Cadzand zet de juiste toon Uitleg tuinen komt als vergunning er is Opnieuw geld voor biobased initiatieven 2 ZEELAND STRANDSCHOONMAAK AFTRAP IN Luizen Zo'n veertig vrijwilligers verzamelden zich maandag op het strand van Cadzand voor de aftrap van de Boskalis Beach Cleanup Tour. Commentaar De Nederlandse stranden liggen vaak bezaaid met rotzooi, vooral veel plastic. Maar gisteren, bij de start van de strand- schoonmaak van Cadzand tot Schiermonnikoog, leek het tij gekeerd. De afvalrapers van de Boskalis Beach Cleanup Tour hadden het gemakkelijk. Misschien was de gemeente ze voor ge weest, misschien waren de wind en het tij gunstig. Hoe dan ook, gisteren was er op het Zeeuws-Vlaamse strand opvallend weinig afval te vinden. Dit bevestigt dat de Zeeuwse stranden tot de schoonste behoren. Dat is goede reclame voor Zeeland. Voor de Stichting De Noordzee, die de schoonmaak organiseert, is het toeristisch imago van Zeeland niet de eerste zorg. Het doel van de schoonmaakactie is bewustwording. De Noordzee is nog steeds een groot afValvat. Om dat te veranderen moeten vooral de visserij en de scheepvaart worden aangepakt. Die zijn samen goed voor de helft van de vervuiling. Toch is het goed om op het strand te beginnen. Het vuil op mooie zandstranden helpt iedereen na te denken over wat er in de wereld gebeurt. De plastic soep mag dan niet voor de Zeeuwse kust drijven, maar de ellende begint mede hier, in de Noordzee waar het maar niet lukt de hoeveelheid afVal terug te dringen. Uiteindelijk vormen al die stukjes plastic grote velden die ronddrijven in de oceanen. Vogels en vissen krijgen het plastic binnen. En dat niet alleen. Ook veel gifstoffen vinden zo hun weg in de voedselketen. De afvalrapers die gisteren in Cadzand de aftrap gaven, hebben het allemaal begrepen: zij geven het goede voorbeeld door de han den uit de mouwen te steken en gewoon eens wat van anderen op te ruimen. En zij weten dat het niet ophoudt bij het strand. Het gaat om wegwerpgedrag in het dagelijks leven. Dat moet stoppen. Strandschoonmaak staat symbool voor dagelijks leven Dat laat een woordvoerder van Maatschap Wilhelminapolder we ten. Zodra de vergunning rond is krijgen de gebruikers van de tui nen bericht. De hobbytuinders zijn onge rust. Ze hebben via via gehoord dat de tuinen moeten verdwijnen omdat er bomen komen te staan. Deze compenseren de bomen die verdwijnen in verband met de nieuwe schuur. Het plan om bo men neer te zetten op de tuintjes klopt, maar volgens het Maat schap Wilhelminapolder is het de gemeente Goes geweest die deze plek heeft aangewezen. De gemeente ontkent dat. „In eerste instantie hebben wij aange geven dat ze konden compense ren ten noorden van het bos. Dat wilde Wilhelminapolder niet, om dat dit goede landbouwgrond is", aldus een woordvoerder van de ge meente. „Daarop hebben wij aan gegeven dat het bedrijf met alter natieve locaties kon komen. Dat hebben ze gedaan met onder ande re het perceel waar nu de volkstui nen liggen. Deze locatie is door de gemeente niet verplicht gesteld." Maatschap Wilhelminapolder biedt de gebruikers van de volks tuinen aan om te verkassen naar het tuinencomplex nabij sport park Het Schenge in Goes. Daar is nog ruimte. Verschillende hobby tuinders hebben al gezegd daar weinig trek in te hebben. Almanak De 23-jarige babysitter belt op gewekt aan bij haar oppas- adres. Ze is gek op de drie kin deren waar ze op moet letten. Als de moeder van het trio de deur opent, komt ze meteen met een vervelend bericht: ze hebben hoofdluis. De oppas- ser is even pissig, maar besluit toch te blijven. Diezelfde avond zit ze met de antiluizen shampoo in haar haren. Vader ziet er de lol wel van in: „Nu weten we in ieder geval hoe de uitdrukking 'iemand erin luizen' is ontstaan." 'Rustig aan met Pokémon' Marcel Franzel naarVeghel Actiegroep 'Red Nollebos' Agrimarkt gaat het wereldwijde web op MIDDELBURG Het midden- en kleinbedrijf kan opnieuw een be roep doen op financiële steun van de provincie bij het ontwikkelen van plannen op het gebied van biobased. Ook ondernemers die iniatieven hebben in het kader van circulaire productie kunnen aankloppen voor een subsidie in de vorm van vouchers van maxi maal ro.ooo euro. In totaal is 165.000 euro beschikbaar. De regeling is bedoeld om inte ressante ideeën op hun haalbaar heid te toetsen. Een voorwaarde om subsidie te krijgen is dat de on dernemer hetzelfde bedrag moet investeren. Het is de derde keer dat de provincie voor dit doel geld vrijmaakt. Van de eerste twee rege lingen ter stimulering van bioba- sed-initiatieven resulteerden in twee ideeën die inmiddels op de markt zijn gebracht. Vijftien zijn in ontwikkeling genomen en tien liggen nog op de plank of bleken uiteindelijk niet haalbaar te zijn. De twee ton die de provincie in vesteerde in de eerste twee rege ling hebben geleid tot vervolgin- vestering van naar schatting twee miljoen euro, aldus de provincie. Volgens de provincie heeft de re geling 'ook een positief effect op de versterking van de kennisinfra structuur in Zeeland'. e Boskalis Beach Cleanup Tour omvat 28 etappes (beach- cleanuptour.nl). Dit jaar werd voor het eerst op twee plekken tegelijk begonnen: bij strandpa viljoen Moio Beach in Cadzand en op Schiermonnikoog, waar zich 71 deelnemers meldden. Op beide plaatsen vormden de deelnemers op het strand de omtrek van een voetafdruk (in Zeeland de linker en op Schiermonnikoog de rechter), die vanuit de lucht gefotografeerd werd. Daarmee werd de slogan van de opruimactie verbeeld: laat op het strand niets anders ach ter dan je voetafdruk. Na dat wethouder Peter Ploe- gaert van de gemeente Sluis en een woordvoer der van Stichting De Noordzee het startschot gegeven hadden, zwerm den de vrijwilligers over het strand uit, gewapend :t plastic zak en grijparm. „Dit lijkt eerder op een speurtocht dan op een schoonmaakactie", zegt Junah Meijer uit Gro ningen, die op va- dinsdag 2 augustus 2016 li De gebruikers van de volkstuin tjes in Wilhelminadorp zijn nog niet geïnformeerd over de toe komst van het complex omdat de vergunning voor de nieuwe aardappelloods nog niet ver leend is. Melita Lanting Wilhelminadorp Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De gemeente Terneuzen vraagt Pokémon-liefheb- bers rustig te zijn bij het uit oefenen van hun digitale hobby op het Stadhuisplein in Terneuzen, één van de populairste plekken in de stad om Pokémon te van gen Het is er alle dagen een drukte van belang. Zeker met mooi weer en nu het zo mervakantie is. Bij de ge meente kwamen hierover klachten binnen van ver schillende omwonenden. NOORD-BEVELAND Voormalig waarnemend bur gemeester van Noord-Beve land Marcel Franzel (D66) zal vanaf 13 september de zelfde functie vervullen in de Noord-Brabantse ge meente Veghel. Franzel nam in november 2014 het stokje over van burgemees ter Henny van Kooten (SGP), die naar Maasdriel vertrok. Dat deed hij tot de benoeming van de huidige burgemeester Marcel Del- hez (VVD) in mei 2015. VLISSINGEN De actiegroep 'Behoud Nol lebos' is van naam veran derd en heet voortaan 'Red Nollebos-Westduinpark'. Ze zijn tegen het plan van een projectontwikkelaar om tus sen het huidige familiepark De Kanovijver en 'de Sauna' zo'n 240 vakantiehuisjes en een hotel neer te zetten. „De groene long van Vlissin- gen moet blijven", vinden ze. Via hun gelijknamige Facebookpagina houden ze geïnteresseerden op de hoogte van het proces. KAPELLE Supermarktketen Agrimarkt is de komende maanden in Kapelle te vinden. In een leegstaand pand aan de Sta tionsstraat wordt gezocht naar dé manier om online boodschappen te bestellen en bezorgen. De verwach ting is dat klanten volgend jaar online kunnen winkelen. Afvalvrije Ondine van der Vleuten Catharine van Hemelrijck uit Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66