Vragen Roggenplaat LITIE A Geen poging doodslag maar mishandeling Minder starters en veel minder faillissementen 4 ZEELAND Nieuwe manager Nederlands Mosselbureau pekaar De ongerustheid die bij sommige consumenten is ontstaan door de ontdekking van het gif TTX in mosselen, is één van de eerste za ken waar Sintnicolaas als kersver se manager van het Nederlands Mosselbureau mee aan de slag gaat. „We willen goed zicht krijgen op wat de consumenten ervan hebben meegekregen. Daar gaan we in het najaar onderzoek naar doen. We gaan ook in overleg met de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit om te bekijken wat we hiervan kunnen leren en wat er in de toekomst anders kan. Bijvoorbeeld: wat moet je wel en niet communiceren? Hadden bor den langs de Oosterschelde om ra- pers van wilde mosselen te waar schuwen niet veel meer gehol pen, in plaats van een persbericht dat veel mensen onnodig onge rust maakt?" Volgens Sintnicolaas trekken de Belgen zich weinig aan van de be richten over TTX. „Zij hebben sneller aangenomen dat het pro duct veilig is." De zuiderburen vormen al ja ren de belangrijkste afzetmarkt: tweederde van de Zeeuwse mos selen gaat naar België. „Maar de Vlamingen eten mosselen vooral Het Nederlands Mosselbureau heeft een nieuwe manager. De Brabantse Tilly Sintnicolaas zet zich de komende jaren in om Zeeuwse mosselen te promoten: in Nederland, België en Duitsland. in juli en augustus. We willen dat seizoen graag verlengen. Daarom houden we in september een mosseltour: met een foodtruck wat anders te proberen. We scho telen ze daarom allerlei kleine mosselgerechtjes voor." Sintnicolaas heeft veel ervaring in de vissector: ze werkte van 1990 tot 2006 bij het Nederlands Visbureau, de laatste zes jaar van die periode als directeur. Sinds dien heeft ze een eigen communi catiebureau. Als manager van het Neder lands Mosselbureau wil ze het werk van de afgelopen jaren door gaan we langs Belgische steden. De Belgen houden vooral van klassiek gekookte mosselen, maar we willen ze uitdagen ook eens Belgen namen sneller aan dat mosselen veilig zijn zetten. Sintnicolaas gaat samen met het Nederlands Bureau voor Toerisme en VW Zeeland verder met de promotie van mosselen in Duitsland. De inspanningen van de laatste drie jaar hebben effect gehad, zegt ze. „We gaan onder zoeken wat nodig is om de afzet verder te stimuleren. Daarnaast nodigen we de Duitse pers uit in Zeeland. We zien de Duitse markt de laatste jaren groeien. De mosselen vind je in Nordrhein- Westfalen nu ook in de super markt." De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 32-jarige G. R. uit Hansweert niet veroordeeld voor de poging tot doodslag zoals de of ficier van justitie had geëist, maar voor mishandeling. Met als resul taat dat R. werd veroordeeld tot een celstraf gelijk aan het voorar rest in plaats van de gevorderde celstraf van vijftien maanden. Ove rigens moet R. zijn slachtoffer ook een schadevergoeding van 1.238 eu ro betalen. R. ging midden augustus vorig jaar naar camping Scheldorado in Baarland om daar bij zijn schoon zus - volgens hem - medicijnen van zijn broer op te halen. Op de camping werd hij bijna aangere den en vervolgens reed de automo bilist de spiegel van R.'s auto ka pot. R. ging achter de automobi list aan en gaf de man zonder par don enkele ferme klappen in zijn gezicht. Later bleek dat de automo bilist met een vuistmokertje was toegetakeld. In de visie van de offi cier van justitie was het niet uitge sloten dat het een afstraffing ge weest omdat het slachtoffer een af faire met de schoonzus zou heb ben. De 37-jarige N. K. uit Nieuwer- kerk tegen wie een onvoorwaarde lijke celstraf gelijk aan het voorar rest van 103 dagen plus 77 dagen voorwaardelijk was geëist, kreeg eenzelfde straf opgelegd. K. werd ervan verdacht op 17 december 2015 zijn vriend in Dreischor een flink pak slaag te hebben gegeven. De politie trof na een melding het slachtoffer liggend in een plas bloed aan en de woonkamer bleek een ravage. N. was eveneens ge wond. Beiden waren stomdron ken. Wat er allemaal was gebeurd kon K. zich niet meer herinneren. Voordat de Roggenplaat in de Oosterschelde wordt opgespo ten moet duidelijk zijn hoe wordt omgegaan met eventuele schade voor mossel-, oester- en kreeftenvissers. Dat vindt de SGP-fractie in Provinciale Staten. Ze heeft daar om vragen gesteld aan het dage lijks provinciebestuur. Om de rustplek voor tientallen zeehon den en tienduizenden vogels in de Oosterschelde te behouden, wordt de zandplaat begin 2027 opgespoten. Rondom de Rog genplaat liggen onder meer mos selpercelen. De SGP vindt dat voor de zandophoging twee din gen goed geregeld moeten wor den. Er moet in kaart gebracht worden hoeveel kilo's percelen in de omgeving van de Roggen plaat opleveren. Ook moet voor af duidelijk een schaderegeling worden afgesproken. „Dit overheidsingrijpen kan gevolgen hebben voor onderne mers", zegt SGP-Statenlid Joan van Burg. „Dan moet je een en ander vooraf goed regelen, om te voorkomen dat je achteraf ja renlang getouwtrek krijgt over de uitgangspunten." VLISSINGEN Het aantal nieu we bedrijven is in Zeeland in juli licht gedaald. Tegelijk is het aantal faillissementen drastisch omlaag gegaan. Dat blijkt uit de KvK bedrij- vendynamiek. In Zeeland zijn in juli 227 bedrijven gestart, een da ling van 2 procent ten opzichte van juli vorig jaar. 130 Zeeuwse bedrijven zijn gestopt (-10 pro cent). Zeer opvallend is dat slechts één bedrijf failliet is ge gaan: een daling van maar liefst 80 procent ten opzichte van juli 2015. Landelijk zijn in juli 12.985 bedrijven begonnen (-5 pro cent), 7017 bedrijven gestopt (-4 procent) en 316 failliet gegaan (-27 procent). 112 NIEUWS Politie neemt vuurwerk in beslag na knal Woninginbraak voorkomen Man negeert gebiedsverbod vrijdag 5 augustus 2016 'Bericht TTX zorgde voor onnodige onrust' Cornelleke Blok Yerseke Tilly Sintnicolaas is deze week aangetreden als manager van het Nederlands Mosselbureau, foto mechteld jansen —Tilly Sintnicolaas, mosselbureau Twee mannen zijn gisteren in on afhankelijke rechtszaken veroor deeld voor mishandeling. Ad Roos Middelburg Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beitratingimaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting Jeffrey Kutterink Middelburg Een 24-jarige man uit Koude- kerke is woensdagmiddag bij zijn woning aangehouden om dat hij vuurwerk had afgesto ken op een nabijgelegen speelveld. Buurtbewoners hoorden om 12.15 uur een harde knal waar door ramen en deuren trilden. Getuigen zetten opgeroepen agenten op het spoor van de verdachte. Omdat die vaker vuurwerk afsteekt, moest hij zijn vuurwerkvoorraad in te le veren. In totaal werd meer dan drie kilogram vuurwerk in beslag genomen. De man moest voor verhoor meeegno- men en werd met een boete naar huis gestuurd. KAPELLE In Kapelle zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee mannen aangehouden op verdenking van poging tot inbraak. Het duo trok de aandacht van een buurtbewoner, die om 01.30 uur wakker werd van ge luiden die hij niet thuis kon brengen. De bewoner besloot de mannen te volgen en belde intussen de politie. In de Mauritsstraat zagen agenten een man die over een schutting klom. Hij werd meteen aangehouden. In de Alexanderstraat troffen zij een andere man aan, die vol deed aan het opgegeven sig nalement. Naast de auto von den de agenten in de bosscha ges inbrekersgereedschap. Beide mannen werden vervol gens meegenomen. VLISSINGEN Een 41-jarige Vlissinger is aan gehouden omdat hij ondanks een gebiedsverbod rondhing in de Scheldestraat in Vlissin- gen. De man staat bekend als ie mand die voortdurend voor overlast zorgt. Hij is overge bracht naar het politiecellen complex Torentijd in Middel burg. Agenten surveilleren re gelmatig in de binnenstad van Vlissingen om de hinder van overlast gevende personen te gen te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32