u Onzichtbare laadpaal houdt straatbeeld mooi en veilig ZEELAND 5 Brouwersdam is het walhalla voor kitesurfers Een flutzomer? Niet voor kitesurfers. Want een spatje regen houdt hen absoluut niet tegen. En wind staat er in Zeeland altijd. Dit moet dus wel een topzomer zijn. Toch? Het wordt pas leuk vanaf windkracht 5, maar zo hard heeft het nog niet vaak gewaaid water op als er een zware bui aan komt." Dan moet de zomer van 2016 wel een topzomer zijn. Toch? „Dat valt mee hoor." Een golf sleept hem bijna mee het water in. „Als je bedoelt dat kiters niet erg balen van de vele regen, dan heb je ge lijk. Al heb ik natuurlijk ook liever een zonnetje. Maar het heeft deze zomer nog niet vaak hard ge waaid. Helaas." En hoe zit het nou met dat been? „Dertien weken geleden brak ik mijn linkerbeen tijdens het kiten. Ach, kan gebeuren hè? Dat het goed gaat? Ja, best wel, zag je die sprongen net?" Als Robert weer soepel in de be nen komt om opnieuw over de golven te stuiteren, staat Ivanka (45) op het punt het water in te gaan. „Van de krant? Oh leuk. Even wachten hoor, dan laat ik mijn kite even zakken." Ook zij is een fervente kiter, blijkt als het zeil op het strand ligt. „Zo, dat praat makkelijker. Ja, ik kite al drie jaar. Zodra ik maar even kan, sta ik op mijn kiteboard. Vaak hier. Zo'n mooie plek!" En hoe zit het nou met die flut- zomer? Want veel toeristen aan de kust balen van al die regen. „Het gaat niet om de regen, maar om de wind. En deze zomer heeft het nog niet zoveel gewaaid. Regen of geen regen, ik kite. Niet bij on weer natuurlijk of echt grote buien. Dan heb je het gevaar dat de wind wegvalt of ineens sterk aantrekt. Dan is het uitkijken." De Brabantse ('ik woon in de omgeving van Breda') legt de lij nen weer uit en trekt soepel de ki te de lucht in. „Dit is inspannend en ontspannend tegelijk", roept ze tegen de wind in. Lachend: „Je moet uitkijken dat je 's avonds thuis niet rondstuitert. Veel suc ces hè? Maak er iets moois van." Iets verderop pompt Ger van der Ham (66) uit Woerden de tu be van zijn kite op. „Toen ik van ochtend thuis vertrok regende het nog. En nu? Prachtig weer. En een prima wind. Stabiel, niet vlage- rig." Hij kiest vandaag voor de 12; een zeil met een oppervlakte van 12 vierkante meter. „Best groot, ge zien de hoeveelheid wind. Maar het kan wel." Afhankelijk van de windrich ting is hij regelmatig te vinden op de Maasvlakte of de Brouwers dam. „Een topzomer? Nou, nee hoor. Dit jaar ben ik nog maar een keer of zes gaan kiten. Andere ja ren was dat al snel een keer of der tig. Het wordt pas leuk vanaf windkracht 5, maar zo hard heeft het nog niet vaak gewaaid." zee. Vaak bij de Brouwersdam, zo als nu. Weer of geen weer. „Dat maakt me echt niet uit. Regen doet me niets. Ok, je moet wel op letten, je gaat natuurlijk niet het Plat op zijn kont schuift Robert Verheij (39) het strand op. Be heerst. Zijn kite hangt hoog in de lucht, zijn board ligt voor hem op het zand. „Wow. Tof. En dan moet je weten dat ik een pin in mijn been heb hè." Zo kan hij wel even praten, verzekert de tenniscoach uit Waal wijk. „De kite blijft wel hangen." Staat hij niet op de tennisbaan, dan hangt hij wel aan een kite op TecforRec, het Thoolse bedrijf dat al stroomzuilen levert aan jachtha vens, kreeg anderhalf jaar geleden een vraag van de gemeente Venlo: kunnen jullie een onzichtbare laadvoorziening voor elektrische auto's ontwikkelen? Venlo is be zorgd dat de stroomversnelling waarin het elektrisch rijden zich bevindt, leidt tot een wildgroei aan laadpalen. Bovengrondse 'tankzuilen' kunnen letterlijk hin derpalen zijn. Ook zijn ze niet echt fraai om te zien. TecforRec gaf twee stagiairs een opdracht. Aarnoud van Beelen van de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen nam de technische ontwikkeling en het in dustrieel design op zich. Alain de Schutter van de Avans Hoge school in Breda onderzocht of er economisch muziek zit in de 'streetplug'. Beiden zijn afgestu deerd en inmiddels in dienst van StreetPlug BV, een voor dit pro duct opgericht zusterbedrijf van TecforRec. „De verzonken street plug open je met een app. Je steekt de plug in je auto en sluit het deksel. Daarna geeft de street plug pas stroom, want anders heb je nog steeds obstakels in de straat. Er is goed over het ontwerp nagedacht. Het is kennisinten sief', zegt De Schutter. Vorig jaar introduceerden ze het eerste roestvrijstalen prototype op de Ecomobielbeurs in Den Bosch. Naast Venlo, waar de streetplug wordt beproefd, toonden andere gemeenten interesse. De Schutter: „Ook autofabrikanten, die tenslot te steeds vaker een elektrische va riant op de markt brengen, vin den de streetplug interessant. Voor thuis of bij het bedrijfs pand." De onzichtbare laadpaal is onlangs genomineerd voor de Ac centure Innovation Award 2016, een landelijke wedstrijd waar de innovatiefste producten, diensten en concepten meedingen naar de titel 'Innovator of the year'. Inmiddels snuffelt het buiten land aan de Zeeuwse uitvinding. „We zijn al enkele keren in Frank rijk geweest, zijn in oktober uitge nodigd voor de E-Carte beurs in München en binnenkort krijgen we een delegatie uit Singapore op bezoek. Wat begon als een maat werkoplossing voor één gemeen te, ontpopt zich tot een product met internationale potentie." De serieproductie van de 'street plug' moet nog op gang komen. Het Thoolse bedrijf bouwt het langzaam op. De Schutter: „Begin 2017 maken we een prototypeserie van 25 stuks die onder meer in ge meenten worden geïnstalleerd. Als dat succesvol verloopt, zetten De onzichtbare laadpaal is onlangs genomineerd voor de Accenture Innovation Award 2016 we de productie op. Dat kost veel geld. We willen de investering op twee manieren financieren: met extern geld en via crowdfunding. Eind september, begin oktober be gint de crowdfunding op de websi te oneplanetcrowd.com. Mag dat erin?" vrijdag 5 augustus 2016 'Regen is voor kitesurfers niet erg, het moet waaien, liefst stevig' Ger van der Ham en Ivanka genieten aan de Brouwersdam van de wind en hun kites, foto marieke mandemaker Jeffrey Kutterink Brouwersdam Aarnoud van Beelen (I) en Alain de Schutter, foto leo adriaansen Hij ligt in het wegdek of thuis op de oprit. Hij laadt je elektrische auto op, zonder dat je over hem struikelt. Zijn naam luidt 'street- plug'. De innovatieve verzonken laadpaal is ontwikkeld door twee studenten van HZ Vlissingen en de Avans Hogeschool Breda en wordt gemaakt in Tholen. Frank Balkenende Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33