u trucks Wegenwacht fietst langs paaltjes en 8 NI Toernooi voor G-teams is elk jaar een geheide hit Simon-Jan (15) beleefde gisteren de dag van zijn leven: hij mocht meedoen tijdens de jaarlijkse Gehandicapten- voetbaldag. We zijn altijd bereid om voor elkaar door het vuur te gaan Ja, hoor, dat moet hém weer overkomen. Si mon-Jan Engele, voet baller met een handi cap, maakt vandaag deel uit van team De Graafschap - uitgerekend de ploeg die zijn favo riete club Ajax het afgelopen sei zoen van de titel afhield. „Maar het shirt van die Bryan Smeets doe ik echt niet aan", zegt hij beslist, doelend op de 'Super boer' die afgelopen mei de dodelij ke gelijkmaker tegen de Amster damse godenzonen scoorde. Ge lukkig blijkt het tricot van boven genoemde speler niet met coach Jan Vreman uit Doetinchem te zijn meegereisd. Simon-Jan is een van de ruim 300 voetballers met een lichame lijke of geestelijke beperking die deelneemt aan het jaarlijkse G-voetbaltoernooi op het com plex van BW Barendrecht. Het initiatiefis al 24 jaar een geheide hit. Toptrainers, topvoetballers en topscheidsrechters die minder valide jongeren een onvergetelijke dag te bezorgen. Door zelf aanwe zig te zijn én de spelers te laten uitkomen in de kleuren van alle ere- en eerstedivisieclubs. In Weesp, waar zijn ouders een melkveebedrijf hebben, is hij al vroeg op. Een tikje gespannen, want het is de eerste keer dat Simon-Jan, tijdens het voetbalsei zoen uitkomend voor het G-team van NVC (Naarden), aan het lan delijke toernooi meedoet. Hersenbeschadiging Simon-Jan werd met zijn twee lingzusje Petra 8 weken te vroeg geboren. Het gevolg: een hersen beschadiging, die ervoor zorgt dat zijn linkerarm en -been niet goed functioneren. Dat bleef zijn zus bespaard. „Die is alleen een beetje dyslectisch, geloof ik." De vmbo- leerling ('Ik doe economie, wil la ter iets met computers en apps') heeft tijdens het voetbal altijd een spalk om, die zijn linkerbeen stabi liteit verschaft. Hij is er inmiddels bijna letterlijk mee vergroeid, want in het veld is Simon-Jan, die 1.92 meter meet en 'verdediger of controlerend middenvelder' is, een voetballer met een puike tech niek en als hij 'opkomt' met een fijne neus voor goals bovendien. Tegen Heerenveen, de openings wedstrijd, scoort hij 2 keer. De overwinning wordt door het zevental van De Graafschap ge vierd als een kampioenschap. Simon-Jan is een talent binnen het CP-voetbal, een tak binnen het Gehandicapten Voetbal die staat voor Cerebral Palsy, een ge boortetrauma waarbij een hersen beschadiging ontstaat die de moto riek aantast. Hij was al 2 keer van de partij op de talentendag waar op voor nationale teams wordt ge- scout. Nederland is straks met een CP-team vertegenwoordigd op de Paralympics in Rio - het aantal KNVB-leden met een beperking is nog altijd groeiend. Maar ook binnen het G-voetbal blijkt de bal rond, want in de wed strijden tegen NEC en FC Gronin gen blijven Simon-Jan en zijn team ondanks een stevig veldover- wicht op remises steken. „Baal ik van", moppert hij. „Vooral bij Gro ningen liepen ze maar tijd te rek ken." In de laatste poulewedstrijd vlamt De Graafschap weer als van ouds: 2-0 tegen MW mede dank zij een assist van Simon-Jan. Selfie Het is te weinig om door te drin gen tot de finale, maar een onge slagen status op een sterk bezet toernooi mag er bepaald zijn. Bo vendien - een selfie met helden als Roy Makaay, Henk Fraser en bondscoach Danny Blind is ook wat waard. De scheidsrechters blijken even zeer in trek. „Ik kom hier al jaren", zegt Bas Nijhuis. „Deze dag staat altijd in mijn agenda." Simon-Jan ziet terug op een heerlijke dag. Straks gaat hij weer de reguliere competitie in met zijn eigen ze vental van NVC. „We hebben een hartstikke leuke groep", zegt hij. „Bereid om voor elkaar door het vuur te gaan." En dat klinkt al als een heuse prof. Vliet langs paaltjes en lossende vrachtwagens. Na Amsterdam en Den Haag zal Utrecht waarschijn lijk de volgende stad zijn. De ANWB is niet de eerste die dit doet. Duitsland en Oostenrijk kennen het al. In Wenen, Bulga rije en Stuttgart is men te spreken over de fietsende Wegenwacht. Van Vliet die op een dag 50 kilo meter denkt te maken, gaat met drie collega's diensten fietsen in Den Haag en Scheveningen. Ook in Amsterdam gaan vier Wegen wachten aan de slag binnen de grachtengordel. De ANWB had weinig moeite om Wegenwachten te vinden die hun gele auto wilden verruilen voor de fiets. Voor de twee fietsen solliciteerden 15 mensen. Van Vliet lacht. „Natuurlijk, lekker buiten! En een bui krijgen we met ons werk toch wel. Dat is niet zo erg." „Ik kan bijna alles repareren, nage noeg alles wat ik nodig heb past erin", zegt Wegenwacht André van Vliet en hij laat de inhoud van zijn gele fietskar zien. Slan gen, zekeringen, olie, een krik, startaccu, EHBO-kit, gereedschap, compressor, computer, nippeltjes, boutjes en moertjes. „80 kilo in to taal. Verkeerd getankte brandstof vervangen wordt lastig. En ook een auto wegslepen lukt niet." Hoewel, als Van Vliet, die in zijn vrije tijd een paar keer in de week op de mountainbike of race fiets stapt écht op de trappers gaat stoempen, moet-ie een heel eind komen om een Fiat Panda van zijn plaats te krijgen. De Wegen wachten rijden op de beste e- bikes van Riese 8c Müller van meer dan 5.000 euro, fietskarre- tjes van Aidoo van 1.500 euro en de inhoud kost ook een paar dui zend euro. Aan het materiaal zal het niet liggen en evenmin aan de vakkennis. Met minder reserveonderdelen en minder gereedschap komt het nog meer op de inventiviteit van de ANWB'ers aan om gestrande automobilisten weer op weg te krijgen. Van Vliet heeft zijn zelfgemaak te 'inbrekersgereedschap' zoals hij het noemt ook in het karretje lig gen. Want deuren die in het slot zijn gevallen openen is nog steeds een veel voorkomend probleem. De twee Wegenwacht-fietsen worden drie maanden ingezet. Daarna wordt gekeken of de proef aan de verwachtingen voldoet. Volgens de ANWB kan de fiets dé oplossing zijn voor de verstopte binnensteden en drukke toeris tische centra. De fietsende Wegen wachten zijn flexibel en wend baar. Waar een auto allang hope loos vast zou staan, stuurt Van donderdag 4 augustus 2016 Gehandicapte voetballer met een fij ne neus voor goals A Simon-Jan Engele (midden) concentreert zich op de bal. foto marco de swart Arno Gelder Barendrecht -Simon-Jan Engele Ze verwachten veel bekijks van fietsliefhebbers en opgestoken duimen van automobilisten. De ANWB stuurt in Amsterdam en Den Haag de Wegenwacht op de fiets naar een pechgeval. Ton Voermans Den Haag A Wegenwacht André van Vliet biedt hulp. foto marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8