Heracles gaat ten onder aan 'plankenkoorts' Wie ontsteekt het vuur? U 23 Je moetje als sporter altijd en overal aanpassen. Ik heb al onder tribunes geslapen OPENINGSCEREMONIE tails op zich laat wachten. De eerste tekenen van wat olym pisch Rio betekent, dienden zich al aan na de opening van het atle- tendorp. Onafgemaakt schilder werk, lekkende water- en gaslei dingen, loshangende elektriciteit skabels, een dikke laag stof op de vloeren en ander ongemak. De Au stralische ploeg vertrok zelfs stan- te pede naar een hotel. De Neder landers werkten samen met de extra opgetrommelde bouwvak kers aan een snelle oplossing. Brazilian way Zeven jaar de tijd en dan nog niet op tijd af en netjes. Dat is de con clusie met de westerse bril op. Maar het is ook de Brazilian way of life in een notendop. Olympisch kampioen organiseren zullen Bra zilianen nooit worden. Maar in de open klasse improviseren zijn ze wereldkampioen. „Dat kunnen ze heel goed", weet ook Hendriks. „Als je rustig uitlegt wat je wilt, doen ze er alles aan om je te hel pen." In Brazilië hebben ze er zelfs een uitdrukking voor be dacht. O jeitinho brasïleiro, zeg maar de Braziliaanse slag: uitein delijk komt alles goed. Mét een glimlach. De Braziliaanse handbal ster Dani Piedade verwoordde het mooi: „Als het vies is, zullen we het schoonmaken. Als er proble men zijn, lossen we ze op. We zijn toch Brazilianen! Je moet je als sporter nu eenmaal altijd en overal aanpassen. Ik heb al onder tribunes geslapen. Het is allemaal zwaar overdreven." Hoe anders de Spelen van Rio ook zullen zijn, twee factoren blij ven altijd cruciaal en zullen ook voor Rio het zwaard zijn als straks de balans wordt opgemaakt: kun nen sporters in goede accomoda- ties hun prestaties leveren en ko men ze op tijd op de plek waar dat moet gebeuren? „De sportloca- ties zijn allemaal goed, van onze sporters klaagt niemand", zegt Hendriks. Wat betreft het verkeer in de miljoenenstad Rio ligt dat iets anders. „Daar zijn wel wat frustraties over. Er is door de Spe len 38 procent meer verkeer in de stad. En er is maar 8 procent min der verkeer door mensen die op vakantie zijn. Dat is aanmerkelijk lager dan verwacht, dus er is meer verkeer dan voorzien. Het trans port wordt nog wel een uitda ging." Transformatie Terwijl veel steden in West-Euro pa en de Verenigde Staten juist af zien van de olympische kandida tuur vanwege de hoge kosten en gebrek aan draagvlak onder de be volking, durfde Rio de Janeiro het aan. De olympische ambitie en vrijgekomen budgetten hebben de stad de afgelopen zeven jaar bo vendien getransformeerd. Renova tie van het havengebied, een nieu we metro, diverse snelbuslijnen over vrije busbanen, een tram door het centrum, sanitaire voor zieningen en parken in achter standswijken. De perfecte stad is a Cidade Maravilhosa (de geweldi ge stad), zoals Rio genoemd wordt, nog niet, maar voor hon derdduizenden inwoners is het le ven wel aangenamer geworden. Rio zal willen laten zien dat het geheim van succesvolle Spelen niet per se zit in perfectie, groots heid en commerciële uitstraling, maar in gastvrijheid, flexibiliteit en vooral een enorm enthousias me voor sport die Brazilianen ei gen is. Als dat lukt, is dat een over winning voor de Rio, voor Brazi lië en misschien ook wel voor de olympische beweging. Hij schaamde zich diep. Heracles- speler Iliass Bel Hassani liet de woorden vanuit zijn tenen komen na het beschamende gelijkspel (0-0) tegen Arouca. „Al die dui zend supporters die hun geld spenderen aan een trip naar Portu gal en dan dit te zien krijgen, daar moet je je toch ook diep voor scha men?" Hij verwoordde ermee het gevoel van het hele team. Wat een dag was het geweest. Met al die hoop en al die dromen. Van al die Almelose fans in Arouca en Porto, van de spelers en de selec tie, van de voorzitter Jan Smit ook vooral. Het was een mooi feestje, de vreugde hing vooraf al in de lucht. En iedereen dacht: waarom zouden we de volgende ronde niet kunnen halen? Vorige week tenslotte, was Heracles in eigen huis zoveel beter geweest dan de nummer vijf van Portugal. Hera cles had het daar al af moeten ma ken, maar daar had niemand in Arouca nog wat aan. Al vanaf de eerste minuut speelde de ploeg van trainer John Stege- man belabberd. „Ik was not amused", zei hij na afloop. „Ik zag niets terug van de thuiswedstrijd. We hadden plankenkoorts, denk ik." Stegeman had vanaf de zijlijn gezien dat zijn ploeg door de on dergrens zakte. Wanvertoning „Kom op zeg, de manier waarop we spelen, het leek wel of alles op eens weg was. Gelijkspelen of ver liezen kan, maar niet met zo'n slappe wanvertoning." Stegeman kreeg de woorden amper over zijn lippen, het deed pijn. Dit had zo'n mooie avond kunnen worden, maar in plaats daarvan verliet Her acles met buikpijn het Europese avontuur. En dus lagen de spelers na af loop languit op het veld. Zich af vragend hoe dit toch mogelijk was geweest. De gang van veld naar kleedkamer was een ware treur mars. Eén voor één, in stilte, met de pest in het lijf. De droom is over, terwijl de droom niet over had hoeven te zijn. Dan komen meteen de vragen, over de lessen die geleerd zijn. Maar daarvoor is het op de Portu gese avond nog te vroeg. Herac lied Joey Pelupessy: „Het is over, het is klaar, we moeten het uit ons hoofd zetten. Zondag wacht Roda JC uit en dan mogen we niet in dit gevoel blijven hangen." vrijdag 5 augustus 2016 Het beachvolleybal- stadion op het strand, met op de achter grond een kruiser. Fo to midden: De laatste werkzaamheden, ter wijl de roeiers trainen. Pelé blijft favoriet om komende nacht (01.00 uur Nederlandse tijd) in het Maracana het olympisch vuur te ont steken. De Braziliaan se voetballegende gaf al prijs dat hij is ge vraagd voor de eervol le taak, maar dat hij nog wat contractuele plooien met zijn privé- sponsors moet glad strijken. De laatste re petitie voor het ope ningsspektakel was woensdag ultrage heim, maar toch zijn een paar details uitge lekt. Het lijkt erop dat oud-tennisser Gustavo Kuerten, drie keer win naar van Roland Gar ros, met de olympi sche fakkel het sta dion zal binnenlopen al vorens hij die zal over geven aan de uitverko rene om het vuur te ontsteken. Verder zal de show in het teken staan van Braziliaanse symboliek en cultuur. Braziliaanse slag Handbalster Dani Piedade ledereen bij Heracles had zich er zo op verheugd, maar na één ronde zit het Europese avontuur er alweer op. De wedstrijd tegen Arouca werd een deceptie: 0-0. Fardau Wagenaar Arouca FC AROUCA HERACLES Heraclied Paul Gladon (I) in duel met tegenstander, foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23