SHOW CULTUUR 25 Waarom schreef hij in zijn liedteksten nooit over jongens? Twintig jaar na zijn coming-out worstelt zanger Wouter Hamel meer dan ooit met zijn eigen homoseksualiteit. Ik heb me altijd aangepast aan de heteronorm Hij heeft lang getwij feld, maar Wouter Hamel gaat toch. Niet op één van de boten op de Canal Parade van vanmid dag, wél om vanaf de kade de deelnemers toe te juichen. „Ik wil mijn groep nu niet meer in de steek laten", zegt hij. Hamel miste sinds zijn eigen co ming-out ruim twintig jaar geleden heel wat afleveringen van de Canal Pa rade. „Ik vond het stigmatiserend: al die boten met mannen in strings erop. Ik deed er een beetje nuffig over. Maar die houding past mij niet, zie ik nu. We zijn één gemeenschap. Ik voel me meer dan ooit verwant met iedereen op die boten." Die woorden passen in de persoonlij ke ontwikkeling die Hamel sinds enige tijd doormaakt, vertelt de jazzzanger (39) aan zijn keukentafel. „Ik vraag me in alle eerlijkheid af of ik er trots op ben dat ik homo ben. Waarom is er al tijd iets dat me tegenhoudt als ik op straat de hand van mijn vriendje wilde pakken? Waarom riep ik steeds dat die mannen in leren pakjes op die boten niets met mij te maken hadden?" „Nu ik bijna 40 ben, kom ik erachter dat ik mijn eigen homoseksua liteit nooit volledig heb geaccepteerd. Ik heb me altijd aangepast aan de heteronormen van de sa menleving. Nu ben ik zo ver dat ik zeg: liever mijn homoseksuele kan ten uitvergroten, dan ze onderdrukken." „Toen ik vijf jaar geleden mijn grote idool Mark Murphy opzocht, brak er iets bij me. Hij was toen al 78 en vertel de over zijn liedjes. Die waren geduren de zijn hele loopbaan over meisjes ge gaan. Want een artiest die openlijk over zijn homoseksuele gevoelens zong, dat kon in de Verenigde Staten echt niet. Hij vond het vreselijk, dat juk. We hebben toen samen één van zijn songs herschreven, met woorden als 'guy' in plaats van 'girl'. Dat voelde bevrijdend voor hem. „Na die ontmoeting dacht ik: als ik zo doorga, word ik net als hij. In mijn teksten gaat het ook nooit expliciet over jongens. Waarom schrijf ik er al tijd omheen?" „Ik weet nog goed hoe rond mijn door braak in 2007 een homoseksuele colle ga, die ik heel hoog heb zitten, me apart nam. Ze raadde me aan: 'Blijf ook het he- teropubliek aanspreken, zorg dat je niet té homo overkomt. Je kunt in in terviews best vertellen dat je een vriend hebt, maar zeg ook dat je geïnte resseerd bent in vrouwen. Voor je het weet sta je alleen nog maar bekend als homo. Appeal to both sides!" „Nee, het was juist koren op mijn mo len. Ik vond het juist heel prettig om me zo dicht mogelijk bij de heterowe reld te posteren. Je had me toen echt niet op de Gay Pride gezien. Ik was ho mo, maar deed het wel op de hetero manier." „Tuurlijk, ja. Heel graag. Dan zou ik overal lekker met mijn meissie hand in hand kunnen lopen, ik zou in elk land ter wereld op vakantie kunnen en nie mand zou ons vies vinden. Ik weet nog dat mijn vader, toen ik uit de kast kwam zei: 'Jongen, ik had het liever niet gehad. Niet omdat ik iets tegen ho mo's heb, maar omdat je het als hetero in het leven gewoon een stuk makkelij ker hebt'. Ik vond dat eerst onzin, maar weet nu dat hij gelijk had." „Niet meteen, hoor. Tot nu toe is het vooral een innerlijk proces. Uiteinde lijk wil ik zeker wat doen voor de goe de zaak. Er is zoveel discriminatie. Ik hoor elke week verhalen van beledigin gen, spugen of zelfs uitgedeelde klap pen. Ik ga me niet meer verbergen." Dan met een vrolijker gezicht: „Weet je dat ik vorige maand voor het eerst in het openbaar heb zitten zoe nen? Gewoon hier in het Vondelpark. Ik zei mijn lover dat we dat beter thuis konden doen. Maar hij antwoordde: 'Relax, er is niets om je voor te scha men, doe gewoon wat je hart je in geeft'. En juist dat laatste heb ik dus ei genlijk nog nooit echt gedaan." „In vergelijking met jongens die in an dere landen of in streng gelovige krin gen opgroeien, was dat ook zo. Ik heb liberale ouders en woonde niet op de Biblebelt, maar in Den Haag. Maar dat ik nooit problemen heb ervaren, was gewoon niet waar. Op de lagere school ben ik vreselijk gepest omdat ik me zo vrouwelijk gedroeg. „Ik was me als 10-jarige nog niet zo bewust van die genderrollen. Ik was een vrolijke jongen die fanatiek aan bal let deed. Dat ging zo goed dat ik naar het Koninklijk Conservatorium mocht. Toen besloten mijn ouders te verhui zen. Ik was er stiekem blij mee. In Wijk bij Duurstede kon ik opnieuw be ginnen. Ik stopte rigoureus met ballet en zorgde, hoewel ik toen wel wist dat ik jongens interessanter vond, dat ik verliefd werd op een meisje. Ik assimi leerde tussen de hetero's. Pas de laatste jaren denk ik: misschien heb ik dat verhaal over mijn co ming-out in de pers be wust zo rooskleurig voor gesteld om te zorgen dat hetero's ook aan boord van mijn muziek konden stappen. Ik wilde de pun ten niet benadrukken die me anders of afwijkend maakten." zaterdag 6 augustus 2016 Stefan Raatgever Heb je antwoorden? Wat is er veranderd? Waarom deed je dat? Vond je dat moeilijk? Zou je willen dat je he tero was? Waar gaat deze ontwikkeling bij jou naar toe? Word je activist? 44 In interviews vertelde je dat je coming-out een vrij onaanzienlijke gebeurtenis was. Voor het eerst in het openbaar FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25