Later op bed en vermoeide benen Pop-up-ambassade voor Oranjefans Rellen in voorstad Rio bij doorkomst olympische fakkel NIEUWS 7 Olympische oma's dromen van een podiumplaats voor kleindochter OLYMPISCHE SPELEN RIO DE JANEIRO Eindelijk Rio RIO DE JANEIRO Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teravond een pop-up-ambassade geopend in het Holland Heineken House in Rio de Janeiro. Dat is een tijdelijke, extra vestiging van de ambassade vanwege de Olympi sche Spelen. Zo kunnen sporters en suppor ters makkelijk en snel bij de Ne derlandse overheid terecht met hulpvragen. Het is de eerste keer dat het ministerie een pop-up-am bassade inzet. De tijdelijke vestiging van het ministerie van Buitenlandse Za ken is er niet voor niets. Want de kans om slachtoffer te worden van criminaliteit in Rio is groter dan elders, bleek de afgelopen da gen. Meerdere Oranjesupporters werden op grove wijze beroofd van hun tas of andere spullen. „Als je bent beroofd, is dat al ver velend genoeg", zegt minister Koenders. „Dan wil je niet ook de hele stad door op zoek naar de am bassade. Daarom vinden we het belangrijk om aanwezig te zijn in het hart van Oranje." RIO DE JANEIRO Demonstran ten zijn woensdag in een voorstad van Rio de Janeiro slaags geraakt met de oproerpolitie tijdens de doorkomst van de olympische fak kel. Honderden betogers versper den de route. Volgens de politie werden agenten met stenen beko geld. Daarop werd hard ingegre pen met traangas, pepperspray en rubberen kogels. De ongeregeldheden deden zich voor nadat de vlam per boot aan land was gebracht. Het vuur had een ronde gemaakt langs verschei dene Braziliaanse steden. Het poli tieoptreden leidde tot kritiek, ze ker toen bekend werd dat een io-jarig meisje in het ziekenhuis was beland nadat ze door een rub berkogel was geraakt. De betoging richtte zich tegen de hoge kosten van de Spelen en het gebrek aan geld voor goed onderwijs. vrijdag 5 augustus 2016 HEERLEN Ze wonen in hetzelfde appartementencom plex en blijken alledrie te dromen van een podiumplaats op de Olympische Spelen voor hun kleindochter: drie trotse Heerlense oma's van 85, 88 en 92 jaar oud. Ze zijn fanatieke volgers van hun sportieve familielid. Klaas je Humme (92, rechts) knipt alle krantenberichten uit over roeister Nicole Breukers. Nel Janssen (88, links) volgt via een tablet alles over roeister Inge Janssen, die samen met Breukers in de dames dubbel twee roeit. Ma- riets Sonnenschein (85, midden) ontvangt het nieuws over zwemster Jannah Sonnenschein via mail en Skype. Aankomende nacht komen de kleindochters voor het eerst in actie. „Wat ben ik blij dat ik dit op mijn leeftijd nog mag meemaken", verzuchten ze alledrie. FOTO LUC LODDER Vrijdag beginnen in Rio de Olympische Spelen. Deze krant volgt deze week dagelijks één sporter, judoka Anicka van Emden. ^Ik heb getwijfeld of ik naar de I openingsceremonie zou gaan. I Want je staat wel heel lang op je benen. Ik doe het toch maar. Kim Polling gaat ook. Dit zullen waar schijnlijk mijn enige Olympische Spe len zijn en misschien krijg ik er later spijt van als ik niet naar de opening ga. Ik moet er ook maar een beetje van genieten. „Ik hoef pas vier dagen later te ju doën, dus geeft het niet als ik wat la ter op bed lig en iets meer vermoei de benen heb. We hebben als spor ters ook de mogelijkheid om eerder weg te gaan, kunnen dan de achter uitgang nemen. Ik denk dat ik daar maar voor kies. Als je helemaal tot het einde blijft, wordt het half drie; ga ik weg als ik met de Nederlandse ploeg het rondje door het stadion heb gelopen, dan waarschijnlijk mid dernacht. „Ik vind het terecht dat Jeroen Dubbeldam de vlag mag dragen. Het is misschien niet de eerste naam waar je aan denkt, maar toen ik zijn erelijst zag, dacht ik: O ja, natuurlijk. Het is een grote eer als je vlaggen drager bent. Mark Huizinga heeft het ook een keer mogen doen. Hij is de laatste judoka die goud won. Toen ik bij Budokan in Rotterdam ging judoën, trainde hij daar ook nog. „Ik heb veel respect voor Mark. Hij had een prachtige judostijl en is een persoonlijkheid. Ik was 14 jaar toen hij olympisch kampioen werd. Dat kan ik me nog goed herinneren. Het zijn van die onvergetelijke mo menten." Hans Klippus Het olympisch vuur in Rio. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7