13 U Ze hebben hier natuurlijk de hele dag om nieuwe verstopplekken te verzinnen handlangers worden niet altijd be trapt. De ene keer gebruiken ze een sok, de andere keer een tennis bal. De jongen op het fietspad smeet een sok met een telefoon en een batterij op de luchtplaats. In het mobieltje zaten drugs. „Soms vinden we telefoons en drugs in het groen en op plekken waar de gedetineerden niet bij kunnen komen", zegt Honcoop. Geaccepteerd risico Net als bijna alle gevangenissen in Nederland heeft PI Lelystad veel weg van een dorp. Met voorzienin gen zoals een winkeltje, een kap per, een dokterspost en een biblio theek. Van gedetineerden wordt verwacht dat ze samen eten, wer ken, sporten en recreëren. „Het moet hier zoveel mogelijk lijken op buiten", zegt Toon Molleman, adviseur bij de Dienst Justitiële In richtingen (DJI). „Als je mensen lang achter de tralies stopt en iso leert, is de kans op nieuwe misda den aanzienlijk groter." Daarom mogen bajesklanten on der meer bellen (met een vaste te lefoon) en tegen het einde van hun straf- als ze zich netjes heb ben gedragen - met verlof „Stuk voor stuk gelegenheden om smok kelwaar de inrichting in te krij gen", zegt Molleman. „Dat is een geaccepteerd risico: als je de gevan genis potdicht maakt, kun je niet oefenen met vrijheden en is rein- tegratie niet mogelijk." Het gevolg is dat er flink wat drugs in de bajes voor handen is. Honcoop vertelt dat bij urinecon troles zo'n to procent van de ge vangenen door de mand valt. „Meestal is het wiet. Word je voor de eerste keer betrapt, dan moet je drie dagen op je cel blijven, zon der tv. De tweede keer wordt het vijf dagen, de derde keer zeven da gen en de vierde keer verdwijn je in de isoleercel." Honcoop loopt naar een zaal waar gedetineerden werken. Drugshond Kyra ligt klaar bij de ingang. Eens in de zoveel tijd kam men drugshonden de gevangenis uit. Kyra is strak afgericht: als ze verdovende middelen ruikt, gaat ze zitten. In de algemene ruimtes worden vaak zakjes wiet en hasj verborgen. Onder tafels, in stoelpo ten of achter een wc-pot. Na een korte demonstratie in de lege werkzaal vervolgen Kyra en de hondengeleider hun pad. Niet veel later krijgt Honcoop een tele foontje: bij het besnuffelen van zo'n vijftig gevangenen is Kyra tien keer gaan zitten. Die tien ba jesklanten hebben een probleem. Hun cel wordt straks doorzocht. „Dat Kyra is gaan zitten, wil niet zeggen dat al die personen drugs bij zich hadden", zegt Hon coop. „Het kan ook dat ze kort ge leden hebben geblowd. De geur blijft een tijdje hangen." In de gevangenis van Lelystad zit ten momenteel zo'n 400 gedeti neerden. En die hebben allemaal recht op bezoek. „Bij het bezoek uur letten we extra goed op of er spullen worden overgedragen", zegt Honcoop. „Helaas brengen be kenden en familieleden, al dan niet gedwongen, met enige regel maat smokkelwaar binnen." Kinderen Vorig jaar werden 58 bezoekers be trapt, dit jaar staat de teller op 24. Zij hebben drugs of mobieltjes bij zich om stiekem aan hun geliefde te geven. „Mensen mogen elkaar kort knuffelen", zegt Honcoop. „Op die momenten zijn we extra alert. Als het gebeurt, krijgt de be zoeker een boete en een bezoek- verbod van drie maanden. Ook doen we aangifte." Zelfs kleine kinderen worden tij dens het bezoekuur ingezet als smokkelaartjes. „Heel treurig", vindt Honcoop. „Toch willen we verantwoordelijke familieleden niet voor altijd uit de gevangenis bannen. Dat lijkt misschien soft, maar als een gedetineerde nooit meer bezoek krijgt, is de kans groot dat hij na zijn vrijlating weer de criminaliteit in stapt. Dat willen we juist voorkomen." naast de gevangenis in Lelystad lo pen twee jongens. Ze dralen, kij ken om zich heen. Hun hoofden zijn verborgen in capuchons met bontkragen. Dan gooit een van hen plots iets over de 5 meter ho ge muur van de gevangenis. De camera, die het tafereel regis treert, zwiept mee en legt vast hoe een klein object op de lucht plaats terechtkomt. Een gevange ne sjokt er naartoe en pakt het op. Hij wordt overmeesterd en mag di rect door naar de isoleercel. Intussen nemen de jongens de benen. Ze stappen in hun auto en draaien de weg op. Ver komen ze niet. Politiewagens die al verdekt klaarstonden, rijden de Volkswa gen Golf klem. „Bingo", zegt Honcoop tevre den. Trots wijst hij in zijn werkka mer in de gevangenis op een lap top waarop hij de bewakingsbeel- den van eind vorig jaar laat zien. „Kort hiervoor vingen we een tele foongesprek op waarin een gedeti neerde het een en ander bestelde. Daardoor wisten we precies waar en wanneer er iets over de muur gegooid zou gaan worden." Een heterdaadje dus. Maar de door gevangenen aangeprezen vanwege het 'gemak waarmee de telefoon verstopt kan wor den in je achterste'. De toestellen werken met een normale simkaart en kos ten zo'n 50 euro per stuk. Mobifinder Gevangenisbewaarders jagen met 'mobifmders' op de tele foons. Dat zijn apparaten die het signaal opvangen en alarm slaan als een gevangene stie kem aan het bellen is. Ook wor den telefoons aangetroffen bij visitaties. „Desondanks blijven gedeti neerden proberen telefoons naar binnen te smokkelen, sim pelweg omdat er veel vraag naar is", zegt Hennephof. Al leen al de afgelopen vier jaar zijn honderden telefoons aange troffen in Nederlandse gevange nissen. iscov-cr Middellandse Zee Cruise vanaf Mallorca MEER INFORMATIE OF BOEKEN? TUI.nl TUI winkels ANVR reisbureaus TUI mobiele reisadviseurs 0900 - 8847 zaterdag 6 augustus 2016 Maarten Honcoop Hoofd beveiliging Maarten Honcoop heeft onder andere de beschikking over speciale detectoren die mobieltjes kun nen traceren, foto's dingena mol bajes Costa Cruises - Costa Fascinosa***+ 8 dagen, volpension. Beschikbaar in de zomervakantie Nederlands sprekende hostess Compleet pakket inclusief vluchten, transfers en maaltijden Verblijf in een balkonhut Geschikt voor jong en oud Italiaanse topkeuken, sfeer en gastvrijheid Vaarroute: Palermo, Napels, Barcelona, Savona en Ibiza of Valencia persoon v.a, Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon en o.b.v. 2 personen met vprtrek in augustus t/m oktober 2016 De prijzèn.zijn excl. ^andere toeslagen, boekingskosten van 29,50 en calamitéitenfonds Van 2,50. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. Schipclassificatie volgens TUI Nederland. Voor de exacte prijzen en voorwaard erf verWijzen wij u naar één van de TUllwinkels ofnaar TUI.nl X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13