Ex-jihadist klapt uit de school over IS 5 TO ANP levendigheid als wij straks oud zijn. En leu ke veldjes met TinyHouses bijvoorbeeld. Want ondanks dat het aantal scheidingen meevalt; betaalbare plekjes voor de geschei den man of vrouw zijn er amper in de Vi- nex. Daarentegen zijn er wel hofjes met wat duurdere huurwoningen ontstaan: volledig in bezit zijn genomen door het ge scheiden volksdeel. En zo'n monocultuur geeft weer enorm veel roddel en achter klap. Laat er als gehuwde je hond uit en je bent verdacht. Laat ik met blijdschap eindigen: in de in middels knetterhippe, populaire, welvaren de, en toch heerlijk burgerlijke Vinex is zelfs het aantal scheidingen laag. Ik zeg: een puntje erbij voor ons polderpioniers! Toen ik uit de Utrechtse binnen stad vertrok om als een van de eersten neer te strijken in een lege polder werd ik voor gek verklaard. Maar de Vinexwijk wordt dit jaar 18 en is daarmee volwassen geworden. Relatief dicht bij het centrum van de stad zijn prima buurten gebouwd met niet alleen huizen maar ook de bijbeho rende voorzieningen, 's Morgens keuvelen op het nette schoolplein, of in de namiddag op het keurige sportterrein. Met de enorme schare kinderen is contact leggen snel ge daan en vriendschappen zijn zo geboren. En dan blijkt tot veler verbazing uit de jong ste cijfers van het CBS dat het er met de Vinexliefde heel wat beter voorstaat dan ie dereen, mijzelf inclusief, dacht. Dat wil zeg gen, het aantal scheidingen ligt hier hele maal niet hoger dan elders, sterker, het aan tal scheidingen ligt zelfs lager in Vinexia. Toch is er er nog voldoende huwelijks leed te bespeuren, tussen de aangeharkte plantsoenen van het nieuwe Nederland. In mijn omgeving (en leeftijdsgroep, zo grof weg tussen de 40 en 50) lijkt er juist een inhaalslag aan de gang. Daarmee zeg ik niet dat de CBS-cijfers ondeugdelijk zijn, maar ik zie graag een herhaling van het onder zoek over een paar jaar. Zo zijn mijn lieve buurtjes, het ooit beroemde stel dat op 14 oktober 1998 als eerste een Vinexhuis- sleutel ontving en ruim in de media werd geportretteerd - onlangs ge scheiden. Een keurige scheiding was het overigens. En die zijn helaas zeldzaam, zo is mijn erva ring in het Utrechtse Leidsche Rijn, mekka van Vinexland. Ondanks de vaak hoge oplei dingen en goede banen zijn er heel wat mi ni-oorlogen aan de gang. Ik vraag mij regel matig af waarom. Er spelen natuurlijk aller lei factoren, die van 'de uitgestelde schei ding' lijkt mij niet denkbeeldig. Er zijn heel wat echtelieden tijdens de crisis bij elkaar gebleven omdat hun huis onverkoopbaar was. En die opgebouwde frustratie moet toch ergens heen nu scheiden weer 'kan'. Vinexland kreeg de laatste jaren zowaar ook kroegen. En daar hoor je natuurlijk nog wel eens wat. Over de huwelijks slopers bijvoorbeeld. De vrouwen - zelf ongelukkig getrouwd maar niet van zins de stekker te trek ken - die het huwelijk van een wijkgenoot stukwippen. En over de WEL gescheiden vrouwen die er een leger aan gehuwde Vinexlovers op na houden en daarmee wellicht weer huwelijken redden, of toch breken. wat we met al die eengezinswoningen moeten als we tien jaar verder zijn. Waar blijven de aanleunwoningen en de verzor gingstehuizen? Studentenflatjes lijken mij ook een welkome aanvulling voor de Vinex- Er zijn heel wat koppels tijdens de crisis bij elkaar gebleven omdat hun huis onverkoopbaar was De jihadisten plannen nog steeds een reeks aanslagen in Europa, liefst tegelijkertijd in Frankrijk, Duitsland en Engeland, aldus de informant. Ook heeft IS volgens hem een team van ongeveer der tig ronselaars rondlopen die via recent bekeerde - en dus onver dachte - jongeren dodelijke op drachten verspreiden aan een paar honderd terroristen die in Europa zouden verblijven. Journaliste Rukmini Callimachi van de krant The New York Times mocht de in Duitsland geboren, maar in Enge land opgegroeide ex-Syriëganger Harry Sarfo (27) interviewen in een Duitse gevangenis. Hij kreeg direct orders van EM- NI, de geheime dienst van IS. Die staat onder leiding van de lang ge zochte Syrische 'chef propaganda' van IS, Abu Muhammad al-Adna- ni. Hij is oppermachtig en runt ook vele onderafdelingen zoals de 'Geheime Dienst voor Aziatische Zaken'. Deze werft in Indonesië, Bangladesh en Maleisië vooral overlopers van al-Qaeda. In Europa heeft EMNI voldoen de agenten in Frankrijk maar valt het lastiger militanten te vinden in Duitsland en Groot-Brittannië, aldus Sarfo die naar Duitsland werd gestuurd. „Ze zeiden me dat er niet veel mensen in Duitsland zijn die de klus willen klaren. Die waren er wel, maar de één na de ander gaf er de brui aan omdat ze bang werden." IS gebruikt tegenwoordig een sluiproute via Zuid-Turkse zon- Jihadisten plannen reeks aanslagen, liefst tegelijkertijd in Duitsland, Frankrijk en Engeland vakanties om toekomstige terroris ten ongemerkt naar het kalifaat te smokkelen. Daar krijgen ze in de woestijn bij Raqqa spoedtrainin- gen voor het omgaan met wapens en explosieven. De opleiding wordt bewust kort gehouden zodat het lijkt alsof ze echt maar twee weken op vakantie zijn geweest in Turkije. „Hoe langer ze in IS-gebied blijven, hoe ver dachter ze zijn", meldt Sarfo, die zelf zag hoe IS kinderen trainde om executies uit te voeren. Goede kansen voor uitbreiding van de jihad ziet IS in de Verenig de Staten, aldus de informant. „Ze zeggen dat ze moslims daar makkelijk kunnen radicaliseren, dat de politie ze niet kent en je gemakkelijk wapens kunt kopen." vrijdag 5 augustus 2016 Wouter de Heus 'Toch broeit het ook in de Vinexwijk' Waar ik me soms zorgen over maak is Harry Sarfo geeft geheimen IS prijs. FOTO GORDON WELTERS Een voormalige Britse postbo de, oud-Syriëganger én spijtop tant van IS heeft de westerse geheime diensten tot in detail verteld hoe de terreurorganisa tie IS te werk gaat. Bob van Huët Rotterdam/New York

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5