u Bacterievuur grijpt rond Aardenburg om zich heen Terneuzen: Rustig aan tijdens Pokémon zoeken ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Wandelingen van Gidsenteam in Kanaalzone trekken elke keer mensen Gidsenteam Zeeuwsch-Vlaanderen biedt bijna elke dag een wandeling aan in Midden-Zeeuws-Vlaanderen. Een proef die goed uitpakt. al gedaan. Dat was ook met een klein groepje. Ik vind het eigenlijk wel aangenaam." Bovendien biedt het ruimte voor flexibiliteit: wie even rechtdoor wil lopen waar de route eigenlijk rechtsaf gaat, doet dat gewoon. De anderen, inclusief gids, volgen vanzelf wel. Ans neemt de deelnemers in een dik uur mee langs onder meer het mosselmonument, de haven, de begraafplaats, de oostbeer, de smalle straatjes in het oude deel van het dorp en de katholieke kerk. „Die kerk is mijn favoriete deel van de rondleiding", geeft ze aan. „Zó mooi." Het Gidsenteam kan de serie mede aanbieden dankzij een flin ke groei van het aantal gidsen. Vo rig najaar legden zesentwintig nieuwelingen met succes hun exa men af. Ans was één van hen. „Ik ben met de vut en viel een beetje in een gat, zocht iets om te doen. En de historie van de streek heeft mijn persoonlijke interesse. Dus kwam ik hierop uit." Ans begidst niet alleen het rond je door Philippine, maar ook dat in Zaamslag, op maandag. De an dere wandelingen gaan door Sas van Gent (dinsdag), Axel (woens dag), Westdorpe (donderdag) en Terneuzen (zaterdag en koopzon dag). Aanvang is steeds om 14.00 Het bezoek aan de kerk is mijn favoriete onderdeel van de tocht. Die is zó mooi uur. Meelopen kost 3,50 euro, maar de meeste mensen kopen een strippenkaart voor 10 euro. Dan kun je ze allemaal doen. De wandelingen worden tot en met oktober aangeboden. Meer infor matie: gidsenteam-zvl.nl/ strip penkaart. ERBINDINGSKANAAL. HAVEH MAH Een handjevol mensen komt per keer af op de rondleidin gen die het Gidsenteam Zeeuwsch- Vlaanderen sinds me dio april bijna dagelijks aanbiedt in de Kanaalzone. En die kleinschaligheid is nu juist ook de kracht, vindt gids Ans van Puyvelde. Ze toont ons Philip pine. Drie mensen melden zich vrijdag middag voor de wandeling door het mosseldorp. Dat lijkt weinig, maar gids Ans van Puyvelde uit Sluiskil vindt het prima. „We doen dit in de zomer élke dag in deze streek. Dan kun je geen enor me groepen verwachten. Boven dien vind ik het juist ook wel een kracht. Deelnemers krijgen het ge voel dat ze een persoonlijke gids hebben." Marja Smet is één van de deelne mers. Al telt ze, zegt ze zelf, niet écht mee als gast. „Ik ben een vriendin van Ans en wilde een kop koffie met haar gaan drinken. Ze kon niet, zei ze: ze moest gid sen. Dus ben ik maar meegegaan." Een leuke invulling van de mid dag, geeft ze aan. „Er vallen dicht bij huis echt nog heel veel nieuwe ervaringen op te doen." Dat vinden ook Arlet de Brou wer en George Dobbelaar uit Ter- neuzen. Zij trekken er, als het een beetje kan, in de streek op uit. De drukbezochte Route 55-fietstoch- ten, die in deze periode op don derdag in (Zeeuws-)Vlaanderen plaatsvinden, doen ze allemaal. „Ik wilde dit al een hele poos", duidt Arlet op haar deelname aan de serie 'Ka naalzonewandelingen' van het Gidsenteam. „We hebben die in Westdorpe Bacterievuur is besmettelijk en kan door wind, regen of aanra king van mensen en dieren over slaan naar peren- en appelboom gaarden. Daar kan de ziekte grote schade aanrichten. Een infectie begint in de bloesem en kan lei den tot het verlies van de hele boom of struik. Door de mei doorns tijdig te snoeien wordt uitbreiding voorkomen. Schenk: „Fruittelers signaleren de ziekte vaak als eerste en trekken dan bij ons aan de bel." De besmetting is te zien doordat de toppen van de meidoorn donker kleuren. Het Zeeuwse Landschap moest bij het snoeien voorzichtig te werk gaan. „We wilden het leefgebied van de boomkikker niet scha den." Bacterievuur bij meidoorns komt vaker voor, vorig jaar had Het Zeeuwse Landschap met een kleine uitbraak te kampen. Wat een uitbraak precies ver oorzaakt, is onbekend. De ge snoeide meidoornstruiken staan langs wegen rond heel Aarden burg, onder meer bij de Olie schans. Ze groeien opnieuw uit en vormen over een paar jaar weer heggen. Het Zeeuwse Land schap blijft regelmatig controle ren. De schade valt wel mee, al dus Schenk. „Er staan gelukkig genoeg andere struiken." TERNEUZEN De gemeente Ter neuzen heeft via de eigen Face- book-pagina alle Pokémon-lief- hebbers gevraagd rustig te zijn bij het uitoefenen van hun digitale hobby op het Stadhuisplein in Ter neuzen. Het Stadhuisplein in Terneuzen is één van de populairste plekken in de stad om Pokémons te van gen met behulp van mobiele tele foons. Het is er, sinds het spel een enorme vlucht heeft genomen, al le dagen een drukte van belang. Zeker met mooi weer en nu het zomervakantie is. Bij de gemeente kwamen hierover klachten bin nen van verschillende omwonen den. De gemeente wil het spelen van Pokémon Go niet verbieden op het Stadhuisplein, maar vraagt bij het spelen wel aandacht voor de omgeving. Parkeren op het Stad huisplein is verboden. Laat je auto thuis of parkeer hem in de par keergarage Oostkolk, luidt de op roep. Een tip: na 18.00 uur en op zondag kan gratis geparkeerd wor den achter het stadhuis. Verder wordt iedereen verzocht om niet voor geluidsoverlast te zorgen door het draaien van muziek en geen zwerfvuil achter te laten na het gamen. Op het Stadhuisplein staan drie afvalbakken. De ge meente laat die vanwege de Poké- mon-drukte extra legen. dinsdag 2 augustus 2016 In klein groepje zie je meer —Ans van Puyvelde, gids BedrjkingsPlan Deelnemers Ar- let de Brouwer, Marja Smet en George Dobbelaar (vlnr) krijgen alles te horen over het Mosselmonument. FOTO'S PETER NICOLAI Martijn de Koning Philippine 4 Ans van Puyvel- gidst in Zaam- en Philippine. Door de plantenziekte bacterie- vuur zijn er noodgedwongen honderden meidoorns ge snoeid in de omgeving van Aar denburg. „Het is een forse uit braak dit jaar", zegt districtsbe heerder Fred Schenk van Stich ting Het Zeeuwse Landschap. Sophie Stockman Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72