19 Of je van Europa houdt of niet, het basisgevoel is - ook bij Frankrijk, Italië of Duitsland - dat ze zonder verloren zijn y UUUU.UUJ „Ik zie in Nederland dezelfde contra dictie als elders: diep in hun ziel ge hecht aan Europese samenwerking, twijfel over het dagelijkse beleid. Ik zeg soms tegen vrienden van ver schillende politieke gezindten in Ne derland: de eerste die zich openlijk pro-Europees durft op te stellen en dat goed beargumenteert, die wint al le verkiezingen." „Consequenter dan anderen, ja, maar ik moet nu oppassen, want ik kan me natuurlijk niet in de binnen landse politiek gaan mengen. In elk geval: als ik in Nederland met gewo ne burgers praat, zijn er veel vragen over Europa, maar zelden over zijn bestaansrecht." „Nee, want in elk referendum dat iets met Europa te maken heeft, geeft men geen antwoord op de vraag en is de stem negatief. Jullie Oekraïnereferendum is het bewijs. Tegenstanders van Europa zijn erin geslaagd te doen geloven dat het ging over iets wat helemaal niet aan de orde was, namelijk toetreding tot de Unie. En zo gaat dat steeds." „In 2005 heeft jullie regering weinig campagne gevoerd en was het idee dat Europa weinig deed voor kleine re landen. Toen ik mijn team for meerde heeft niet één Nederlandse krant zijn lezers verteld dat alle vicevoorzitters op buitenlandchef Mogherini na uit kleinere landen ko men. Als je thuis elke dag vertelt dat Europa niet deugt, bureaucratisch en technocratisch is en zich niks aan trekt van de zorgen van zijn burgers, moet je niet raar gaan kijken als be volkingen dat op den duur gaan gelo ven. Het Britse referendum bewijst het. Maar dat heb je dan wel zelf uit gelokt." „Of je van Europa houdt of niet, het basisgevoel is - ook bij de grootsten onder ons, zoals Frankrijk, Italië of Duitsland - dat ze zonder verloren zijn. Om een simpele reden: we zijn al het kleinste continent en boeten aan economische kracht en inwoner tal verder in. Alleen stelt geen enkel land nog wat voor, de enige manier om te overleven is samenwerking." „Net als hij stel ik vast dat veel rege ringen kortzichtig reageren. De pro blemen stapelen zich op, landen voe len zich niet op hun gemak, en val len terug op een simplistisch dis cours. Het ontbreekt aan staatsman schap en politieke moed, aan men sen die 'nee' zeggen tegen rechts-ex- tremisme en populisme in plaats van het te imiteren." „Als er successen zijn, zeggen de re geringen dat zij die hebben bereikt, als het misgaat heeft de Commissie het gedaan: nihil novum sub sole, zoals de oude Romeinen al zeiden, niks nieuws onder de zon. Ik ben van de zelfkritiek, vraag me dagelijks af wel ke fouten ik heb gemaakt. Dat lijkt me zinvoller dan eigen falen afschui ven op anderen. Als ik de Commissie verdedig is dat omdat zij gelijk heeft, als ze fouten maakt geef ik dat toe. Regeringen hoeven dat niet te doen, want als enigen maken zij nooit fou ten." „Europa besturen zonder de natiesta ten gaat niet, dus kies ik voor samen werking. Wel heb ik vanaf het begin gezegd: ik ben niet het secretariaat van de Raad (de lidstaten - red.) en ook niet de slaaf van het Parlement. En dan word je dus bekritiseerd. Als Timmermans de Poolse rechtsstaat en democratie aan de kaak stelt, moet je niet verbaasd zijn als Polen mijn ontslag eist. Vragen wij Spanje en Portugal extra bezuinigingen, dan zijn ze daar niet blij, besparen we ze een boete dan heb ik het bij Dijssel- bloem verbruid. Als ik op een econo misch forum in Sint Petersburg zes uur met Poetin spreek, levert dat weer boosheid op. In plaats van elke dag te schrijven dat Juncker moet op stappen, zou de pers zich ook eens kunnen afvragen waaróm. Er gaat al tijd iets aan vooraf." „Ik ben een gevoelig mens en dus doet het pijn, maar ik lig 's nachts echt niet wakker van de vraag wie de volgende dag weer mijn ontslag zal gaan vragen. En nog minder laat ik er mij door van mijn pad breng en." „Europa zit institutioneel heel inge wikkeld in elkaar, wie niet in die ar chitectuur werkt, begrijpt dat niet. Voor veel mensen is 'Brussel' een buitenlandse mogendheid, terwijl we alleen maar een verlengstuk zijn van hun eigen bestuur. „Maar over het tempo verbaas ik me soms ook. Na de aanslagen in Pa rijs kwamen we met wetsvoorstellen ter beperking van wapenbezit, pas na zeven maanden nam de Minister raad een sterk verwaterde versie aan. Over onze voorstellen voor veiliger Europese buitengrenzen wordt ook al een halfjaar gepraat. Waarom, als het zo superurgent is, kan dat niet in drie maanden? Ook als de voorstel len er zijn is het 'Brussel' dat faalt. „Drie weken na mijn aantreden heb ik een investeringsplan op tafel gelegd dat met 315 miljard een einde moet maken aan de crisis, anderhalf jaar later hebben we 120 miljard bij een. Ik voorspel je: als dit gaat luk ken, zal het een idee van de rege ringsleiders zijn geweest, niet van ons. Het gaat die kant al uit: iedereen praat nu over 'het investeringsplan' in plaats van over 'het plan-Jun- cker'." zaterdag 6 augustus 2016 Jean-Claude Juncker in zijn Brus selse kantoor. Achter hem een zwart-witfoto van de onderteke ning van het Verdrag van Rome, in maart 1957. foto's jan aelberts 'Ik laat me niet van mij n pad brengen' Ook Nederland? D66 heeft dat toch gedaan? U zou een Nexitreferendum aandur ven? Maar dat zegt toch genoeg? Het Oekraïnereferendum was een ver kapt Europareferendum en net als in 2005 over de Grondwet was het antwoord: nee! Waarom weet u dan toch zo zeker dat Europa overleeft? Frans Timmermans is wel bang dat Europa uiteenvalt. Van veel wat misgaat krijgt u de schuld: van de Brexit, van het falen de migratiebeleid. Wat steekt daar achter? Zij zetten u betaald dat uw Commis sie terrein op hen herovert? U slaapt er slecht van? Lidstaten geven u de schuld. Voor de gewone burger zijn Commissie, Raad en Parlement één pot nat. Het is allemaal 'Brussel' en 'Brussel' le vert niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19