Cadzand zet de juiste toon Gratis spreekuur grensarbeiders Opnieuw geld voor biobased initiatieven 2 ZEELAND STRANDSCHOONMAAK AFTRAP IN Luizen Zon veertig vrijwilligers verzamelden zich maandag op het strand van Cadzand voor de aftrap van de Boskalis Beach Cleanup Tour. Commentaar De Nederlandse stranden liggen vaak bezaaid met rotzooi, vooral veel plastic. Maar gisteren, bij de start van de strand- schoonmaak van Cadzand tot Schiermonnikoog, leek het tij gekeerd. De afvalrapers van de Boskalis Beach Cleanup Tour hadden het gemakkelijk. Misschien was de gemeente ze voor ge weest, misschien waren de wind en het tij gunstig. Hoe dan ook, gisteren was er op het Zeeuws-Vlaamse strand opvallend weinig afval te vinden. Dit bevestigt dat de Zeeuwse stranden tot de schoonste behoren. Dat is goede reclame voor Zeeland. Voor de Stichting De Noordzee, die de schoonmaak organiseert, is het toeristisch imago van Zeeland niet de eerste zorg. Het doel van de schoonmaakactie is bewustwording. De Noordzee is nog steeds een groot afValvat. Om dat te veranderen moeten vooral de visserij en de scheepvaart worden aangepakt. Die zijn samen goed voor de helft van de vervuiling. Toch is het goed om op het strand te beginnen. Het vuil op mooie zandstranden helpt iedereen na te denken over wat er in de wereld gebeurt. De plastic soep mag dan niet voor de Zeeuwse kust drijven, maar de ellende begint mede hier, in de Noordzee waar het maar niet lukt de hoeveelheid afVal terug te dringen. Uiteindelijk vormen al die stukjes plastic grote velden die ronddrijven in de oceanen. Vogels en vissen krijgen het plastic binnen. En dat niet alleen. Ook veel gifstoffen vinden zo hun weg in de voedselketen. De afvalrapers die gisteren in Cadzand de aftrap gaven, hebben het allemaal begrepen: zij geven het goede voorbeeld door de han den uit de mouwen te steken en gewoon eens wat van anderen op te ruimen. En zij weten dat het niet ophoudt bij het strand. Het gaat om wegwerpgedrag in het dagelijks leven. Dat moet stoppen. Strandschoonmaak staat symbool voor dagelijks leven TERNEUZEN Het Grensinfopunt houdt vandaag, dinsdag, in het stadhuis in Terneuzen een gratis spreekuur, speciaal bedoeld voor mensen die in België willen gaan wonen, werken, ondernemen of studeren. Het Bureau Belgische Zaken, de Belastingdienst Maastricht en het Team Grensoverschrijdend Wer ken en Ondernemen (GWO) teke nen voor de organisatie. De ver schillen in regels en verplichtin gen tussen Nederland en België zijn altijd nog zo groot dat veel mensen daar zonder persoonlijk advies geen weg in kunnen vin den. Vandaar dit spreekuur, dat in principe maandelijks wordt gehou den in Terneuzen. De bezoekers kunnen er terecht voor vragen over gezondheids zorg, bijvoorbeeld over de vergoe ding van medische kosten, kinder bijslag, uitkeringen bij werkloos heid, ziekte, arbeidsongeschikt heid, overlijden en pensioen. Ook kan iedereen er voor vragen over de belastingregels in Nederland. Sinds 1 juli is het overigens niet het geval voor Belgische belasting zaken. Vragen daarover moeten worden gesteld bij de Belgische be lastingdienst. Telefonisch zijn in lichtingen in te winnen via de in ternationale afdeling van de belas tingadministratie in België, via het telefoonnummer 00-32.257.634.70. De spreekuren zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Vandaag, dinsdag, is er dus één. De volgende zijn dit jaar op 6 september, 4 oktober, 1 no vember en 6 december. Vooraf moet een afspraak worden ge maakt via het telefoonnummer 076-5485840. Het Grensinfopunt in het stadhuis van Terneuzen is tevens te bereiken via het num mer 0115-55399. Almanak De 23-jarige babysitter belt op gewekt aan bij haar oppas- adres. Ze is gek op de drie kin deren waar ze op moet letten. Als de moeder van het trio de deur opent, komt ze meteen met een vervelend bericht: ze hebben hoofdluis. De oppas- ser is even pissig, maar besluit toch te blijven. Diezelfde avond zit ze met de antiluizen shampoo in haar haren. Vader ziet er de lol wel van in: „Nu weten we in ieder geval hoe de uitdrukking 'iemand erin luizen' is ontstaan." Verbouwing in basisschool Rockfestival op haventerrein Geen licht in het hele dorp HULST Gentsestraat is vanavond dicht MIDDELBURG Het midden- en kleinbedrijf kan opnieuw een be roep doen op financiële steun van de provincie bij het ontwikkelen van plannen op het gebied van biobased. Ook ondernemers die iniatieven hebben in het kader van circulaire productie kunnen aankloppen voor een subsidie in de vorm van vouchers van maxi maal 10.000 euro. In totaal is 165.000 euro beschikbaar. De regeling is bedoeld om inte ressante ideeën op hun haalbaar heid te toetsen. Een voorwaarde om subsidie te krijgen is dat de on dernemer hetzelfde bedrag moet investeren. Het is de derde keer dat de provincie voor dit doel geld vrijmaakt. Van de eerste twee rege lingen ter stimulering van bioba- sed-initiatieven resulteerden in twee ideeën die inmiddels op de markt zijn gebracht. Vijftien zijn in ontwikkeling genomen en tien liggen nog op de plank of bleken uiteindelijk niet haalbaar te zijn. De twee ton die de provincie in vesteerde in de eerste twee rege ling hebben geleid tot vervolgin- vestering van naar schatting twee miljoen euro, aldus de provincie. Volgens de provincie heeft de re geling 'ook een positief effect op de versterking van de kennisinfra structuur in Zeeland'. e Boskalis Beach Cleanup Tour omvat 28 etappes (beach- cleanuptour.nl). Dit jaar werd voor het eerst op twee plekken tegelijk begonnen: bij strandpa viljoen Moio Beach in Cadzand en op Schiermonnikoog, waar zich 71 deelnemers meldden. Op beide plaatsen vormden de deelnemers op het strand de omtrek van een voetafdruk (in Zeeland de linker en op Schiermonnikoog de rechter), die vanuit de lucht gefotografeerd werd. Daarmee werd de slogan van de opruimactie verbeeld: laat op het strand niets anders ach ter dan je voetafdruk. Na dat wethouder Peter Ploe- gaert van de gemeente Sluis en een woordvoer der van Stichting De Noordzee het startschot gegeven hadden, zwerm den de vrijwilligers over het strand uit, gewapend :t plastic zak en grijparm. „Dit lijkt eerder op een speurtocht dan op een schoonmaakactie", zegt Junah Meijer uit Gro ningen, die op va- dinsdag 2 augustus 2016 li Tip? redactie@pzc.nl PHILIPPINE Als alles meezit komen leer lingen van basisschool Lau- reyn in Philippine begin sep tember in een opgeknapt schoolgebouw. De zomerva kantie wordt benut om on der meer een nieuw onder bouwlokaal te maken en pla fonds en vloeren te vervan gen. Laureyn is in 2015 ont staan na een fusie tussen de twee Philippiense scho len De Zeester en De Stel le. De Zeester trok toen in het pand van De Stelle. WALSOORDEN Motorclub the Swamp Rats houdt zaterdag 13 augustus weer het Swamp Rock-festi- val op het haventerrein van Walsoorden. Het festival be gint om 13.00 uur met aller lei kids-activiteiten. Vanaf 19.00 uur barst het 'boeren- rock-deel' los. De bands die optreden, zijn Surrender, De Boetners (foto) en Ritn Ditn. Kaarten voor het festi val kosten in de voorver koop 7,50 euro, op de festi valdag een tientje. SINT JANSTEEN In Sint Jansteen is het afge lopen dagen 's nachts écht donker. De straatverlichting in het hele dorp werkt sinds vrijdagavond niet meer. „Ge vaarlijk en onprettig", vindt een inwoonster. De oor zaak is volgens de gemeen te Hulst een netwerksto ring. „We hebben een urgen te melding gedaan bij Delta, die er zo snel mogelijk mee aan de slag gaat", laat een woordvoerster van de ge meente weten. De Gentsestraat in Hulst is vanavond dicht voor door gaand verkeer. Dat gebeurt tussen 17.00 uur en onge veer 23.00 uur. De gemeen te Hulst laat mantelbuizen leggen. Daar komen nieuwe kabels van Delta doorheen. Verkeer naar de binnenstad moet via de Graauwse Poort of de Dubbele Poort. Afvalvrije Ondine van der Vleuten A Catharine van Hemelrijck uit Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70