Melkveehouder wil helemaal geen deltaplan E 21 voor 'maatje meer' Het begon in 1964 MOVIE PARK GERMANY list van Europa zijn", zei hij des tijds tegen het Financieele Dagblad. Dat lukte aanvankelijk goed, want onder Cool Investments werd de keten al snel winstgevend. Ook afgelopen jaar werd nog een klei ne winst geboekt. De doelstelling is nog steeds het zelfde: „MS Mode maakt pure #Curvepower. Met #Curvepower benadrukken wij dat iedere curvy vrouw trots mag zijn op haar ron dingen en lichaam", verklaart de keten op de eigen site. Die kleding is comfortabel „met een touch of glamour, voor een betaalbare prijs." Voor de huidige zomercol lectie werd het vermaarde Canade se plus size-model Justine LeGault ingehuurd. Retaildeskundige Rupert Parker Brady stelt dat MS Mode nu uit stel aanvraagt omdat deze maand de wintercollecties moeten wor den besteld. „Voor elke winkelke ten zijn er jaarlijks twee dure MANTELS maanden. In augustus, als de win tercollectie wordt ingekocht en in maart wanneer de zomercollectie wordt besteld. Niet voor niets vie len in januari en februari veel ke tens om." Hij wijst erop dat Kahn en de banken afgelopen jaren veel geld staken in MS Mode. „Dat moet een keer terugkomen." Volgens zakenblad Quote zou MS Mode in de tang zitten bij de Rabobank dat de keten 35 miljoen zou heb ben geleend. Ondanks de problemen noemt Parker Brady de aankoop van MS Mode in 2011 een verstandige. „De grotematenmarkt is een echte groeimarkt, in Engeland stijgen de omzetten fors. Je moet je als keten alleen wél goed positioneren." Al met al denkt Parker Brady dat Kahn nu blij is dat hij V&D in februari niet overnam. „Dan had hij al zijn aandacht daarop moe ten richten en miste hij nu focus." Varkenshouders en glastuinbou wers keken in het verleden regel matig met een schuin en enigs zins jaloers oog naar de melkvee houders. Waar zij zelf te maken hadden met prijzen die vaak niet kostendekkend waren, met soms enorme schulden tot gevolg, baadde de melk veesector in de weelde van een stabiel en voor boerenbegrippen tame lijk hoog inkomen. Maar tijden verande ren. Het begint er steeds meer op te lij ken dat de melkveehou ders zich vertild heb- LL ben aan het verdwij nen van het melkquo tum. Gevoed door ja ren van succes werd dat moment aangegre pen om eens flink uit te breiden, met zijn allen tegelijk. Het ef fect laat zich raden: overaanbod en een la gere melkprijs. FrieslandCampina, de belangrijkste afnemer, betaalt de boeren momenteel 25 euro per 100 kilo melk. Twee jaar geleden was dat bijna 40 euro. Reden voor Rabobankdirecteur Ruud Huirne om aan de bel te trekken. In een column op de web site melkveeiooplus.nl pleit hij voor een deltaplan. Naast de lage prijzen hebben de boeren name lijk nóg een paar grote problemen, stelt het hoofd van de agrarische tak van de bank. 'Brussel' dreigt langs een aantal wegen de produc tie van mest te beperken. „Als dat gebeurt heeft dat enorme finan ciële gevolgen. Het Landbouw Eco nomisch Instituut becijferde dit op 100 miljoen euro per jaar." Gevolg, volgens de Rabobank: nóg meer lege plekken in de stal len. Fnuikend voor het draagvlak van de sector, denkt Huirne. „Kun nen we nog vijf jaar afwachten? Ik denk het niet. Juist nu is er behoef te aan een sectorbreed plan." Anders, waarschuwt de bank, worden de problemen structureel en dreigen de melkveehouders de glastuinbouw en de varkenshou ders achterna te gaan. De oproep van Rabo is niet gespeend van ei genbelang. Er is geen bank die zo veel leningen aan de agrarische sector heeft uitstaan: ruim 100 mil jard euro. Ongeveer 15 miljard daarvan zit bij de zuivelsector (natio naal en internatio naal). Als boeren echt in de problemen ko men, dreigen zij een deel daarvan niet te kunnen terugbetalen. De boeren zelf zeg gen dat alle problemen al lang op de agenda staan, in een samen werkingsverband dat de Duurzame Zuivelke- ten heet, en waarbij de Rabobank nota bene zelf is aangesloten. „De discussie wordt daar al volop ge voerd", zegt Kees Romijn, voorzit ter van vakgroep melkveehouderij van boerenorganisatie LTO. Het steekt hem dat de melkveehou ders op een hoop worden geveegd met varkenshouders en glastuin bouwers. Toch moet hij toegeven dat Huir ne de vinger op de zere plek legt. „Hij noemt de meest actuele pro blemen. We worstelen met weerbarstige dossiers, waar we sa men uit moeten zien te komen." We zitten met lastige dossiers GA SNEL NAAR pzc.nl/zomeruitjes Volwassenen nu 29,- Kinderen 21,- zaterdag 6 augustus 2016 MS Mode is geboren op de Amsterdamse Albert Cuypmarkt. Daar dreef marktver- koper Max Abram een goedlopende kraam in damesmantels. In 1964 opende hij ver volgens in Rotterdam zijn eerste winkel die de naam 'de Mantel specialist' kreeg. Dat werd later M&S. De ke ten kwam in handen van Vendex KBB waar M&S samen met Hunkemöller en Clau dia Strater de mode- tak vormde. In 2004 verdween Vendex KBB van de beurs en ging het concern ver der als Maxeda. Toen Kahn de keten over nam veranderde hij de naam in MS Mode. De keten van M&S Mode telt 400 win kels. FOTO ROBIN UTRECHT Melkveehouders hebben te kam pen met structurele problemen. Dus moet er nü een deltaplan komen om te voorkomen dat de sector dezelfde problemen krijgt als de varkenshouderij en de glastuinbouw, vindt de Rabo bank. Niet nodig, zeggen de melkveehouders. Sander van Mersbergen Utrecht Kees Romijn, voor zitter LTO melkvee Kinderen tot en met 3 jaar gratis toegang. Vlak over de grens worden grote bioscoopfilms werkelijkheid in meer dan 40 attracties en shows! Beleef de nieuwe avonturen van Ice Age in "No Time For Nuts 4-D", In het grootste Nickland van Europa ga je met de tv-helden Dora SpongeBob en zijn vrienden op de foto! Of begeleid je de Teenage Mutant Ninja Turtles op spannende avonturen in hun verkeersschool "License to drive" en begroet je de nieuwe bewoners Chase und Marshall van de Paw Patrol, waarvoor geen klus te groot is en geen pup te klein! Bezoek de compleet nieuwe en permanente horror-attractie "The Walking Dead Breakout", gebaseerd op een van 's werelds meest succesvolle en populaire Amerikaanse series, met echte "Walkers". Ronald Kahn. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21