10 NIEUWS Cynthia Valstein-Montnor (6o) oogt als een onderwijzeres van de oude stempel. Ze kijkt met autori teit de kleine stoffige zaal van de rechtbank in, praat streng tegen advocaten en verdachten. De presi dent van de Krijgsraad wekt de in druk alles onder controle te heb ben. Maar de druk op haar schouders is immens. Ze leidt de zittingen van het proces dat Suriname al ne gen jaar in zijn greep houdt. Het proces voor de Decembermoor den: de marteling en executie van vijftien tegenstanders van Bouter se, op 8 december 1982. Vandaag wordt de zaak hervat en staat Bou terse voor de Krijgsraad. Daar ligt zijn lot in handen van drie vrouwen. Valstein-Montnor dus, en naast haar Suzanne Chu en Rewita Chatterpal. Zij moeten alle intimidaties, tegenwerkingen en manipulaties van de regering en aanhangers van Bouterse het hoofd bieden. „Ze worden al jaren aangevallen en onheus bejegend", zegt Sunil Oemrawsingh van de Stichting 8 december. Valstein-Montnor studeerde rech ten in Utrecht en Amsterdam. Ze ging terug naar Suriname en werd er de eerste vrouwelijke rechter. Suzanne Chu is een formele da me. Ze zou een vechtkunst beoefe nen en zelfs de zwarte band heb ben. Chatterpal (45), de jongste van de drie, is pas sinds 2014 lid van het Hof van Justitie. „Deze dames hebben een stevi ge reputatie opgebouwd in de sa menleving", zegt Oemrawsingh, die zijn oom verloor bij de Decem bermoorden. „Zij noch hun ge zinsleden zijn in het verleden in opspraak gekomen. Ze stralen veel gezag uit." Over het privéleven van de rech ters is weinig bekend. Maar de paar details die wel bekend zijn, werden door de advocaat van Bou terse al gebruikt. Die heeft her haaldelijk geprobeerd de rechters te wraken. Zo zou de man van Val stein-Montnor voor zijn vechtsportlessen gratis gebruik maken van een sportzaaltje van de NPS, de partij van de vorige pre sident Ronald Venetiaan. Wrede moordzaak Dat de Krijgsraad uitgerekend uit drie vrouwen bestaat, is ook het bewijs dat de emancipatie in Suri name in volle gang is, zegt Oem rawsingh. Maar belangrijker nog: het kan van invloed zijn op het proces, zegt Romeo Hoost, neef van de vermoorde advocaat Eddy Hoost. „Een wrede moordzaak weegt bij vrouwen zwaarder. De weduwen hebben die nacht in 1982 hun mannen uit huis gehaald zien worden. De rechters zijn ook getrouwd en hebben kinderen. Ik denk dat het moedergevoel meer een rol speelt." Maar er is nog iets. De vrouwen zijn van verschillende etnische af komst. Afro-Surinaams/creools, Het zijn moedige rechters, die zich niet populair maken bij de regering Chinees en hindoestaans. „Een mozaïek zoals we de Surinaamse samenleving kennen", zegt Oem- rawsing. „De aanhangers van Bou terse beweren altijd dat de rechter lijke macht een bolwerk is van hindoestanen", weet Romeo Hoost. „Dit bewijst het tegen deel." Het proces heeft herhaaldelijk stilgelegen door de trucs die Bou terse uithaalt om vervolging te ontlopen. Maar de Krijgsraad zet door. „Het zijn moedige rechters, die zich niet populair maken bij de regering", zegt rechtsgeleerde Gaetano Best (Universiteit van Amsterdam). „Valstein-Montnor wordt ernstig beschimpt op de staatstelevisie, met haar foto groot op het scherm, terwijl de presenta tor lelijke dingen over haar zegt." 'Opdonderen' De meerderheid van Suriname staat achter de rechterlijke macht en vindt dat het proces moet door gaan, bleek onlangs uit een enquê te. Iets meer dan de helft vindt dat zowel het parlement als de re gering zich niet mag mengen in het Decemberproces. De minder heid die er anders over denkt, is fel. Politicus Rashied Doekhi zei twee maanden geleden dat de rechters moesten 'opdonderen'. De drie rechters gingen met extra beveiliging naar de rechtbank. Nabestaanden hebben veel ver trouwen in de Krijgsraad. Hoost: „Onze rechters zijn standvastig. Ondanks de druk, vele tegenwer kingen en beledigingen hebben deze vrouwen de toets doorstaan. Misschien is de uitkomst van de komende zitting dat we nog gedul diger moeten zijn. Dat is niet pret tig, maar er staat nog geen punt achter de zaak." Juncker vindt Turkije nu niet EU-waardig Tienerjongens in ravijn gestort ANC krijgt flinke klappen vrijdag 5 augustus 2016 Standvastige vrouwen oordelen over Bouterse Het lot van Desi Bouterse ligt vanaf vandaag in de handen van drie vrouwen. Zij gaan bepalen of hij dan eindelijk wordt veroor deeld voor de Decembermoor den. Tonny van der Mee Paramaribo Gaetano Best, rechtsgeleerde BERLIJN Zoals het land er nu voor staat, kan Turkije geen lid worden van de Europese Unie. Dat heeft voorzitter Jean-Claude Juncker van de Europese Commissie ge zegd in een gesprek met de Duitse omroep ARD. „Tur kije, in de toestand waarin het nu verkeert, kan geen lid van de EU worden. Voor al niet wanneer het doet wat sommigen willen, name lijk de doodstraf invoeren", zegt Juncker. „Dat heeft meteen tot gevolg dat de onderhandelingen worden afgebroken." Wel pleit Jun cker ervoor de gesprekken met Ankara voort te zetten. VALDAONE Twee Italiaanse tieners zijn te pletter gevallen in de Noord-Italiaanse Val di Dao- ne. Reddingswerkers von den de levenloze lichamen van de twee 13-jarige jon gens in de nacht van woens dag op donderdag in een ravijn. De jongens, die in de buurt woonden en het ge bied op hun duimpje ken den, waren op ongeveer 1.700 meter hoogte een bergwandeling gaan maken om foto's te schieten, 's Avonds keerden ze echter maar niet terug. Daarop werd een grote zoekactie op touw gezet, schrijft de plaatselijke krant Trentino. PRETORIA De Zuid-Afrikaanse rege ringspartij ANC raakt de macht in alle grote steden van het land kwijt. Daarop wijzen de voorlopige uitsla gen van de lokale verkiezin gen van woensdag. De voor het ANC ongekend slechte uitslag is een zware optater voor de partij van wijlen Nelson Mandela (foto) in de aanloop naar de parle mentsverkiezingen van vol gend jaar. De partij behaalt landelijk nog altijd een meer derheid van de stemmen, maar in de bolwerken Pre toria, Johannesburg en Port Elizabeth lijkt haar heer schappij voorbij. De krijgsraad van Suriname met hof president Cynthia Valstein-Montnor (midden), foto peter van maele/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10