44 6 COLUMN ROMKE VAN DE KAA Eernewoude weer eens de titel be zorgen in het kampioenschap van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen (SKS). Krachttraining Met stevige krachttraining, links en rechts gerekruteerde specialisten aan boord en vooral het monitoren van de prestaties van het schip in de voorbereiding, moet dat dit jaar luk ken. Afgelopen dinsdag joeg hij Twee Gebroeders nog als snelste over de Snitser Mar bij Terherne. Inmiddels staat het skütsje vijfde in het alge meen klassement, met nog zeven races te gaan. Heden en verleden zeilen altijd dwars door het leven van Pietersma. Ook zijn grootvader zeilde wedstrij den. „De eerste prijs was too gulden, nu is het 50 euro. De prijzen zijn het zelfde gebleven, de schepen zijn het zelfde gebleven, alleen de mensen zijn veranderd." Nederland telt bijna 3 miljoen waterrecreanten. Op de meest uiteenlopende bootjes zoeken ze ontspanning. Deze week skütsjeschipper Gerhard Pietersma. Vraag hem wat hij leuk vond aan een bezoek aan Den Haag en hij noemt de HofVijver. Het water, dus. Een introductie a la de Vlaamse tv-maker Paul Jambers past bij schip per Gerhard Pietersma (50): eens per jaar verandert deze coole Friese amb tenaar in een beul. Want niets min der dan het uiterste eist hij van zijn wedstrijdskütsje (Fries voor schuitje), de goed getrainde beman ning en vooral van zichzelf. Er zit een verborgen kant aan deze op het oog relaxte Fries, die in het da gelijks leven als varende ambtenaar aan het roer staat van het Friese sta- tenjacht, de boeier Friso. Pietersma is telg uit een gevierd Fries schippersgeslacht en óók nog trotse bezitter van een gezellige Luxe Motor, een bijna 85 jaar oud vracht schip dat werd verbouwd tot woon- en recreatieschuit. Met vrouw en kinderen slijt hij daarop een groot deel van zijn leven. Een gekoesterd familiebezit is het, dat hij overnam van zijn grootvader die er nog aard appels, bieten en steenkool mee ver voerde over de Friese waterwegen. Je kunt wel zeggen dat Pietersma in zijn leven weinig vaste grond onder de voeten had. En weinig ander water dan dat van Friesland. O ja, een paar keer stond hij op be vroren meren. In Oostenrijk en Fin land, om lange afstanden te schaat sen. Ook wel weer heel Fries eigen lijk. „Waarom zou ik ergens anders heengaan in de vakantie? Ik ben wei eens in de Ardennen geweest. Maar hier heb je alles. Het is altijd genie ten", zegt hij. Zolang hij leeft is dat dus zo en na vijftig jaar is hij nog steeds in zijn element als hij het aangebonden Ear- newaldster Skütsje van Sneek naar Eernewoude vaart voor een barbecue met sponsors. Overal heeft hij een verhaal over het water, de natuur of de omwonenden. Pietersma weet al les. Gedreven Al dertien jaar staat hij voor de Stich ting Earnewaldster Skütsje aan het helmhout van Twee Gebroeders, het lokale vlaggenschip. Pietersma is meer dan gedreven. Hij moet en zal Chinezen moesten vier da gen ketelmuziek maken. De mus had het zwaar door het lawaai, maar nadat er flink wat waren overleden, volgde een sprinkhanenplaag. Waar moeten we naar op jacht? De lijst van invasieve exoten bevat 37 soorten, waarvan 14 planten. Ik heb alleen verstand van planten. Wie weten wil of hij zijn buurman kan aangeven van wege zijn gesol met exoti sche eekhoorns, downloadt die lijst zelf maar. Van de 14 zijn er 7 water planten. Aquariumhouders zijn notoire faunavervalsers. Als ze geen zonnebaarsjes en moerasschildpadden in de Nadat de mussen dood waren, volgde een sprinkhanenplaag stadsvijvers donderen, dan vervuilen ze de kanalen wel met vederkruid en waterhy acint. Houd deze hobbyisten dus in de gaten. Van de andere planten ken ik er weinig. Persicaria perfo liate! is een slingerplant uit de boekweitfamilie. Hij komt in onze tuinen nauwe lijks voor, maar in andere landen is hij een geducht onkruid; mile-a-minute weed heet de plant in Amerika. Dan weet je genoeg. zich net zo kan uitbreiden als de beruchte reuzenbe- renklauw, een exoot die zich meer dan een eeuw geleden in ons land vestigde. Het kalf is verdronken, maar geluk kig hadden we nog een put over. Wat wordt nu van mij verwacht Dat ik mijn vrienden ga verraden we gens het overtreden van EU verordening 1143-2014? Is het mogelijk een ontheffing te krijgen? En waar vind ik ei genlijk het meldpunt? Dan nog dit: vorige week gaf ik in mijn column een handleiding voor het meene men van oleanderstekjes uit het buitenland. Niet handig, want in dezelfde krant werd gewaarschuwd voor het im porteren van de Xylella bac terie, veroorzaker van de olij- venpest. Mijn advies had moeten luiden: neem voor alsnog geen stekken mee uit het buitenland. Koop alleen gecertificeerde olijfboompjes van eigen bodem. Klop kle ding en tent uit bij thuis komst. Let op spuugbeestjes, want die booswichten ver spreiden de bacterie. Het wordt een drukke zomer. Terwijl de jeugd jaagt op Poké- mon, moet de rest van de be volking jagen op exoten. Ik verzin het niet. In de EU verordening staat: 'Wanneer een EU land een verboden soort opmerkt, moet het on middellijk maatregelen ne men om de verspreiding te gen te gaan. De hele bevol king moet helpen om de aanwezigheid van deze soor ten te melden'. Graag roep ik het verhaal in herinnering van Mao en de mussen. Grote Roerganger Mao wilde alle mussen uitroeien. Ze aten het graan op. Alle vrijdag 5 augustus 2016 GO Ger hard Pie- tersma (rechts) op het skütsje Twee Ge broeders. FOTOCORNÉ SPARIDAENS Een beul op het water Bob van Huët Heracleum persicum is een grote berenklauw die Reageren? binnenenbui- ten@persgroep.nl Tuinexpert Romke van de Kaa laat deze week het tuincentrum links liggen om jacht te maken op exoten. Of toch niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51