8 NI Jarige politiemacht Oekraïne laat zich van vriendelijkste kant zien Heraclessupporters stappen uit bus in bergen Portugal Speelt je club eindelijk een keer Europees voetbal, eindigt je reis in een nachtmerrie. En vervolgens wordt Heracles nog uitgeschakeld ook. NIEUW KORPS Voetbalsupporters kunnen door gaans wel tegen een stootje. Maar donderdagmiddag stappen ze hui lend, en in sommige gevallen kot send, uit de bus. Liever lopend ver der, en desnoods de wedstrijd mis sen, dan dit. Ze wisten vooraf al wel dat het een pittige reis zou worden. Van Almelo naar Arouca, in het noor den van Portugal, en dat met een dubbeldekkerbus. Maar het was wél de eerste Europese uitwed strijd in de geschiedenis van hun club, en daar wil je als fan bij zijn. Eenmaal in het bergachtige ge bied ten noorden van Arouca gaat het mis. De twee Oad-chauffeurs volgen hun routeplanner en die leidt hen naar een smal, steil berg- weggetje dat niet geschikt lijkt voor een dubbeldekker. Bij elke bocht staan de zestig supporters doodsangsten uit, omdat ze boven de helling lijken te zweven. Diver se keren hapert de bus, omdat de motor niet sterk genoeg lijkt om de bus de helling op te krijgen. Even voor één uur 's middags vinden ze het genoeg: huilend stappen ze uit. De fans willen niet verder. „Er wordt hier met zestig levens gespeeld!", zegt één van hen woest. De buschauffeurs manen de fans tot rust en halen hen over weer in te stappen. De fans krij gen kotszakjes, roepen steeds naar de chauffeurs dat die zachter moe ten rijden, en stappen dan weer uit. Zo gaat het een paar keer, maar zeventien van de fans beslui ten uiteindelijk niet meer in de bus te stappen. Ze gaan lopend verder, in de hitte, en zonder be reik. Beter een wedstrijd missen dan een bocht. Pas rond half drie 's middags komt de bus weer op bredere we gen terecht. De 41 overgebleven fans in de bus halen opgelucht adem, maar de overige zeventien lopen nog steeds in de bergen. Na tussenkomst van het bestuur van Heracles haalt de plaatselijke poli tie hen op, Ze zijn uiteindelijk net op tijd in Arouca, na een reis van 30 uur. Wat ging er mis? Niet zo veel, zegt directeur Frans Schuitemaker van Oad. „De chauffeurs hebben een route gevolgd voor bussen en vrachtwagens. Deze jongens we ten hoe ver ze kunnen gaan, ze hebben verantwoord gehandeld." De route was veilig, zegt de Oad-baas. „We wisten dat Arouca in the middle of nowhere ligt, en hebben de route zorgvuldig ge pland." Eind goed al goed? Niet echt. De fans zien een bar slechte wed strijd, Heracles wordt uitgescha keld op doelsaldo. De bus neemt op de terugweg een andere route. vrijdag 5 augustus 2016 Niet alleen vervaarlijk uitziende mannelijke agenten vierden gisteren de eerste verjaardag van de nieuwe Oekraïense politiemacht in Kiev. Het korps is ook ver rijkt met 30 procent, merendeels jonge, vrouwen. Zij ogen toegankelijker met hun vriendelijke lach en oorbellen in de kleur van de Oekraïense vlag. De nieuwe politie is het vlaggenschip van de Oekraïense regering. Amerikaanse hulp is ingeroepen om agenten op te leiden voor een korps dat publieksvriendelijk, efficiënt en vooral niet corrupt moet functioneren. Om dat te stimuleren zijn de salarissen opgetrokken. FOTO SERGEI SUPINSKY/AFP Voetbalfans in doodsangst Linda Hilberink Arouca Een aantal suppor ters ziet het niet meer zitten en stapt uit. FOTO LINDA HILBERINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8