Dansen met de hockeymeisjes La Cruz treft oude bekende in olympische ring 24 Voor Anna van der Breggen, favoriete voor olympisch goud in de wegwedstrijd (zondag) én op de tijdrit (donderdag) gaat de kalender niet verder dan Rio. OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 From Rio with love WESSEL PENNING RIK SPEKENBRINK Het is hier winter. Goed, in Rio is het dan nog altijd wel een graadje of 20, maar verder krij gen we soms het hele pakket: een wolkendek, wind, regen, Holland in februari zeg maar. Best wel weer om neerslachtig van te worden. Op zo'n dag werd deze week voor de Nederlandse sporters een welkomstceremonie gehouden in het olympisch dorp. Meestal zijn dat plichtmatige verto- ninkjes, dus ik slofte er die namiddag ongeïnteres seerd heen. Maar toen brak de zon door, opeens wer den we getrakteerd op een Indian Summer, zo'n warm onverwacht cadeautje. Over het plein voor het dorp hing zo een oranje gloed en dat was wel gepast, want een stuk of vijftig Nederlandse sporters wa ren ook juist komen aan lopen. Daar stonden onze sporters, een grote groep vrolijke mannen en vrouwen, in de kracht van hun leven. Wat een lijven! Daar stonden onze sporters, een grote groep vrolijke mannen en vrouwen, in de kracht van hun leven. Wat een lijven! Er kwam muziek. Bra zilianen gooiden er een samba uit, Kaapverdia- nen hielden zich ook niet langer in. En toen de lenige boys gingen dansen met ons mooiste exportproduct - de hock eymeisjes - kreeg ik op eens heel veel zin in de ze Spelen. Maurizio Vandaag is het een be langrijke dag voor mijn vriend Maurizio, bobo van de Italiaanse boogschutterséquipe, die vandaag al, voor de officiële start van de Spelen, in actie komt. Maurizio zat naast me in het vliegtuig en maakte - voordat we tot een leuk gesprek over pijl-en-boog-schieten kwamen - een vrij agressieve indruk. Zijn tv-schermpje deed het niet en daar was hij overstuur van geraakt. Toen de steward geen techneut bleek en het tv'tje op zwart bleef staan, riep Maurizio dat het crazy was. En daarop begon hij op de stoel rondom het scherm pje te slaan. Had Maurizio op dat moment zijn pijl-en-boog in handen gehad, dan had hij zeker ge richt op de billen van de net zo boze steward die hem de rug toekeerde. Zeg Maurizio, als de Nederlandse boogschutters morgen voor jouw neus een medaille wegkapen, kun je dan wel je driften de baas? ver de rand van het tijdschriftenrekje han gen twee handschoen tjes. Wit zijn ze, met een regenboog erop. Ze zijn gebreid door haar tante. Speciaal voor de wereldkampioenschappen in Richmond van vorig jaar september. Maar Anna van der Breggen heeft de hand schoentjes nog nooit aangehad. „Dat doe ik pas als ik wereldkampioene ben. Ik moet ze eerst verdienen." De Zwolse werd het bijna, wereldkam pioene, vorig jaar in Richmond. Maar in de wegwedstrijd kwam ze één trap tekort en in de tijdrit strandde ze op twee secon den van de winnares. Twee keer tweede. Zo dichtbij, maar tegelijkertijd zo ver weg. „Tweede, dat is niks", zegt ze. „Daar baal je alleen maar van. Zeker als je zo dicht bij goud bent. Ik heb mezelf zo vaak afgevraagd of ik niet ergens harder kon. Die ene bocht. Dat ene klimmetje. Ik denk er nog bijna iedere dag aan." Het zit er diep in, de wil om te win nen. Van der Breggen begon op haar 7de met fietsen, maar ook als klein meisje moest en zou ze iedere wedstrijd op het podium staan. „Als dat niet lukte, was ik de rest van de dag chagrijnig. Zat ik ach terin de auto te mokken. En ik werd boos als mijn vader iets zei over de wedstrijd. Mijn vader vond dat wel grappig, denk ik, achteraf. Hij heeft het niet, die drang om te winnen. Mijn moeder ook niet. Alleen mijn broer heeft hetzelfde. Mijn zusje wil de nooit spelletjes met ons spelen. Ze vond ons te fanatiek." Apenrots Maar profwielrenster worden? Neuh. „Die droom heb ik nooit gehad. Thuis keken we niet vaak naar wielrennen, en het ging er aan tafel ook nooit over. Tot mijn 15de wist ik niet eens dat het kon, profwielren ster worden. Ik reed in het weekeinde wedstrijdjes, en dat was dat. Pas toen ik werd geselecteerd voor de nationale selec tie en erachter kwam dat ik goed kon klimmen begon ik te beseffen dat ik van wielrennen mijn beroep kon maken." De route naar de top van de apenrots PASPOORT RIO DE JANEIRO Bokser Enrico La Cruz treft zondag in de eerste ronde van het olympisch toernooi een oude bekende. De 22-jarige lichtgewicht uit Huissen neemt het in de ochtendsessie op tegen Lai Chu-en uit Taiwan. Beide ama teurs kwamen elkaar eind juni in de halve finales van het olympisch kwalificatietoernooi in Bakoe even eens tegen. La Cruz won destijds af getekend met 3-0 en schreef later ook het toernooi op zijn naam. La Cruz weet bij winst ook al wie hij in de tweede ronde moet ver slaan. Otgondalai Dorjnyambuu uit Mongolië kreeg vrijaf voor de eer ste ronde. Hij is tweevoudig kam pioen van Azië en staat zesde op de wereldranglijst. Peter Müllenberg (-81 kg) komt zondag in de avondsessie uit tegen de Iraniër Ehsan Rouzbahani, de nummer zeven van de wereldrang lijst. Müllenberg staat vijfde op de mondiale ladder. Nouchka Fontijn, de derde Neder landse deelnemer aan het bokstoer- nooi, heeft een vrije toegang tot de kwartfinales gekregen. De Euro pees kampioene komt daardoor pas in de tweede olympische week in actie. verliep met een omweg. „Bij de junioren was ik gewend om altijd en overal voor aan te rijden. Maar bij de elitevrouwen was ik nergens. Ik schrok ervan hoe hard het ging, hoe je moest dringen en duwen om de klimmetjes van voren te beginnen. Ik weet nog dat ik na de Grote Prijs Knete- mann volkomen uitgeput bij de doping controle zat en dacht: dit is niks voor mij. Als ik niet kan winnen, is voor mij de lol er wel een beetje af. Vergelijk het met au to's. Als je in een Mercedes rijdt en je krijgt daarna een oud Peugeotje onder je kont, dan ben je daar ook niet tevreden mee. Ik ben teruggegaan naar mijn clubje en begon met studeren. Verpleegkunde. Trainen deed ik twee keer in de week, meer niet. De inspanningsfysioloog van de wielerbond zei dat ik niks met mijn mogelijkheden deed. De enige die in mij bleef geloven was Johan Lammerts, de bondscoach. Met zijn referentie kon ik terecht bij Sengers, een klein ploegje. Ik besloot er één winter alles voor te doen: ik heb zelf een trainingssche ma gemaakt en ben als een idioot gaan trainen. Bij de eerste wed strijden merkte ik het verschil en was ik vertrokken." Volwassen Ze praat net zoals ze fietst: met overtuiging. Volwas sen ook, en open. Ze zegt wat ze vindt, ze durft openlijk te twijfe len of ze mee moet doen aan de wielercul- tuur van zo min moge lijk eten en zo veel mo gelijk gewicht verlie zen. En ze weigert or ders vanuit de ploeglei derswagen klakkeloos te volgen. „Ik luister alleen als ik er zelf achter sta." 26 is ze nu. Op haar erelijst onder andere de Giro d'Italia voor vrou wen, de Nederlands tijdrittitel en twee keer de Waalse Pijl. En is ze in Rio een van de favorieten voor olym pisch goud in de wegrit (zondag) en in de tijdrit (donderdag). Haar stijl van rijden is het beste te verge- vrijdag 5 augustus 2016 Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Spekenbrink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voe len en ruiken op en rond de 31ste Zomerspelen. Vandaag Wessel Penning over een onverwachte Indian summer en een agressieve Italiaanse boog schuttersbobo. 'Ik rijd wel, met Thijs Zonneveld Rio de Janeiro Naam: Anna van der Breggen Sport: Wielrennen Leeftijd: 26 Eerdere Spelen: Geen Grootste succes sen: Winnares Giro (2015), winnares Waal se Pijl (2015 en 2016), tweede in tijdrit en tweede in wegwed strijd WK Richmond (2015)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24