Kim Huige houdt winst thuis in Nisse Tiener geeft simultaan 14 ZEELAND HZ-TOERNOOI SCHAKEN A Toernooidirecteur van HZ-toernooi laat zijn licht schijnen over het deelnemersveld in Vlissingen. et gebouw van de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen vormt komende week voor de 20ste keer het decor van het HZ-schaaktoernooi. Dat bete kent dat de Hogeschool Zeeland is afgeladen met honderden scha kers uit binnen- en buitenland. Er doen 262 deelnemers uit zes tien verschillende landen mee aan het internationale schaakevene ment, een record. Wie is de groot ste kanshebber om de Georgiër Baadur Jobava, winnaar van vorig jaar, op te volgen? En welke na men vallen er nog meer op? Toer nooidirecteur Hans Groffen licht er vijf spelers uit. „Oei, dat is meteen een moeilijke vraag", zegt Groffen, alvorens hij een korte stilte laat vallen. Na even te hebben nagedacht: „Laat ik dan maar de schaker met de hoogste ranking noemen. Dat is Sasikiran Krishnan, een man uit India." Krishnan is een grote spe ler in de internationale schaakwe reld. Momenteel staat de 35-jarige grootmeester zeventiende op de wereldranglijst en is hij de op één na beste schaker van zijn land. Ook in Vlissingen is hij geen onbe kende. „Ik denk dat hij vier of vijf keer eerder heeft meegedaan aan het HZ-toernooi", vertelt Groffen. „Twee keer kwam hij als winnaar uit de bus. In 2004 en 2010, de laat ste keer dat hij meedeed." „Na Krishnan is Loek van Wely de best geplaatste speler, hij is de nummer twee van de plaatsings lijst", legt de toernooidirecteur uit. En als de prijs dan naar een Nederlander moet gaan, is hij vol gens Groffen de grootste kansheb ber. De 43-jarige Van Wely werd in 1990 meester en in 1993 groot meester. Hij boekte tijdens zijn schaakcarrière al meerdere grote successen. Zo werd hij zeven keer Nederlands kampioen. Toch is er een prijs die ontbreekt op zijn palmares. „Het HZ-toernooi heeft hij nog nooit gewonnen, maar staat wel hoog op zijn verlanglijst je", weet Groffen. „Het toernooi is al eens door andere Nederlandse grootmeesters gewonnen en hij wil ook in dat rijtje staan." Nog nooit won een Zeeuw het Vlissingse schaaktoernooi en ook dit jaar lijkt de kans op een Zeeuwse eindzege klein. „Als ik er dan één moet kiezen, ga ik voor Koen Leenhouts", aldus Groffen. Leenhouts is een 35-jarige IJzendij- kenaar met de schaaktitel Interna tionaal Meester. Tussen al het in ternationale geweld in de Zeeuw se kustplaats is hij als elfde ge plaatst. „De laatste jaren is hij erg gegroeid", geeft Groffen aan. „Hij is echt sterker geworden en de laatste weken is hij bovendien ook goed in vorm. Hij is net terug uit Denemarken, waar hij een sterk toernooi heeft gespeeld. Waar het toernooi nog nooit door een Zeeuw werd gewonnen, is er ook nog nooit een vrouw in ge slaagd er met de hoofdprijs van door te gaan. „Ook nu gaat dat, waarschijnlijk, niet gebeuren", ver telt Groffen. „Al is er met Irine Kkarisma Sukandar wel een sterke vrouw aanwezig." De Indonesi sche is met haar 24 jaar nog erg jong, maar zeker geen slechte schaakster. Ze verzamelde in het internationale circuit 2418 punten is daarmee als 24ste geplaatst in Vlissingen. „In 2014 was ze Azia tisch kampioen bij de vrouwen", aldus Groffen. „Ze kan dus zeker schaken en steekt er bij de vrou wen in ons toernooi met kop en schouders bovenuit. Maar winnen zal lastig worden." „lorden van Foreest moeten we ze ker niet uitvlakken", vertelt de toernooidirecteur tot slot. „Hij is één van de grootste talenten van Nederland en heeft het afgelopen jaar grote stappen gezet." De Gro ninger is met zijn zeventien jaar een van de jongste deelnemers in Traditioneel wordt het HZ toer nooi op de vrijdag voorafgaand aan de eerste ronde afgetrapt met een simultaan. Dit jaar neemt de dertienjarige Ameri kaan Awonder Niang het op te gen twintig schakers. „Het belooft een spectaculaire strijd te worden", blikt toernooi directeur Hans Groffen vooruit. Niang gaat vanavond om 20.30 Vlissingen, maar zeker niet de minste. Vorig jaar was hij ook al aanwezig tijdens het HZ-toernooi en toen werd hij tweede, achter winnaar Jobava. „Hij is niet de bes te Nederlander die meedoet, maar wel erg sterk", geeft Groffen aan. Op de plaatsingslijst staat hij vier de, achter de Oekraïense nummer drie Oleksiyenko Mykhaylo. „Van Foreest zou wel eens dé verrassing kunnen worden." uur van start. „We zijn erg be nieuwd naar wat hij gaat laten zien." De pubertijd is nog maar net aangebroken voor de jongeling, maar hij heeft al veel van zich doen laten horen. „Awonder heeft al meerdere grootmees ters verslagen, waaronder een aantal oud-winnaars van ons toernooi", besluit Groffen. Kim Huige stond gisteren op het hoogste treetje van het podium op de eerste springdag van Jumpin' De Weel in Nisse. De amazone uit Nisse werd geflankeerd door twee andere Zeeuwse combinaties. Het niveau in de klasse M was hoog. De Zeeuwen kregen de ere plaatsen niet cadeau. Maar liefst twintig combinaties drongen door tot de tweede fase en zij streden met het mes tussen de tanden om de zege. Cindy Perdaen stak met Mumbo Gumbo als eerste de lont in het kruitvat. De amazone uit Philippine stuurde de merrie in 29,15 seconden foutloos door de tweede fase. Naar later bleek, was dat goed voor de derde plaats. De Thoolse Kaylee Heynen be wees meteen dat het sneller kon. Op de rug van de merrie Grazia Z vloog zij in 28,31 over het par koers. Daarmee leek de buit bin nen. Maar Kim Huige stak daar met de merrie Fiene alsnog een Kim Huige, Kaylee Heynen en Cindy Perdaen verdeelden samen de prijzen. stokje voor. Op haar geboorte grond stuurde de amazone uit Nis se de met veel vermogen en tech niek springende Arezzo VdL-doch- ter negenhonderdsten sneller rond. In de klasse L reden de Zeeuw en Margot Vermue en Fleur Kriste- lijn voor wat ze waard waren, maar foutloos was niet voldoende voor de overwinning. Margot Ver mue uit Kwadendamme galop peerde met haar crack Uniek met reuzenpassen in 34,18 door het par koers. Fleur Kristelijn uit Noordwelle haalde met de Tygo-afstammeling Batenburg's Fay alles uit de kast om Vermue van de leiding te ver dringen, maar kwam daarvoor tweetienden tekort. Wat Kristelijn niet lukte, lukte Britt Snoeks wel. In een bloedstollende rit snelde de amazone uit Valkenswaard met de Landino-zoon Energy in 32.81 naar de overwinning. Sasikiran Krishnan vrijdag 5 augustus 2016 Vijf tips van Hans Groffen Vlissingen TITELFAVORIET BESTE NEDERLANDER ZEEUWSE TROTS VROUWELIJKE TOPPER OUTSIDER H Lucien Roelandl Nisse Livingston ORDIXAG 1» CHESS TIGEF Koen Leenhouts 0 Jorden van Foreest Irine Kharisma Sukandar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64