'De kinderen willen eik jaar hierheen' 'In februari begint het bij ons al te kriebelen' 3 Man maakt misstap na selfie op uitzichtpunt O Oom Gerrit Zuid-Frankrijk Sombrero FAMILIE VAN SETTEN vrijdag 5 augustus 2016 GO zo rank gebouwd. Boven dien zweven we niet vrij in de lucht. Werktuigbouwkundige Andrew Dickerson filmde mug-druppelbotsingen in een speciaal gebouwde op stelling waarin druppels op vliegende muggen vielen. Waarom? Muggen brengen ziektes over. Zika, malaria, dengue. Hoe beter je je vijand kent, des te beter kun je je voor bereiden op de strijd. De mug blijft droog. FOTO ANDREW DICKERSON Ook werktuigbouwkundi gen willen weten hoe een mug dit flikt. Met deze ken nis kun je vliegende robot- jes druppelbestendig bou wen. Hoe de mug het flikt? Kleine druppels met lage snelheid stuiteren gewoon van de muggenrug af. Een dikke druppel in full impact brengt hem uit balans. Maar slechts voor even. De vleu gels hebben microscopisch kleine waterafstotende haartjes. De mug blijft droog en vliegt gewoon verder. Slaap lekker! Gerda Als je naar Italië gaat, kom je op sommige routes langs prachtige natuur. Een Nederlands stel, dat op weg was naar Zuid-ltaiië, besloot daarom een stop te hou den en daar een selfie van hen samen te maken met het mooie uitzicht op de achtergrond. Na de foto verstapte de man zich en viel een flink aantal meters naar beneden en kwam hard terecht. De man was nog wel aanspreekbaar en riep om hulp. In het zie kenhuis bleek de man een her senschudding te heb ben. „Wij hebben de ziekenhuisopname be geleid en vervoer naar huis voor het stel gere geld. Ook hun auto met bagage is inmiddels weer in Nederland", aldus Markus van Tol, woordvoerder van de ANWB. „Gelukkig liep het met een sisser af." Af en toe waren Jan (63) en Nel (62) Schoenmaker de weg kwijt. Dan stonden ze in Spanje of Tunesië. Maar niets gaat boven Castricum aan Zee. Al 33 jaar brengt het echtpaar elke zomer de caravan naar camping Bakkum, op 15 minuten van huis. Het leven is hier al 33 jaar hetzelfde. Elke dag om 8.00 uur wordt Jan wakker, uit zichzelf. Hij trekt zijn mouwloze hemd aan, doet de afwas en leegt de po. Daarna stapt hij de campingwinkel binnen, altijd als eerste klant. En altijd vraagt hij om hetzelfde: een krantje en Duitse bolletjes. Wit. Jan: „Als ik terugkom, is Nel wakker." Nel is zijn grote liefde, die hij ontmoette toen hij met een vriend werd geweigerd bij een jon gerencentrum. De vriend wist nog wel twee 'meis- sies' die naar de bios wil den. En wie van de twee ging al van kleins af aan naar camping Bak kum? Juist. Sinds Jan en Nel met prepensioen zijn, kamperen ze hier van april tot sep tember. Het duo rijdt elke week naar huis voor de plantjes. Toen kat Ar nold Schwarzeneg ger nog leefde, gingen ze vaker huiswaarts. Het dier ligt nu begra ven achter de ca ravan. De twee fietsen, lezen, pellen pinda's voor de eek hoorns en gaan op vrijdag naar de markt. De halve campinginventaris is bij el kaar gebingood: de dek bedden, het bestek, de bor den en de wasmolen - Nel is de koningin van de bingo. En Jan de koning van het darten. Althans, dat vindt hij zelf, zegt Nel grinnikend. Haar man organiseert toernooien voor de deur, waar hij een dartbord aan een boom spijkerde. Nel: „Drie keer per jaar gooit hij 120. Dan weet de hele camping dat." Jan en Nel mogen een be grip zijn op de camping, ze zullen oom Gerrit niet snel overtreffen. De oom van Nel, beter bekend als de 'kabouterman', stond zeventig jaar op deze cam ping. Elk jaar stalde hij zijn tuin kabouters rond zijn caravan. „Toen hij een paar jaar geleden overleed, werd hij opge baard in zijn caravan. Ze moesten grotere stoppen aanleggen om de koelpla- ten koud te houden", be schrijft Jan. „Voor hij naar het crematorium ging, lie pen we nog een rondje met de kist over de camping." De kampeerplek werd ruim honderd jaar geleden aan gelegd voor Nederlanders die geen vakantie naar het buitenland konden betalen. Nu zitten er ook yuppen met bakfietsen, vertelt Jan, die zijn benen uitstrekt van uit zijn luie stoel. Hij is zo veel buiten dat zijn voeten nooit helemaal schoon wor den. „Het zijn goede men sen, maar ze doen het an ders. Ze zetten hun caravan neer en komen hier maar een paar week enden per jaar." Nel: „Bij ons be gint het in februari te kriebelen: we mogen bijna weer." Jan: „Als we thuis zijn, zitten we maar binnen. Hier leven we buiten. Zelfs de Tour de France bekijken we in de open lucht; dan slepen we de tv uit de caravan." Twee cavia's, twee hon den en een furby: de hele ark van Noach gaat mee met de familie Van Setten naar camping De Heidense Bossen. Al vijf jaar stallen zij hun cara van op deze kindvrien delijke Limburgse bos- camping. „Heerlijk rustig hier", ju belt vader Dennis. Hij heeft de woorden nog niet uitgesproken of rott weiler Jamie tilt zijn pootje op en doet een plasje voor de tent. Zoon Tim (8) knoeit koffie op tafel en de pluchen furby gilt dat hij honger heeft: 'nomnomnom'. Dennis doet een tweede poging om uit te leggen waarom hij voor geen goud naar een andere camping wil. „De cam pingplaatsen zijn ruim. Het is hier mooi, zo midden in het bos. De kinderen vragen elk jaar of we terug gaan." De supermarktmanager heeft bovendien geen trek om veertien uur met kinderen, beestenboel en furby in de auto naar Zuid-Frankrijk te zitten. „Ik hoef niet per se naar het buitenland. Nederland is ook mooi." Steevast staat de familie op hoek- plaats num mer 910, vlak bij de campingwinkel en het zwembad. Tim slaapt in de zijtent en Luuk (12) in zijn eigen koepeltentje. Als het even kan, boeken ze dezelfde periode als Nels ouders - die drie plekken verderop staan - en hun vakantieburen. Dorien: „Met de buur vrouw doe ik af en toe een drankje in de disco en de mannen vinden het leuk om te darten." Op de eerste vakantie dag zorgt een cateraar standaard voor een uit gebreide barbecue. Camping de Heidense Bossen heeft elke dag een jeugdprogramma; de droom van veel ouders. Terwijl Dennis en Dorien met een boek onder de luifel zitten, doen hun zonen mee aan het Vriendjes Vind Feest, de minidisco, sombrero- werpen en de spook- tocht. Sinds kort zit ten ook tientallen Pokémons op het terrein verstopt, maar daar hoefde het recreatieteam niets voor te doen. De wonderlijkste verschij ning op de familiecam ping blijft toch wel 'het bosmannetje' dat in een treintje over het terrein crost. Het is een gifgroen fi guur met een enorme voeten en een eikel- dop op zijn hoofd. Tim, fluisterend: „Er schijnt ook een bos- vrouwtje te zijn. Het tak- kewijf." Een paar jaar geleden gruwde Dennis nog van kamperen. „Ik moest er niet aan denken om met een toiletrol over de camping te lopen." Dorien moest hem overtuigen. En hoe, vertelt ze met glin sterende ogen van pret. „We gingen met een vouwwagen op pad. We hadden twee weken slecht weer en moesten geulen graven rondom de tent. Nooit meer, zei hij." Uiteindelijk zwichtte hij voor de blauwe ogen van Dorien en iets meer luxe: een caravan. „We hebben alweer geboekt voor vol gend jaar. Waar? Op deze plek natuurlijk." -H Zoons Tim (I.) en Luuk hoeven zich nooit te Vervelen. t ^jpTQ KOE^VERHEI JDEN s£KhCE£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48