■nl 0 O Fajah Lourens veert weer op Nederlandse muziekverkoop in 2015 18 SHOW CULTUUR De Rolling Stones, U2, Metallica en Lady Gaga. Ze komen allen dit jaar nog met een album. De groot machten twijfelen hoe ze hun muziek uitbrengen. In 2016 is geen enkele strategie een gegarandeerd succes. Newman onder mes BABYLOVE Na bijna twee weken vol ellende pakt dj en fitnessfanaticus Fajah Lourens de draad weer op. Ze schrijft in haar eigen blog over de dood van haar neef je Elfin, dat overleed omdat zijn vader hem meenam in zijn zelf moordactie. „Ik heb me een week heel kut gevoeld en heb dit ook toegela ten, ik ben een nacht doorgezakt met mijn zusje (Shanti, de moe der, red.), we hebben gehuild en ik heb me volgegeten", schrijft Lourens (35). „Maar HERSENTUMOR nu is het klaar. Ik laat me niet meesleuren in een mineur, daar krij gen we Elfin niet mee terug." De crematie was afge lopen vrijdag. „Nu heeft hij rust. Ik ge loof in leven na de dood en ik geloof ook dat zo'n klein manne tje zonder zonden meteen naar de hemel gaat." Ze besluit: „Ik ben blij dat Shanti bij ons woont en dat ze nu dus niet alleen is. Sa men zijn we sterk en het leven gaat ook ge woon door." Tim is gek op Jessie Jazz Ozzy verslaafd aan seks at de muziek zo goed als af is, is wel ze ker. De bevesti ging ontbreekt nog, maar het is een publiek geheim dat muzikale multinatio nals als de Rolling Stones, U2 of Metallica nog dit jaar met een nieuw album willen komen. Het zelfde geldt voor Pearl Jam, Brit ney Spears, Lady Gaga en Chris tina Aguilera. Vlak voor de herfst, de belang rijkste periode in het muzikale verkoopjaar, houden ze hun kaar ten voor de borst. Konden de fans vroeger maanden van tevo ren een kruisje in de agenda zet ten, tegenwoordig blijft het vaak tot het laatste moment gissen wanneer het nieuwe album van hun idool uitkomt. De belangrijk ste vraag voor de artiesten is dan nog niet beantwoord: hoé ver schijnt dat dan? Want in het jaar dat de popmu ziek het 50-jarig bestaan van klas sieke elpees als Pet Sounds (Beach Boys), Blonde on Blonde (Dylan) en Revolver (Beatles) viert, ero deert de status van het album meer dan ooit. Er staat een gene ratie jonge artiesten klaar die het als achterhaald concept be schouwt. Voor de huidige generatie heer sers van de pop is het afscheid van de cd niet aan de orde. Zij hebben andere zorgen. Want bracht U2 al ruim drie decennia keurig zijn albums uit op het op dat moment dominante formaat, sinds het debacle met Songs of In nocence (2014) is voor Bono co niets meer vanzelfsprekend. Hoewel: de band weet wél ze ker dat het nieuwe album Songs of Experience niet nog een keer als ongevraagd cadeau op de ac counts van alle iTunes-gebrui- kers moet verschijnen. Dat alter natieve idee voor de distributie van nieuwe muziek groeide uit tot een pr-ramp en geldt twee jaar later als het schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. Maar hoe dan wel? Dat is mo menteel voor vrijwel iedere ar tiest verschillend én een gok. „Het gaat erom dat een artiest goed beseft wat zijn doelgroep is", zegt Dennis van Tetering, pro- We moeten inventief zijn. Elk album vraagt om een apart plan duct manager bij Universal Mu sic, de grootste platenmaatschap pij van Nederland. „En daarbij moet je exact weten hoe die het liefst muziek consumeert. Mik je op een ouder publiek, dat nog hecht aan muziekbezit, kies dan een traditionele methode. Als je potentiële publiek uit tieners be staat, kun je je het fabriceren van cd's waarschijnlijk besparen." Van Tetering verduidelijkt: „Neem de album top-10. Hiphop formatie Broederliefde staat al tij den op 1. Dat succes is voor 90 procent gebaseerd op streams. Mi chael Kiwanuka is in leeftijd niet veel ouder, maar heeft een veel ouder publiek en verkoopt nog veel fysieke exemplaren. Het is voor muziekmaatschappijen niet makkelijker geworden. We moe ten inventiever zijn. Elk album vraagt om een apart plan." De mogelijkheden zijn vrijwel eindeloos. Adele combineerde een promotiecampagne vol onli ne teasers met een conventionele release op cd. Pas na zeven maan den (en een verkoop van 20 mil joen fysieke exemplaren) ver scheen 25 op streamingdiensten als Spotify en Tidal. Beyoncé pakte het andersom aan. Zij sloot voor Lemonade, dat zonder aankondiging uitkwam, een exclusieve deal met Tidal (waarvan zij samen met haar man Jay Z eigenaar is). Het al bum verscheen daar op 23 april, twee dagen later volgde iTunes en op 6 mei lag er een fysieke cd in de schappen. Andere experimenten waren er van Radiohead (directe verkoop via website), Prince (album al leen te koop in combinatie met concertkaartje) en Rihanna (liet sponsor Samsung een miljoen 'gratis' digitale exemplaren van haar laatste album Anti wegge ven en verdiende zo 25 miljoen dollar). Het afgelopen jaar hield vrijwel iedere internatio nale topartiest de ver- schijningsdatum van zijn album geheim tot enke le weken voor af. Beyoncé verraste met het uit brengen van Le monade haar fans Cd's, dvd's, Ip's etc. Downloads Streaming 'Ik had er gewoon geen zin meer in om dag en nacht bij elkaar te zijn' John Newman (26) moet weer onder het mes vanwege een goedaardige her sentumor. „De prog nose is goed", stelt de Engelsman in een verklaring. Zijn fans hoeven zich geen zorgen te ma ken: „Er zijn veel mensen die er veel erger aan toe zijn dan ik." De zanger (Love Me Again, Not Giving In) ging vier jaar geleden steeds slechter zien. Een opticien stuur de hem meteen naar het ziekenhuis, waar de goedaar dige tumor werd ontdekt. Quote van de dag donderdag 4 augustus 2016 De hoogzwangere Carice van Houten moest het de afgelopen tijd stellen zonder haar liefje Guy Pearce, die het druk had met nieuwe se ries, films en een eigen album. Maar nu de ge boorte van hun baby nadert, is de Australiër weer in Amsterdam. Weekblad 'Party' spotte het stel op het terras van het Amstel Hotel. PRIL GELUK Zanger en musi calster Tim Douwsma (28) heeft sinds kort een relatie met Miss Nederland Jessie Jazz Vuijk (21). Hij viel vorig jaar nog voor Miss Universe Nederland Step hanie Tency (25). Dat beves tigt zijn mana ger. THERAPIE Ozzy Osbourne (67) krijgt 'inten sieve therapie' om af te komen van zijn seksver slaving. De rocker bedroog echtgenote Sharon met zijn haarstyliste. Sharon zette hem daarom het huis uit, maar het stel is weer samen. Voor de kids moet Rihanna streamen Stefan Raatgever Dennis van Tetering, product manager Universal Music 2014: 63,2 miljoen euro 2015: 64,7 miljoen euro 2014:14,0 miljoen euro 2015:10,7 miljoen euro 2014: 44,3 miljoen euro 2015: 61,3 miljoen euro Patricia Paay vertelt in Party dat ze voortaan weer gaat latten met haar 42 jaar jongere vriend Maurice.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18