Zelfs redders zijn kwetsbaar Eindelijk zicht op sloop van kassen ■■■■BI m Dealend trio hoort opnieuw cel eisen 2 ZEELAND RECONSTRUCTIE Braden Een uur lang hingen ze aan hun omgeslagen boot, de redders van de reddings brigade Zierikzee -Duiveland. In de zwarte, onrustige Commentaar Redders die zelf gered moeten worden. Is dat niet vreemd? Deze begrijpelijke maar onterechte eerste reactie komt op nadat woensdagavond leden van de reddingsbrigade door de KNRM uit de Roompot zijn gevist. De reddingsbrigade bege leidt die avond een zwemwedstrijd bij Domburg. In omstandighe den waarbij mensen nog in zee kunnen zwemmen, heeft een op blaasboot van de brigade meestal geen enkel probleem. Toch gaat het fout. Op weg terug naar Neeltje Jans slaat het bootje om. De drie drenkelingen krijgen het ondanks hun overlevingspakken moeilijk. Een vrouw wordt onderkoeld aan land gebracht. De toedracht is nog niet bekend. Een gekke golf? Een stuurfout? Het Walcherse kustwater staat bekend als grillig. Een bijzondere combinatie van diepteverschil, wind en stroom levert er vaak ruw water op. Dan is een kleine boot kwetsbaar. Niet voor niets wor den sommige typen reddingsboten uitgerust met een kantelzak die de boot na het kapseizen vanzelf opricht. Die boten hebben ook een automatisch noodhaken. Dat ontbreekt woensdag kenne lijk. Maar de mensen van de reddingsbrigade zijn heel wat mans. Zij varen regelmatig in de golfslag pal voor het strand. Dus zij zou den de omstandigheden van woensdag aan moeten kunnen. Mis schien heeft het schemerduister de brigadiers parten gespeeld. Ook zonder te weten wat er precies is gebeurd, is er al wel een les te leren. In de zomer toeren dagelijks honderden watersporters langs de Zeeuwse kust, vaak minder ervaren en vaak ook minder goed uitgerust dan deze hulpverleners. Gelukkig gaat dat meestal goed. Maar de zee is verraderlijk, zeker in het donker. Vooral in de ondiepe delen langs de kust moet je altijd opletten. Bij meer dan een matig windje kun je er beter wegblijven. Bij wat meer wind kun je beter wegblijven uit de kustwateren In 2009 werd het plan gelanceerd om het vervallen kassencomplex te slopen en op de vrijkomende gronden vier landhuizen te bou wen. Een jarenlang juridisch ge touwtrek was het gevolg. Een aan tal agrariërs uit de omgeving zag de komst van de landhuizen niet zitten. Ze waren bang te worden belemmerd in hun bedrijfsvoe ring als de toekomstige bewoners zouden gaan klagen over bijvoor beeld stank- en geluidsoverlast. Almanak De boeren wonnen een zaak bij de Raad van State. Die zette een streep door het bestemmingsplan. Daarna klonk dreigende taal van beide kanten. De ontwikkelaar dreigde een schadeclaim in te die nen als de gemeente de komst van de landhuizen niet alsnog moge lijk zou maken met een verbeterd bestemmingsplan. De agrariërs lie ten weten daar ook weer tegen te zullen procederen. Eind vorig jaar besloten ze de patstelling te doorbreken. Momen teel ligt een nieuw bestemmings plan ter inzage, waarin staat dat aan de Mosselhoekseweg nog maar één huis mag worden terug- gebouwd. Dat is ter vervanging van de bestaande leegstaande wo ning. De andere drie huizen mag de ontwikkelaar ergens anders in het Thoolse buitengebied bou wen. Volgens de gemeente is nog niet bekend waar deze komen. De kassen zullen worden gesloopt. De Vlissingse krijgt na haar va kantie vaak complimenten over haar zongebruinde huid. Maar deze keer leverde haar tomaat rode teint vooral bezorgde, me delijdende blikken op. Hoewel ze, zelfs met een dikke laag aftersun, behoorlijk last had, wilde ze zich niet laten ken nen. Zo luchtig mogelijk zei ze: „Ach ja, volgende keer toch maar weer de vertrouwde zon nebrandolie." Een oudere colle ga, het liefst immer in de scha duw, ondersteunde haar. „Ja, Croma bakt en braadt beter." Jongeren aan de slag in Museum HUI l Schatkisten uitgedeeld Carbid schieten met ontheffing HEINKENSZAND Subdisieregeling asbest in trek Woensdag 3 augustus, 19 uur. Ruim honderd zwemmers zijn ko men opdagen voor de eerste zee zwemtocht van het seizoen, van Oostkapelle naar Domburg. Het wordt een zware tocht in een ruwe zee, staat op de website van de Stichting Zwemmen Langs Wal cheren. Enkele tientallen zwem mers hebben zich om die reden af gemeld. Voor degenen die onder weg toch in de problemen komen, zijn er de reddingboten die als veegploeg dienen. Ook de red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland is present met een RIB: een fel- oranje, opblaasbare maar zeewaar dige boot met een harde bodem, 5.40 meter lang. Aan boord twee vrouwen en een man, allen met de nodige ervaring. 21.15 uur: Voor de kust van Dom burg Met windkracht 5 pal op kop ko men de laatste zwemmers aan de finish. De RIB kan eindelijk terug keren naar de trailerhelling op Neeltje Jans. Om 21.29 uur die avond zakt de zon in zee en zal het in rap tempo donkerder wor den. Geen zorgen: dankzij een GPS-kaartplotter en navigatiever- lichting is varen in het donker mo gelijk. De temperatuur is van een broeierige 21 graden naar amper 16 gezakt. Ook daar hebben de be manningsleden in hun isolerende overlevingspakken geen last van. Nog vijf, tien minuten varen: dan zijn ze weer aan wal. 21.25 uur: Drie mijl ten westen van de Oosterscheldekering Op het onrustige, zwarte water, waar nu golven tot anderhalve me ter rondspoken, drijft een feloran- je boot. De RIB ligt onderstebo ven. Een fractie van een seconde, een samenloop van omstandighe den, meer was er niet nodig. Naast de boot drijven de drie be manningsleden in hun zwemves ten, met één hand aan de boot. Eén van hen heeft een mobiele te lefoon vast in een waterdichte hoes. Ze drukt: 112. 21.37 uur: Burgh-Haamstede Schipper Martijn Kuzee van red dingsboot Koopmansdank staat MIDDELBURG Drie Terneuzena- ren, de tweeling J. en J. van der L. (24) en de 23-jarige A. van V. zul len als het aan de officier van justi tie ligt, opnieuw de cel in moeten. Die eiste gisteren in Middelburg tegen elk van hen een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Dat, met aftrek van voorarrest, betekent dan nog negen maanden cel. Het trio, dat vlot bekende, wordt ervan ver dacht een jaar lang te hebben ge deald in onder meer harddrugs en wiet. Bij een inval op 15 december 2015 werd er in diverse woningen in Terneuzen duizenden xtc-pil- len, en kilo speed, enkele kilo's harddrugs, een voorraad wiet en 10.000 euro aangetroffen. Volgens de mannen waren ze er ingeluisd. Een van de tweeling werd bena derd voor een locatie voor een hennepkwekerij met 1500 plan ten. Kort daarop stonden enkele criminelen voor de deur die vertel den dat de kwekerij was leegge haald en dat Van der L. de schade, anderhalve ton, moest betalen, door middel van dealen. Zijn broer en Van V. werden er later bij betrokken om hem te helpen. Wie die criminelen zijn willen de drie niet zeggen. Van der L.: „Lie ver de cel in dan een kogel door m'n kop!" Uitspraak 18 augustus. vrijdag 5 augustus 2016 li Het lijkt erop dat het verpauper de kassencomplex aan de Mos- selhoekseweg bij Tholen op kor te termijn eindelijk wordt ge sloopt. Met het vaststellen van een nieuw bestemmingsplan zet de gemeente binnenkort een dik ke streep onder het hoofdpijn dossier. Rob Paardekam Tholen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het Zeeuws Museum biedt deze zomer een team van Zeeuwse jongeren een bij baantje. Acht jongens en meiden tussen de 14 en 20 jaar treden op als het visite kaartje van het museum. Ze ontvangen de bezoekers op zaal en werken ook buitens huis als promotieteam. De jongeren helpen ook bij de Emoji Challenge, knutse len van het Zomerschatkist- je en het invullen van de Mu seuminspecties. ZIERIKZEE De acht samenwerkende musea op Schouwen-Duive- land hebben een bouwplaat ontwikkeld, waarmee kinde ren zelf een schatkist kun nen knutselen. Daarin kun nen zij de schatten die ze tij dens de vakantie vinden vei lig bewaren. De plaat en bij behorende folder is breed verspreid op de campings en vakantieparken. Het pro motiemateriaal moet meer kinderen naar de schatka mers van de musea lokken. NOORD-BEVELAND Carbid schieten mag in Noord-Beveland alleen nog met een ontheffing. De ge meente wil de locaties voor het carbid schieten regule ren om de overlast te beper ken. Inwoners mogen mee praten over geschikte plek ken. Noord-Bevelanders die tijdens de jaarwisseling car bid wilen schieten, kunnen hun contactgegevens mai len naar info@noord-beve- land.nl. In september neemt de gemeente contact op. Veel inwoners en onderne mers uit de gemeente Borse- le maken gebruik van de sub sidieregeling van de ge meente om hun asbestdak weg te halen. De gemeente wil dat al deze daken in de kernen vóór 2020 zijn verwij derd. Dat is vier jaar voor een landelijk verbod op zul ke daken ingaat J Redders Ondine van der Vleuten Neeltje Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67