Eurlings 'vertrouwt op goede afloop' in mishandelingszaak Kilo te zwaar M NIEUWS 17 Ook de Nederlandse premier is in Rio. Voor de openings ceremonie gisteren ging hij op bezoek in een favela. Volg de adviezen van de ambassade goed op OLYMPISCHE SPELEN RIP) 9D1R Op amper een kilometer van het Ma- racana, het reusachtige stadion waar hij later op de dag de openingscere monie bijwoonde, bevond Mark Rut- te zich gistermiddag in een andere wereld. In één van de sloppenwijken van de miljoenenstad, waar miljoe nen mensen in armoede leven. Rutte bezocht het Instituto Estrela da Favela, een Nederlands-Braziliaan- se organisatie die kansarme jongeren uit de favela's een betere toekomst wil bieden met een programma van onderwijs en sport. De premier keek toe hoe de kinderen in hun school- klasje lieten zien wat ze er de afgelo pen tijd geleerd hebben. „Hartver warmend", aldus Rutte. Onder zware beveiliging kwam hij naar het instituut. Niet voor niets: de veiligheid in de stad is een pro bleem. Eerder deze week werden al diverse Oranjefans in Rio hardhan dig beroofd. De premier had dan ook een waarschuwing voor de fans. „Ik wil de mensen meegeven dat ze niet naïef moeten zijn", zei Rutte. „Let op je spullen en loop niet zomaar een achterbuurt binnen met het idee daar een broodje te eten. Volg de ad viezen van de ambassade op. Dan kunnen het twee fantastische weken worden." Want Rutte hoopt natuurlijk voor al op Olympische successen voor de Nederlandse equipe. Vandaag zal hij in het atletendorp een deel van de Nederlandse sporters toespreken. „Ik zal ze vertellen dat Nederland onge looflijk trots op hen is en als één man achter hen staat. Ik heb het ge voel dat er iets positiefs in de lucht hangt. Alles lijkt te kloppen. Ik ben ervan overtuigd dat de ploeg de twin tig medailles van vier jaar geleden in Londen kan overtreffen." Rutte vliegt vanavond alweer naar huis, maar zal, zo kondigde hij aan, alle winnaars van een gouden medaille via de telefoon feliciteren. „Ik bel altijd ongelegen, maar dat maakt me niets uit. Ik wil ze zelf spreken en ze meegeven wat er in Nederland leeft door hun prestaties." De premier vertelde ook nog dat er momenteel geen serieuze plannen zijn om de Olympische Spelen naar Nederland te halen, ook al hintte mi nister Schippers daar onlangs nog op. „We moeten eerst nog maar eens vaker bewijzen dat we grote evene menten kunnen organiseren. Boven dien zijn de kosten die bijvoorbeeld Londen in 2012 kwijt was, tien tot vijftien miljard, heel erg hoog. Ik vind dat je daar de Nederlandse be lastingbetaler niet mee kunt opzade len." Camiel Eurlings heeft 'vertrou wen in een goede afloop' van de aangifte van mishandeling die te gen hem is ingediend. „Mensen die mij kennen weten dat ik zo niet in elkaar zit", zegt hij vanuit Rio de Janeiro te gen deze krant. De oud-minister en gewezen KLM-baas zou zijn ex-vriendin Tessa Rolink vorig jaar zomer na een ruzie hebben mishandeld en haar daarbij ernstig letsel hebben toegebracht. Eurlings is als lid van het Inter nationaal Olympisch Comité sinds maandag in de stad die de Olympische Spelen organiseert. In die functie komt hij ook ko ning Willem-Alexander tegen. Eurlings heeft niet overwogen zijn programma aan te passen om bijvoorbeeld de koning niet in verlegenheid te brengen van wege de mishandelingszaak die tegen hem loopt. „In Nederland ben je onschul dig tot het tegendeel is bewezen. Dat geldt voor iedereen en dus ook voor mij." De dagen voor de opening van de Olympische Spelen, ko mende nacht, zaten voor Eurlings vol met verga deringen. „Het waren vanwege de Russische dopingkwestie moeilij ke besprekingen. We hebben jarenlang signa len over dopinggebruik gekregen en die zijn altijd ge negeerd. Dat moet veranderen." Voor Nederland worden dit memorabele Spelen, voorspelt Eurlings. „Ik mag het van chef de mission Maurits Hendriks niet zeggen - want die is altijd heel voorzichtig - maar we heb ben een fantastische equipe die veel medailles gaat binnen halen." Eindelijk Rio Afgelopen nacht werden in Rio de Olympische Spelen geopend. Daarmee is voor 10.000 spor ters de zware tijd van voorbereiding eindelijk voorbij. Het AD volgt deze week dagelijks één van hen, judoka Anicka van Emden. Na de loting ga ik niet opeens lopen schranzen zaterdag 6 augustus 2016 Rutte: Ik reken op meer dan twintig medailles uit Rio Hans Klippus Rio de Janeiro 4 De premier krijgt een warm onthaal tijdens een bezoek aan een favela. FOTO ROBIN UTRECHT Premier Mark Rutte Roelf Jan Duin Amsterdam ^Ik weet nu tegen wie I ik inde eerste ronde I moet judoën. Ik heb van die Russin de eerste keer verloren en de laatste twee keer gewonnen. Het is een pittige loting, maar het maakt eigenlijk niet uit wat ik er van vind. Dit zijn de Olympische Spelen, dan kan je dat verwachten. „Ik zorg ervoor dat ik er dinsdag klaar voor ben. De tactiek is bekend, maar dat was het al een tijdje. We hadden voor alle judoka's die in mijn gewichtsklasse meedoen, een plan klaar. „Vandaag train ik voor het laatst. Daarna doe ik twee dagen helemaal niets. Een beetje op bed liggen, film pje kijken, misschien een wandelingetje maken. Maan dagavond om acht uur is de weging. Dan moet ik hoog stens 63 kilo rond wegen. Ik ben nu ongeveer een kilo zwaarder. Dat is gebruike lijk. Die kilo haal ik er de laatste dag vanaf door hard te lopen, met een regenjasje aan, zodat ik sneller ga zwe ten. Of ik ga in bad. Het lukt altijd. „Van eten komt die dag weinig. Ik eet nu al niet veel meer. De laatste dag zal het 's ochtends havermout zijn en later misschien een paar stukjes fruit. Na de loting mag je weer eten wat je wilt, maar ik ga dan echt niet lopen schranzen. Ik ken judoka's die dan snel een li ter cola achterover slaan en een Snickers ofzo eten. Dat lijkt me niet echt handig. Ik zal sowieso niet veel eten, maar wat ik eet, zal functio neel zijn, dus iets met kool hydraten." Hans Klippus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17