EUWS 15 Hij gold in zijn tijd als 'de snelste blanke', Tinus Osendarp (1916-2002) ging echter niet de geschiedenis in vanwege zijn succes als atleet, maar als lid van de SS. Hij had een rond uit afzichtelijke loopstijl: schon kig, bonkig, van af het start schot bijna struikelend op weg naar de finish. Nee, dan zijn belangrijkste oppo nent tijdens de Olympische Spe len in 1936 in Duitsland, de legen darische Amerikaanse sprinter Jes se Owens. Die leek welhaast over de baan te zweven met zijn adem benemende souplesse. Owens en diens landgenoot Ralph Metcalfe, beiden zwarte atleten, bleven Ti nus Osendarp op de too meter nét voor. Het was een spannende race tus sen 'Die sechs schnellsten Laufer der Welt', aldus het blaffende Duitse filmcommentaar. 'Osen darp kampft sich heran', klonk het nog hoopgevend op de laatste meters, maar tevergeefs. Adolf Hitler was not amused dat het roomblanke Herrenras door twee gekleurde Untermenschen te kakken was gezet. De bronzen plakken van Der Hollander Osen darp (ook op de 200 meter werd hij derde) waren troostprijzen. Er viel nog veel te sleutelen aan de superieur geachte Germaanse mens, zoveel was duidelijk. 'De blanke mensheid zou zich moeten schamen', bitste Joseph Goebbels, minister van propaganda in het Derde Rijk, in zijn dagboek. Maar Osendarp zou het goedma ken met de Führer. Tijdens de Duitse bezetting heulde hij op zichtig met de Mof aan wie hij als politieman uiterst hardhandige spandiensten verleende bij de be strijding van de illegaliteit. Tinus Osendarp behoorde in zijn tijd tot 's werelds beste hardlo pers. Hij heette 'de snelste blanke' te zijn en won twee jaar later tij dens de EK atletiek in Parijs goud op de 100 en 200 meter. In eigen land reeg hij vijftien titels aaneen. Huzarenstukje Na zijn huzarenstukje in Berlijn werd Osendarp juichend verwel komd in Nederland. Net als de zwemster Rie Mastenbroek die, omhangen met drie gouden en een zilveren medaille, de vader landse traditie als bedwinger van het water alle eer aandeed. Dat de Joodse bokser Ben Bril niet was afgereisd naar Berlijn uit protest tegen de vernederende maatregelen die Duitsland tegen Joden nam, mocht de pret niet drukken. Met liefst zeventien ere- plakken had Nederland op spor tief vlak een stevig woordje mee gesproken. Toch is het tevergeefs zoeken naar de naam Tinus Osendarp in alle publiciteit aan de vooravond van de Spelen in Rio, waar Dafne Schippers aantreedt als nationale troef op de 100 en 200 meter. Ex clusief het predicaat 'snelste blan ke' vanzelfsprekend: die toevoe ging behoort het vooroorlogse zwart-wit denken toe, waarin ras sendiscriminatie, kolonialisme en antisemitisme in vruchtbare bo dem vielen - óók buiten Hit- ler-Duitsland. Sportief Nederland wordt liever niet herinnerd aan de man die tij dens de Duitse bezetting in sprint tempo zijn blazoen bevlekte. Eerst was er het lidmaatschap van de ge hate NSB, vervolgens trad hij tot de gevreesde Germaanse SS toe. Aan het begin van de oorlog ver loor Osendarp zijn baan bij de KLM (alle vluchten werden im mers gestaakt). Maar Osendarp, in Delft geboren uit Duitse ouders, werd door de bezettingsmacht lief devol opgenomen in de Nazi-fami lie. Hij gold als Arisch hoogstand je: blond, fysiek dik in orde en ide ologisch uit het juiste hout gesne den. Dat hij volgens een kennis enigszins 'eenvoudig van geest' was, maakte hem wellicht vatbaar voor het gedachtegoed van de Na zi's. Osendarp schopte het tot recher cheur bij de Kriminalpolizei en kreeg als uithangbord van de Duit se Körperkultur voldoende vrije tijd om te sporten. Veel kwalijker was zijn deelname aan het beruch te Commando Leemhuis, dat in en rond Den Haag genadeloos op verzetsstrijders en onderduikers joeg, hen martelde en niet zelden vermoordde. Bloed Ook aan Osendarps handen kleef de bloed. In De ontdekking van Daf ne en andere verhalen uit de Neder landse atletiekgeschiedenis van au teur Cees Sluys valt een bitter-iro- nische passage te lezen over Osen darp toen hij in 1945 een student neerschoot, die door de Sicherheits- dienst was gearresteerd, maar uit de auto wist te springen. Het slachtoffer, H.K. Jacobs, overleefde het en verklaarde in 1948 tijdens het proces tegen Osendarp voor de rechtbank dat hij 'van twee meter afstand' was beschoten. Daarop verbeterde Osendarp hem: 'Nee, het was vijftien meter.' Waarom had hij geschoten, infor meerde de rechter. Had hij niet achter de man aan kunnen ren nen? 'Ik kon hem niet inhalen', al dus de beteuterde snelste blanke ter wereld. Osendarp kwam er genadig af. Hij werd in 1948 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, met af trek van drie jaar voorarrest. In 1952 kwam hij vervroegd vrij. Met vrouw en kinderen koos hij domi cilie in Zuid-Limburg, waar hij mijnwerker werd. In 1999 interviewde De Volks krant de verguisde en vergeten sporter. Hij zei toen onder meer: 'Ik mag fout zijn geweest, in hun ogen, in uw ogen, maar daar ben ik voor gestraft en zwaar ook. Mijnheer, eigenlijk was ik niet meer dan een klein mannetje, dat toevallig een bekende Nederlan der werd door de sport. En natuur lijk heb ik spijt. Maar spijt komt al tijd te laat.' zaterdag 6 augustus 2016 Arno Gelder Rotterdam A Tinus Osendarp finisht als eer ste op de de 400 meter estafet te tijdens de Olympdag in Am sterdam in 1936. foto hh D Tinus Osendarp schoot in de oorlog op een vluchtende stu dent. Volgens Osendarp vanaf 15 meter. Omdat hij hem 'niet meer kon inhalen' aldus de 'snel ste blanke ter wereld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15