Busreizen M 3 Nederlandse onderzoekers: nut van flossen kan niet worden bewezen Flossen is zinloos. Tenzij je het goed doet - maar dat doet vrijwel niemand. In Amerika is het advies om dagelijks te flossen al ingetrokken. Als tanden heel dicht tegen elkaar staan is flossen nog altijd de enige manier per Comfort Class touringcar 169 219 279 699 Compleet verzorgd eer dan de helft van de Nederlan ders doet het met enige regelmaat: flossen. Maar we tenschappelijk kan helemaal niet worden aangetoond dat het werkt. Reden voor de Amerikaanse rege ring het dagelijks flossen nu niet langer aan te bevelen. Ook de En gelsen nemen het nationale flosad- vies inmiddels onder de loep. Terecht, zeggen de onderzoeks groepen van Dagmar Else Slot en Cor van Loveren van het Acade misch Centrum voor Tandheel kunde Amsterdam. Zij zeggen al langer dat het nut van flossen niet kan worden bewezen. De vermoe delijke oorzaak: we doen het ver keerd. Slot: „De meeste mensen hante ren de 'klik-klakmethode', waar bij het draad niet om de tand wordt gelegd en met een zagende beweging wordt bewogen. Als er onderzoek zou worden gedaan waarbij mensen elke dag op de juiste manier zouden flossen, zou den er mogelijk andere resultaten kunnen worden behaald." Dat niet bewezen kan worden dat flossen werkt, betekent niet dat het reinigen tussen de tanden onnodig is, benadrukt Slot. Daar om kan beter gegrepen worden naar bijvoorbeeld ragers en sto kers. Van Loveren: „De holle vorm van de tanden kan niet met flos- draad worden bereikt. Dat gaat be ter met een ragertje. Dan moet wel de juiste maat gebruikt wor den. Anders buigen ragertjes om, net zoals tandenstokers kunnen af breken of tanden en tandvlees kunnen beschadigen." Het is een boodschap die beide onderzoeksgroepen al jaren ver kondigen, onderwijl nauwlettend in de gaten gehouden door produ centen van flosdraad. „Daar gaat heel veel geld in om. In de VS wordt een enorme hoeveelheid flos verkocht - ieder jaar zou je er ruim 120 keer de wereld mee kun nen omwikkelen", zegt Slot. Als de kennis om goed te flos sen bij weinig mensen terecht komt en veel mensen gewend zijn aan het gebruiken van flosdraad, is het lastig een gewoonte te ver anderen, denkt ze. Misschien is het daardoor dat de boodschap van de onderzoekers maar zo langzaam doordringt en we ook in Nederland nog altijd massaal met draad in de weer zijn. En, zegt Van Loveren, als tanden heel dicht tegen elkaar staan is flossen soms nog altijd de enige manier om ertussen te komen. Hoewel na al die jaren van on derzoek, de publicaties en het spreken op congressen lijkt dat Amerika nu ook eindelijk om is, blijft Slot voorzichtig met het clai men van succes. Zo was er laatst nog een publiekscampagne in de VS, waar flossen door de vereni ging voor parodotologie werd ge promoot. Toen ze haar Amerikaan se collega's hierop aansprak, bleek het motto 'beter iets dan niets' voor de reclame te gelden. „Flos werd gezien als metafoor voor het reinigen tussen de tanden en kie zen. Maar natuurlijk is het leuk dat de details eindelijk beginnen door te sijpelen." vrijdag 5 augustus 2016 Carla van der Wal Rotterdam —onderzoeker Cor van Loveren Flossen veel te moeilijk, ragen en stoken beter Voordeelreis Londen Ontdek de stad van de Big Ben, Harrods en musicals. Excursiepakket voordelig bij te boeken. Verblijf in comfortabel 3-sterrenhotel Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/39043 Hamburg Lübeck Hanzeverleden, cultuur en gezelligheid. Beleef de verrassende steden nu extra voordelig. Verblijf in een 4-sterrenhotel met zwembad Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39494 Praag compleet i Stedentrip waarbij we de pracht en praal van de 'Gouden stad' Praag ontdekken. Wandeling Praagse Burcht met lokale gids Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/39474 I Ontdek Kroatië Slovenië i Nieuwe, verrassende rondreis langs de Kroatische kust en het Sloveense binnenland. Verblijf in uitstekende hotels Klantbeoordeling 9,5 Zie: Kras.nl/39529 4 dagen v.a. 4 dagen v.a. 5 dagen v.a. 12 dagen v.a. FLOSSEN De moeilijke techniek maakt het (te) lastig om tandpiak te verwijderen. STOKEN Tandenstoken is makkelijk aan te leren. Stokers kunnen beter schrapen en zijn dus effectiever tegen tandpiak. RAGEN Mits er genoeg ruimte tussen tanden is, zijn ragers handig en effectief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3