'Miljoen subsidie voor De Staat is terecht' 4 NI 'Nu wordt gevraagd: is popmuziek kunst?' 'Subsidie kent ook zo zijn beperkingen' Extra politie op de been bij EuroPride Canal Parade op gescreend, bij alle aanvragen." „Elke aanvraag leggen we langs de zelfde meetlat. We zien geen ver schil tussen De Staat en bijvoor beeld het Nederlands Kamerkoor. De Staat heeft een heel goed plan ingediend. Onze commissie van advies heeft daar positief op gerea geerd. Dat advies hebben wij over genomen." „Als De Staat ineens voor veel lage re gages zou gaan spelen, loopt de band het risico dat er subsidie moet worden teruggegeven. Bo vendien is het niet de enige pop band die subsidie krijgt. We heb ben eerder ook projectsubsidies aan popartiesten toegekend. Daar naast is er een snelloket, waar bands een bijdrage in de reiskos ten kunnen krijgen als ze in het buitenland optreden." „Nederland is maar een kleine markt. Voor podiumkunstenaars zijn buitenlandse optredens soms de enige manier om een boter ham te verdienen. Daarnaast draagt het bij aan het uitdragen van onze cultuur. Iedereen ter we reld weet wie Rembrandt en Van Gogh zijn. Dat is iets om trots op te zijn." „Zij leefden in een heel andere tijd, waarin er nog geen rijkssubsi dieregelingen waren. Discussie over dat systeem zal er altijd zijn. In de VS worden nauwelijks subsi dies verstrekt, maar krijgen bedrij ven die kunsten ondersteunen be- lastingteruggave. De Nederlandse systematiek kan misschien niet tot in de eeuwigheid zo blijven, maar dat is een andere discussie." 944.800 euro krijgt De Staat de ko mende vier jaar op de bankreke ning bijgeschreven. Met de meerja rige subsidie van het Fonds Po diumkunst gaat het onder meer 'Circle Shows' geven, waarbij het publiek rond de band staat. De toe kenning leidde gisteren tot verhit te gemoederen binnen de popsec tor en daarbuiten. Wat moet een band die al op Pinkpop en in het voorprogramma van Muse stond, met zoveel geld? Post: „Eerlijk gezegd wel ja. Wel over de heftigheid ervan. We ken nen natuurlijk de discussie dat el ke sector zijn eigen broek moet kunnen ophouden. Maar ik be grijp van De Staat dat ze behoor lijk onder vuur zijn komen te lig gen, ook vanuit de popsector zelf. Dat vond ik wel verrassend." „Ineens worden weer vragen opge worpen als: is popmuziek wel kunst? Waarom krijgt een band wel geld en ons koor niet? Natuur lijk kan ik mij zulke reacties voor stellen." „Als je kijkt naar honoreringen van theatergroepen, is het niet ex ceptioneel hoog. Wie weieens naar concerten van De Staat is ge weest, weet dat het om meer gaat dan een stel jongens op een po dium. Ze maken er een multime diale show van. In het theater en de dans vinden we dat heel gebrui- VRIJHEID kelijk en realiseren we ons dat het duur is. Bij de popmuziek zijn we dat misschien niet zo gewend." „Zij heeft géén deel uitgemaakt van de beoordeling van de aan vraag. Klingens is één van onze 160 adviseurs uit de cultuursector. Dat vinden wij van belang, omdat mensen uit de sector zelf het bes te beoordelen wat kwaliteit is en wat niet. Het gevaar is dat iemand een belang kan hebben. Daarom wordt elke commissie daar streng Tijdens de EuroPride Canal Pa rade door de Amsterdamse grachten is zaterdag „substan tieel" meer politie op de been dan bij de voorgaande editie. Ook zijn extra speciale eenhe den aanwezig in de stad om snel en daadkrachtig te kun nen optreden als daar aanlei ding toe is. Deze en andere maatregelen nemen de autori teiten met het oog op de veilig heid in verband met de extra waakzaamheid die bij grote evenementen in acht wordt ge nomen. De driehoek van bur gemeester, Openbaar Ministe rie en politie voert nauw over leg met de organisatie van de EuroPride om het massale eve nement in goede banen te lei den. De woordvoerder van bur gemeester Eberhard van der Laan stelt dat er geen concrete dreiging bestaat tegen het fes tijn zelf, maar dat voor heel Nederland sinds 2013 een sub stantieel dreigingsniveau geldt. „Sindsdien zijn er aller lei zichtbare en onzichtbare maatregelen genomen die pas sen bij dat dreigingsniveau." Zwangere vrouw tussen banden Duikster overleden Minister nu premier Politieauto geramd BUSJE KOMT ZO donderdag 4 augustus 2016 In de clip 'Witch Doctor' van De Staat staan de bandleden midden in het publiek. Tijdens liveoptre dens springt zanger Torre Florim weieens de zaal in. beeld torre florim en floris kaayk/studio smack U vindt het een terechte toeken ning? Is het geen oneerlijke concurren tie voor andere popbands? Wat schieten wij daar in Neder land mee op? Rembrandt en Van Gogh kregen toch ook geen subsidie? Den Haag Was u verrast over de ophef? Begrijpt u de ophef? Is een klein miljoen euro niet wat veel voor een popband van vijf leden? Dat popband De Staat een klein miljoen euro overheidssubsidie krijgt, leidde tot felle reacties. Henriëtte Post, directeur van het Fonds voor de Podiumkun sten, noemt de subsidie terecht. Koen Voskuil De manager van De Staat, Arjo Klingens, is ook adviseur bij jul lie fonds. Wat was haar rol? De Kift en de Amsterdam Klez- mer Band kregen eerder al subsidie. Dat heeft deuren ge opend, vinden ze. Ze konden medewerkers betalen voor het licht en geluid. Iemand voor de promotie. Ze konden optre dens in het buitenland betalen. En het belangrijkste: het geeft een artistieke boost. Beide bands konden hun muziek her uitvinden. „En niet blijven door kachelen in het vaste stramien dat we hadden", zegt Job Chajes van de Klezmer Band. Subsidie kent ook zijn nadelen. „Het beperkt je vrijheid. Wat je vooraf hebt bedacht moet je echt gaan doen. Ook als tij dens het creatieve proces blijkt dat je het anders wilt", zegt Marco Heijne van de Kift. En de verantwoording achter af is 'een enorm gedoe'. „Van boekhouding tot bezoekers aantallen, alles moet kloppen." AMSTERDAM ROTTERDAM Een zes maanden zwangere vrouw tussen een lading auto banden. Die ontdekking deed de Koninklijke Marechaussee in een vrachtwagen die in de Rot terdamse Europoort klaar stond om met de veerboot naar Engeland te vertrekken. De 39-jarige Afghaanse had zich verstopt met haar 34-jarige man en twee kinderen van ze ven en elf jaar. De vrouw was uitgeput en is voor controle overgebracht naar een zieken huis. De 23-jarige Letse chauf feur is aangehouden. IN Bij de jaarlijkse schoon maakactie van de kust heb ben 288 vrijwilligers tot dus ver 1.750 kilo afval van de stranden gehaald. Op 14 au gustus moet het klaar zijn. Een opvallende verschijning in de straten van Qinhuang- dao in het noorden van China, waar de zogeheten TEB1 - een verhoogde bus die plaats biedt aan meer dan 100 passagiers - een testrit maakte. De bus is 22 meter lang en 8 meter breed en schuift over het verkeer heen. foto ap SANTA EULARIA Een Nederlandse vrouw van 58 is overleden toen ze aan het duiken was bij Ibiza. Dat meld de de lokale krant Diario de Ibiza giste ren. De vrouw was dinsdag aan het dui ken bij de baai Cala Martina aan de oostkant van het ei land. Op 20 meter diepte werd ze on wel. Andere dui kers brachten haar naar boven, maar reanimatie mocht niet meer baten. TUNIS De Tunesische presi dent Essebsi heeft gisteren een nieuwe premier benoemd. Het is de voormalige minister voor Regio nale Zaken, Youssef Chahed (foto). Hij heeft de steun van de verschillende rege ringspartijen. KREFELD Een Nederlander heeft een Duitse politieauto geramd. Hij was onder in vloed van drugs en had geen rijbewijs. De 34-jarige man is opgepakt. Agenten lieten de man stop pen op de Oranier- ring omdat ze hem wilden controleren. Toen een agent naar de auto liep, reed de man plotse ling achteruit. Hij ramde de patrouille wagen. De agent bleef ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4