Student moet goed rekenen Oreel viert jubileum met verzamelalbum Zeeuwse mosselkweker wil zich onderscheiden 2 ZEELAND Bij de tijd Ook nu de studiebeurs is afgeschaft, gaan Zeeuwse jongeren studeren. Al wonen ze op papier wel vaker thuis. Rianne wil geen grote studieschuld: ze pendelt tussen Goes en Rotterdam. LEENSTELSEL OP KAMERS IS TE Commentaar Het leenstelsel voor studenten heeft in Zeeland een vervelen de bijwerking. Cijfers van de overheid geven aan dat sinds vorig jaar meer eerstejaars universitaire studenten in de provincie blijven wonen. Een deel van deze jongelui ziet waar schijnlijk geen brood in een flinke studieschuld. Maar ze betalen een hoge tol. Ze moeten extreem veel reizen en ze kunnen niet deelnemen aan het normale studentenleven. Dus Zeeland heeft weinig reden blij te zijn dat de uittocht van jongeren wordt afge remd. Hooguit zorgen ze hier voor nog wat leven in de brouwerij. Het leenstelsel zit soepel in elkaar. Het houdt rekening met de inkomsten van de ouders en het smeert terugbetalen uit over maximaal 35 jaar. Toch hebben sommige studenten er moeite mee. Ze zien terecht op tegen een hoge schuld. Je kunt nu wel laconiek doen over een schuld van veertigduizend euro, maar je moet in de toekomst wel echt de wind mee hebben om zo'n groot bedrag vlot af te lossen. Zo niet, dan bepaalt die schuld al snel het verschil tus sen een benauwend krappe portemonnee en net wat meer speel ruimte. Gelukkig zijn er geen aanwijzingen dat het leenstelstel Zeeuwse jongeren van een studie weerhoudt. Vorig jaar stroom den zelfs iets meer studenten door naar het hoger onderwijs. Het is verleidelijk in te haken op de aarzeling van sommige stu denten om buiten de provincie te gaan wonen. Die kan worden aangegrepen als een kans om het onderwijsaanbod in Zeeland uit te breiden. Maar wonderen zal dat waarschijnlijk niet opleveren. Zeeland is gewoon te klein voor een compleet aanbod aan vervolg onderwijs. Dus de meeste jongeren moeten toch worden aange moedigd hun vleugels uit te slaan buiten de provincie. Hoe ver zij daarbij willen gaan met hun schuld, moeten zij zelf goed afwegen. Moedig jongeren aan hun vleugels uit te slaan buiten de provincie Omdat hij eerdere jubilea vanwe ge de drukte geruisloos voorbij liet gaan, leek het Oreel leuk om er deze keer wél iets mee te doen. Iets wat niet te veel tijd in beslag zou nemen. Zo ontstond het idee om een verzamelalbum uit te ge ven met strips die Oreel de afgelo pen 25 jaar heeft getekend voor verschillende opdrachtgevers. Het resultaat is Publiek Geheim, dat zaterdag 20 augustus ver schijnt. In het album zijn allerlei strips te vinden, van het kerstver haal van stripheldin Hel tot een in formatiestrip voor Rijkswater staat. Het was meer werk dan Oreel dacht om alles bij elkaar te zoeken. „In mijn beginperiode had je geen digitaal archief, dus ik heb heel wat uren gespendeerd aan het doorvlooien van dozen." Publiek Geheim verschijnt in een oplage van 999 exemplaren: 900 gewone, met een blauwe kaft en 99 met een rode omslag. „Die bevatten allemaal een originele schets van één van de strips uit het boek. Via mijn site kunnen mensen er één uitkiezen." Met het verzamelalbum is in elk geval één project afgerond. Nu nog een kinderbijbel illustreren, tekeningen maken voor deel twee van 'Op zoek naar Zeeland' en het tweede deel van de strip 'De avon turen van Hel' uitwerken. Hard werken, maar stoppen komt in zijn woordenboek niet voor. „Een echte striptekenaar stopt nooit." Almanak Ze kunnen nog amper klokkij- ken, die zusjes uit Hulst. Tijd is dan ook een nogal ongrijpbaar iets voor ze. Zo zat hun moeder kortgeleden in Amerika en kon den ze er met hun pet niet bij dat het voor hen al bijna bed tijd was, terwijl hun moeder net klaar was met ontbijten. Maar nu gingen ze zelf op va kantie, naar Cadzand. Toen ze 's middags aangekomen waren in hun vakantiehuisje, werd even naar oma in Hulst gebeld. „Is het bij jou nu al nacht, oma?" Publieksprijs kermisattractie Oostsluis is een maand dicht Wandeling park Toorenvliedt Westkapelle Zeepkistenrace voor de lol Goes ianne Zwanen burg (20) uit Goes reist elke dag 3,5 uur met het openbaar ver voer om haar hbo-opleiding verpleegkunde in Rotterdam te kunnen volgen. Veel liever zou ze op kamers wonen, maar dat is niet te betalen. De studente hoort bij de eerste lichting jongeren die geen aan spraak meer kan maken op een studiebeurs. „Mijn ouders betalen niets mee aan mijn studie. Alleen de boeken", vertelt Rianne. „Ik moet lenen om het collegegeld te LEENSTELSEL kunnen betalen. Daardoor zit ik straks al in de schulden. Als ik op kamers zou wonen komt daar nog eens zes- a zevenhonderd euro per maand bij voor kamerhuur, eten en andere onkosten. Dan zou ik na mijn studie een schuld heb ben van ongeveer veertigduizend euro. Natuurlijk kan ik daarvoor kiezen, maar het lijkt me niet ver standig. Ik wil straks een gezin stichten en een leven kunnen op bouwen." En dus stapt Rianne soms voor dag en dauw in de trein naar Rotterdam. Op sommi ge dagen is ze pas om tien uur 's avonds thuis. „Tijdens het reizen komt van studeren niet veel, want de treinen zitten vaak propvol. Je mag blij zijn als je een zitplaats hebt. Het studeren vergt op deze Wie Zeeuwse mosselen koopt, moet ervan op aan kunnen dat die mosselen ook echt uit Zeeland ko men. Daarom kiezen steeds meer mosselkwekers ervoor om zich te verbinden aan het streekkeur- merk Zeker Zeeuws. De laatste weken zijn tien mos selkwekers uit Bruinisse, Zierik- zee en Yerseke overgestapt op het keurmerk, zegt Sabine Verburg, van de Stichting Zeker Zeeuws Streekproduct. Dat is een verdub beling. Volgens Verburg komen er nog meer kwekers bij. „Deze kwe kers kiezen er bewust voor zich te onderscheiden van mosselen uit Duitsland, Denemarken en Ier land. Ze vinden het jammer dat het voor consumenten niet duide lijk is welke mosselen uit Zeeland komen en welke niet. Ze vinden het ook oneerlijk dat ze aan strik tere eisen moeten voldoen dan be drijven uit het buitenland." Ook supermarkten en de horeca willen meer producten uit de regio. Mosselkwekers die in aanmer king willen komen voor het certifi caat, moeten aan strikte voorwaar den voldoen. Zo mogen ze de laat ste drie jaar niet geïmporteerd hebben uit het buitenland en moe ten ze uitsluitend Nederlands mosselzaad gebruiken. zaterdag 6 augustus 2016 li Het is maar een getal. Een leuk getal, dat dan wel, maar meer ook niet. Danker Jan Oreel heeft een nuchtere kijk op zijn jubi leum. „Er verandert niets", zegt de Kloetingse illustrator. Ellen Jobse Kloetinge Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De attracties op de Middel burgse kermis dingen ook dit jaar mee naar de Pu blieksprijs. Een jury beoor deelt zaken als presentatie, prijsbeleid, originaliteit en kijkwaarde van de attrac ties. Burgemeester Harald Bergmann reikt de prijs maandagmiddag uit in café Bommel aan de Markt. De Publieksprijs werd in 2010 in het leven geroepen. De kermis duurt nog tot en met donderdag. TERNEUZEN De binnenvaartsluis in Ter- neuzen is vanaf 14 oktober een maand lang gestremd voor alle scheepvaart. De Oostsluis wordt voorzien van nieuwe sluisdeuren. Bo vendien krijgt de sluis nieu we besturing, worden twee bruggen, de deuren aan het binnen- en het buitenhoofd en de spui- en nivelleerin- stallatie omgebouwd en worden de sluis en de brug gen geschikt gemaakt voor het bedienen op afstand. MIDDELBURG Wandelaars kunnen vanmid dag vanaf 13.30 uur nog mee met een excursie door Park Toorenvliedt onder lei ding van een IVN-gids. Het park is in 2014 ingrijpend verandert, waardoor grote natuur- en cultuurwaarden (waaronder het uit 1726 da terende landhuis) nog beter beleefbaar zijn. Vertrek van af de hoofdingang van het park aan de Koudekerkse- weg. Meer informatie op de site: ivn.nl/walcheren Van Pausmobiel tot Flintsto- nekar en Team Keukenrol; de zeepkistenrace in West kapelle was weer alles behal ve saai De zeepkistenrace is onder deel van het Dijkfeest in het dorp. Met braderie, een dj, li- ve-muziek en een grootse vuurwerkshow. Ik wil geen Cornelleke Blok Sinds 1 september 2015 krijgen studenten in het ho ger onderwijs geen basis beurs meer. Ze kunnen alleen geld lenen van de Dienst Uitvoering Onderwijs. Het verschil tussen uitwonende en thuiswo nende studenten is vervallen: iedereen kan aan spraak maken op hetzelfde budget. Alle hbo- en wo-studenten krijgen een OV-jaarkaart, waar mee ze in het weekend of doordeweeks gratis reizen. Studenten met ouders die een laag inkomen hebben, krij gen een aanvullende beurs. De lening kan in 35 jaar te rugbetaald worden. Voorheen moest het bedrag in 15 jaar af gelost zijn. Studenten mogen onbe perkt bijverdienen. Voorheen was er een maximum. Cornelleke Blok Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30