hopen dat er be- emoties praat. „Weinig lullen, vooral doen; dat is voor mij Zeeuws. Ik ben een doener." Na werken voor de publieke omroep en met zijn ervaring bij verschil- Als filmmaker wil ik de verhalen van de mensen en hun gang van zaken vertellen lende talkshows - „Daar mochten alleen maar bobo's aanschuiven" - heeft Haak behoefte aan 'gewo ne' mensen, zoals hij het zelf zegt. „En als filmmaker wil ik de verhalen van deze mensen, hun gebruiken, beslommeringen en hun gang van zaken vertellen." Dat doet hij door middel van een dagelijkse vlog (video web- log). Haak heeft al tweehonderd mogelijke items bedacht, waaron der een wekelijkse kookshow, uit zwaaiservice, sessies met muzi kanten uit de straat en een inval beurt bij een ondernemer. „Maar uiteindelijk moet het project een eigen leven gaan leiden." Bovendien is Haak niet van plan alleen maar een luisterend oor te bieden, hij hoopt ook iets te betekenen voor zijn buurtgeno ten. „Ik ben de altijd beschikbare buurjongen, voor hulp bij verhui zen, boodschappen doen of een potje schaak: ik bied me aan." Haak verwacht komend jaar geen grote problemen: voedsel is er in overvloed en aan speciaal- bier is geen tekort. „Maar ik moet ervoor waken dat ik niet gek word. Het is een drukke straat, met veel mensen en uitlaatgas sen, weinig momenten van rust. Los daarvan ben ik er klaar voor: ik 'commit' me voor honderd pro cent aan die straat." De vlogs zijn vanaf 1 september te zien op: www.jaffajaffa.nl. roep tegen de uitspraak wordt in gesteld, zodat de Raad van State kan oordelen over het feit dat tien duizenden dieren ondanks hun wettelijke bescherming de facto vogelvrij zijn. De bedoeling van de wetgever was dat ze kogelvrij zouden zijn, maar de PvdA heeft dat als onderliggende partij in de coalitie nog niet durven afdwin gen ondanks haar vele verkiezings beloften op dit punt. Voor de Zeeuwse damherten geldt dat ze waarschijnlijk tot aan de verkiezingen van 15 maart 2017 met rust gelaten zullen worden, en niet op het kerstmenu zullen verschijnen. Met dank aan de rech ter. Niko Koffeman is fractievoorzitter van de Partij voor de Dieren in de Eerste Kamer. 112 NIEUWS Motorrijder raakt zwaargewond in bocht bij A58 Strandwacht redt duo in motorbootje Dieven gepakt dankzij oproep op Facebook zaterdag 6 augustus 2016 'Ik ben een echte doener' Bien Borren en Jeffrey Kutterink Niko Koffeman Marnix Haak NW- EN SINT JOOSLAND Bij een eenzijdig ongeval op de Havenpoortweg (de N57) bij Nieuw- en Sint Joosland is gistermiddag kort na één uur een motorrijder ernstig ge wond geraakt. Het slachtoffer wilde de N57 verlaten en de A58 oprijden, maar ging in de bocht - vlakbij restaurant De Roode Leeuw - onderuit. Hulpdiensten wer den opgeroepen en de motor rijder werd per traumahelikop ter afgevoerd naar het zieken huis in Rotterdam. De politie heeft sporenonder zoek gedaan naar de toe dracht van het ongeval. VLISSINGEN Twee Duitsers zijn gistermid dag op de Westerschelde bij Vlissingen in problemen ge raakt toen de motor van hun rubberboot het begaf. Daar voor werd de twee al verma nend toegesproken, omdat ze in de vaargeul voeren. De strandwacht sprak het duo toe vanwege de hachelijke on derneming. Onder het kopje: '5 paardenkrachten en 2 ezels', schreef de Strand wacht op Facebook: „Met een vijf pk buitenboordmotor, geen reddingsvesten en overi ge uitrusting is het zeer onver standig onder deze omstan digheden over de Wester schelde te varen." TERNEUZEN In de Anjerstraat in Terneu zen zijn gistermiddag twee mannen aangehouden in een gestolen auto. Het tweetal kon worden gepakt dankzij een Facebook-oproep die de eigenaar had geplaatst. De mannen van 57 en 60 jaar ko men uit Terneuzen. Een plaat selijke garagehouder zocht hulp nadat een auto niet was teruggebracht na een proe frit. Hij belde de politie en plaatste een oproep op Face book. Met succes. Volgers reageerden via dat kanaal dat ze de auto hadden zien rijden. Eén tipgever dirigeerde de po litie naar de juiste locatie. K JFilmmaker Marnix Haak ver toeft vanaf 1 september twaalf maandenlang op.de Javastraat in Amsterdam-Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32