Stemvee 'Leraren vervolgen om dood meisje' Peuter verdronken, alarm over aantal doden 8 NI ÖZCAN AKYOL OM: betrokkenen in zwembad nalatig Column Waarom ik hier ben? Voor mijn land, mijn presi dent, mijn geloof, liet een Turkse Duitser desgevraagd weten aan de verslaggeefster van het NOS-journaal, dat naar Keu len was afgereisd om een reporta ge van de demonstraties in de stad te maken. De kleine fanatieke man, vermoedelijk een gastarbei der, doelde natuurlijk niet op de president van onze oosterburen en het christendom, maar ver wees naar Turkije, waar de misluk te coup nog steeds dagelijks wordt herdacht en gevierd. De Turkse journaals zenden bijvoorbeeld el ke avond beelden uit van soldaten die weerloze burgers neerschoten teneinde een staatsgreep te ple gen. De woorden van de demon strant in Keulen zijn exempla risch voor de overgewaaide bos brand die maar niet wil doven. De ze mensen voelen zich op de eer ste plek Turks. Daarom lukt het zelfs in het laatste weekend van juli, als iedereen normaal gespro ken met vakantie is, om 20.000 mensen op de been te krijgen voor een beto ging ter ere van Recep Tayyip Erdogan. In een democratische rechtstaat is dat natuurlijk allemaal toegestaan, maar het blijft een ongemakkelij ke werkelijkheid dat al die migran tenkinderen) zich momenteel achter 'hun president' scharen, ter wijl ze in de afgelopen decennia zelden zichtbaar waren in het land dat zij bewonen. Als alle Ne derlanders met een Turkse of Ma rokkaanse achtergrond namelijk even gepassioneerd voor hun bur gerschap in hun nieuwe land had den gevochten, zouden er veel minder integratieproblemen kun nen ontstaan. De spaarzame keren dat een groep Nederlanders met Turkse roots zich in het openbaar verenigt, is dat omwille van poli tieke ontwikkelingen in Turkije of vanwege de gunstige uitslag van een voetbalwedstrijd. Wat wij nu allemaal meemaken en zien, zou voor alle politieke par tijen een inspirerende les moeten vormen in aanloop naar de nieu we Tweede Kamerverkiezingen. Veel te lang kregen mensen van buitenaf de ruimte om onverstoor baar vast te houden aan één oor spronkelijke identiteit. Die gast vrijheid werd electoraal beloond. Hoewel 'islamitisch stemvee' een zeer onaangename benaming is, bestaat het fenomeen in zekere zin wel. Het wordt derhalve tijd dat men sen leren dat ze volledig in een maatschappij kunnen opgaan, zon der hun afkomst op te hoeven ge ven. De nieuwe lichting Turkse Nederlanders moet begrijpen dat hun toekomst hier ligt. Dat is een taak voor de poli tiek. Want er zijn weer bewe gingen opgestaan die deze mensen willen uitbuiten. De nieuwe lichting Turkse Nederlanders moet begrijpen dat hun toekomst hier ligt ZAANDAM Een 3-jarige peuter die gistermiddag werd vermist in Zaandam, is verdronken in de Zuidervaart in Zaandam. Het jon getje werd 's avonds aangetroffen en door politieagenten uit het wa ter gered, maar overleed later op de avond. Daarmee is de 3-jarige al de ne gende zwemdode in dit zomersei zoen. Halverwege de zomer zijn er al meer dodelijke waterslachtof fers dan gemiddeld in de afgelo pen jaren. De Reddingsbrigade Ne derland is verontrust en vreest dat het aantal verdrinkingen in de loop van de zomer en het najaar nog verder toeneemt. Vorige week kwamen alleen al twee mensen om het leven bij het zwemmen. Dat gebeurde in de Gouwe bij Gouda en in een zwem plas in Deventer. Volgens de Red dingsbrigade zijn zes van de acht verdrinkingsgevallen gebeurd op plaatsen die niet aangewezen zijn als zwemlocatie. Hulpverlening laat dan langer op zich wachten. Ook constateert de reddingsor ganisatie dat de trend van afne mende zwemvaardigheid een rol speelt. Vijf van de acht zwemdo- den konden niet goed zwemmen. Gewezen wordt op onderzoek waaruit blijkt dat het aantal be haalde zwemdiploma's in Neder land, met name in de gevorderde categorieën B en C, sterk afneemt. MODERN De 9-jarige Salam was in septem ber 2015 nog maar een paar maan den in Nederland toen zij ver dronk in zwembad 't Gastland in Rhenen. Het OM verwijt vijf be trokken personen dood door schuld en grove nalatigheid. Het was pas haar derde zwem les. Terwijl de kinderen zich aan het omkleden waren, raakte het meisje door nog onduidelijke oor zaak te water. Een badmeester zag haar op de bodem van het diepe bad liggen toen hij een laat ste rondje maakte. Uit onderzoek bleek dat ze daar een kwartier heeft gelegen voordat zij werd gevonden. Hoe wel zij met spoed naar het zieken huis naar het ziekenhuis werd ge bracht bleek zij niet meer te re animeren. Eind augustus vindt er bij de rechter-commissaris een zitting plaats waarbij deskundigen en een getuige worden gehoord. Na die zitting besluit het OM of de vijf definitief worden vervolgd. Het OM heeft bijna een jaar on derzoek gedaan. Die tijd was no dig omdat onduidelijk bleef wie verantwoordelijkheid droeg in het zwembad. Zowel de leraren van de school als de badmeesters hielden toezicht. Moeder Jumana zegt tegen de ze krant opgelucht te zijn. „De mensen van de school en het zwembad zijn verantwoordelijk Voor de betrokken medewerkers is dit heel erg heftig voor de dood van Salam. Zij wa ren erbij toen mijn dochter is ver dronken. Het is goed dat zij aan sprakelijk worden gesteld." Als het aan de familie ligt wordt ook de Ericaschool vervolgd. „Niet al leen de docenten, maar ook de school. Wij hadden Salam aan hen toevertrouwd." Optisport, de exploitant van het zwembad in Rhenen, blijft haar medewerkers ondersteunen. „Voor de betrok ken medewerkers is dit heel erg heftig", zegt Olivier van Veen na mens Optisport. „Ook voor hen is de dood van het meisje ver schrikkelijk en een traumatische ervaring. Wij leven ook met de fa milie mee." Optisport staat de betrokken medewerkers ook financieel bij. Over de eventuele strafzaak die volgt wil Van Veen niets kwijt. „Dat het tot vervolging zal ko men is nog lang niet zeker. Daar moet nog een beslissing over vol gen. We waarderen het in elk ge val dat het OM deze zaak zorgvul dig heeft bekeken." De betrokken Ericaschool uit Rhenen wil niet reageren. Hoogleraar strafrecht Theo de Roos noemt de vervolging uniek. „In het verleden zijn gemeenten wel eens veroordeeld in vergelijk bare zaken. Maar leraren of bad meesters, dat gebeurt maar hoogstzelden." Volgens De Roos kan vervol ging nog wel eens moeilijk wor den. „Het OM heeft bijna een jaar onderzoek gedaan. De lera ren en badmeesters zouden best naar elkaar kunnen gaan wijzen. Dat maakt de bewijslast heel moeilijk." Mochten de vijf veroor deeld worden verwacht De Roos maximaal een taakstraf. THUISWERK dinsdag 2 augustus 2016 @OzcanAkyol Eline Tromp maakt hang op in haar keuken in Raamsdonk. FOTO JAN STADS Justitie is van plan om drie leer krachten en twee badmeesters te vervolgen voor de verdrin kingsdood van het Syrische meisje Salam. Yelle Tieleman Rhenen —Olivier van Veen, Optisport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8