Schotse vreugde 4) \^m IMF-econoom zet vraagtekens bij beweringen Thomas Piketty 20 ECONOMIE Uitstel van betaling voor damesmodewinkel Alweer staat een winkelketen op omvallen. MS Mode heeft 130 winkels in Nederland en zich richt op de 'plus size' vrouw. UI In de schijnwerpers Kort voor het Brexitreferendum waar schuwde Diageo, eigenaar van het beroemde whiskymerk Johnnie Walker, nog maar eens. In de EU is de Schot se drankensector veel en veel beter af, zei topman Ivan Menezes. Als lid van een han delsblok is het makkelijker om nieuwe mark ten aan te boren, importtarieven te beperken en handelsgeschillen op te lossen. Liz Truss, dan nog minister van Voedsel, voegde er de alarmerende mededeling aan toe dat 40.000 banen in de sector op het spel stonden. En Johnnie Walker en zijn Schotse colle ga's hadden het al zo moeilijk. De laatste ja ren stapten steeds meer liefhebbers van ster ke drank over naar alternatieven als bourbon en Ierse whiskey. De vraag uit China (een belangrijke groei markt) zakte ook nog eens in. Daar kwam, al le waarschuwin gen ten spijt, de Brexit dus boven op. Alle ingre diënten voor een rampscenario. Toch? De stokers van de whisky in de beroemde vierkante fles bleken één effect van de Brexit over het hoofd te Kilmarnock hebben gezien, Zijn zoon of in elk geval Alexander te hebben onder schat. Sinds de Britten voor een vertrek uit de Europese Unie stemden, zakte de koers van het Diageo pond met 10 procent. Daar door zijn Britse producten voor mensen in het buitenland 10 procent goedkoper. Laat 90 procent van de vraag naar Schotse whisky nou net uit het buitenland komen! Jaarlijks gaat er voor bijna 5 miljard euro het land uit. Tegenover persbureau Bloomberg verklaart whiskyhandelaar Dawn Davies dat er 'een belachelijke piek' in het aantal verko pen zit. Hij verkoopt 30 tot 40 procent méér whisky dan voor de Brexit. In Britse slijte rijen staan de toeristen in de rij, whisky producenten kunnen de groeiende vraag tot hun grote verwondering nauwelijks aan. Flitsen III Aegon Fagron Gemalto Gisteren werd bekend dat er sur seance is aangevraagd voor de Ne derlandse winkels. Dat is saillant nu MS Mode deel uitmaakt van Roland Kahns mode-imperium Cool Investments, waar ook Ame rica Today, CoolCat, Sapph en WonderWoman onder vallen. Eerder dit jaar poogde de selfma de ondernemer nog V&D over te nemen, iets wat uiteindelijk net niet lukte. De vraag is of nu ook Kahns an dere merken in de gevarenzone zitten. Hij bezweert van niet. „Geen problemen voor de andere ketens, gelukkig", laat de onderne mer deze krant per tekstbericht weten. Die ontkenning ten spijt bekende Kahn recent zélf dat de zaken niet florissant verlopen. Zo bevindt vlaggenschip Cool Cat zich sinds kort in bijzonder beheer bij de ING. „Ik zou liegen als ik zou zeggen dat wij het mo menteel goed doen", verklaarde hij vorige maand nog aan het blad Retailnieuws. Kahn - met een geschat vermo gen van 250 miljoen nummer 70 in de laatste Quote 500-lijst - wijt de misère aan de stevige concur rentie, maar ook aan een gebrek aan kwaliteit binnen zijn eigen Cool Investments. „Wij hebben last van ZARA en H&M, maar vooral van onze eigen incompeten tie", stelde hij in zijn bekende wei nig gepolijste taalgebruik. Inmid dels heeft Kahn ex V&D-inkoopdi- recteur Lilian Vos binnengehaald bij CoolCat om het tij te keren. Bij MS Mode is het de zachte winter die de verkopen hebben doen kelderen. Ook heerst er een 'negatief sentiment' in de mode branche, stelt directeur Machiel Lagerweij. „MS Mode heeft hier door een deel van de wintercollec tie tegen lagere prijzen moeten verkopen." De directie zegt het zeer te betreuren dat het uitstel moest aanvragen. Volgens Lagerweij geldt de sur seance alleen voor de holding en de Nederlandse werkmaatschap pij. „Er zijn geen gevolgen voor de werkmaatschappijen buiten Nederland." Alle winkels blijven open, net als de webshop. Als be windvoerders zijn Frits Kemp van FORT advocaten en Cees de Jong (Van Benthem Keulen) aange steld. De surseance is een bittere pil voor Kahn. MS Mode is veruit zijn grootste formule. De keten telt 400 vestigingen waarvan 270 in België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Spanje. Er werken 2.300 mensen, waarvan 900 in Nederland. De 64-jarige Kahn kocht MS Mo de in 2011 met grote ambities. „We moeten de grote matenspecia- IMF-econoom Carlos Góes nam daarin de belangrijkste bewerin gen van Piketty onder de loep, aan de hand van gegevens voor ne gentien landen over een periode van dertig jaar. Daaruit blijkt vol gens hem geen bewijs voor de stel ling van Piketty dat ongelijkheid toeneemt als de winsten op kapitaal (zoals rente en dividend) harder stijgen dan de hele economische groei. In driekwart van de gevallen vond de IMF-econoom juist een tegenovergesteld beeld. Die vondst is volgens Góes van belang in de zoektocht naar een remedie tegen de groeiende ongelijkheid in de we reld. „Zonder te weten waar die trend vandaan komt, is het onmo gelijk om een beleid te formule ren dat het tij kan keren." Piketty werd wereldberoemd met zijn boek 'Kapitaal in de 21e eeuw'. Daarin komt hij aan de hand van een grote hoeveelheid ge gevens tot de conclu sie dat inkomensonge lijkheid toeneemt als winsten op kapitaal har der groeien dan de pro ductie in een economie. Dit komt volgens hem doordat kapitaal dan een steeds groter deel van het totale inkomen in een land vormt. Dat zou de ongelijk heid vergroten omdat vooral rijk ere mensen over kapitaal beschik ken en er de vruchten van pluk ken. Schotse distilleerders voerden een actie ve campagne tegen de Brexit, bang als ze waren dat de toegang tot de wereldmarkt zou verslechteren. Ze rekenden buiten de koersval van het Britse pond. Sander van Mersbergen Energiebedrijf Eneco heeft zijn winst in de afgelopen zes maanden ondanks gedaalde energieprijzen op niveau weten te houden. De lagere inkomsten werden grotendeels gecompenseerd doordat de inkoopprijs ook daalde. De Porsche 911 is weer de meest ver kochte luxe sportwagen in Nederland. Zeven op de tien verkochte nieuwe sport auto's in Nederland zijn van dit type, blijkt uit cijfers van voertuigeninformatiedienst VWE. zaterdag 6 augustus 2016 In 1820 begint John Walker een zaak in Kilmarnock Zijn zoon Alexander stookt de eerste whisky in 1865 Het merk is eigendom van multinational Diageo Grootste win naar op de AEX was verzekeraar Aegon met bijna 5 procent koers winst. Ook een goede dag voor bouw bedrijf BAM, dat al een paar we ken in een stij gende lijn zit. m Wisselkoersen zaten de toeleve rancier aan apo theken dwars in de eerste helft van het jaar. Zwaarste verlie zer op de beurs was digitaal be veiligingsbedrijf Gemalto. O o Negatief sentiment nekslag voor MS Mode David Bremmer Rotterdam WASHINGTON De beweringen over inkomensongelijkheid waar mee de Franse econoom Tho mas Piketty beroemd werd, zijn moeilijk met harde data te bewij zen. Dat stelt een econoom van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een recent ver schenen onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20