SCHOUWEN-DUIVELAND 7 BUITENLUCHTEXPO OUDE FOTO'S IN ETALAGE De grap is natuurlijk ook dat je dit 24/7 kunt zien, zonder drempel Ik vind het prachtig. Gewoon omdat ik van Brouwershaven hou Initiatiefnemer Jolien Hemmes noemt het zelf een startversie. „Mooi, maar nog heel erg klein". De buitenexpo 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier!' heeft alles in zich om groter te groeien. Qua spreiding over Schou- wen-Duiveland maar ook wat be treft het aantal foto's dat per dorp of stad is te zien. Bij de Marskramer in Zierikzee moet je je even langs het op de stoep uitgestalde tuinmeubilair wringen. En sta niet vreemd te kij ken als iemand zich over je heen buigt als je op het terras van één van de horecagelegenheden in het Zierikzeese centrum van een drankje of hapje geniet. Daar han- naar van tuinderij Zelden Rust aan de Scheepstimmerdijk, die zijn waren met een hondenkar op het Zierikzeese Havenplein uit ventte. Hemmes zette, vanuit de stich ting View, eerder dit jaar gas op het project om deze zomer al een begin met de buitenexpo te kun nen maken. Diverse subsidieaan vragen lopen nog, maar volgend jaar zomer krijgt het project sowie so een vervolg. „De bedoeling is het uitgebreider te doen: in meer kernen en met meer foto's." Het gemeentearchief van Schou- wen-Duiveland heeft de foto's aan geleverd. Maar verhalen en andere informatie over de foto's zijn wel kom. Op de website okijkdaar.nl worden verhalen en foto's samen gebracht. gen tussen De Proeverij aan het Kraanplein en Concordia aan het Havenplein vijftien foto's uit de oude doos, in etalages maar ook tegen ramen van ga lerie, horecagelegenheden en woonhuizen geplakt. In Brouwershaven van het zelfde laken een pak. Daar zijn tien foto's te vinden, ge maakt op ongeveer dezelfde plek maar dan decennia ge leden. „De formule is niet uniek, maar het is wel een andere manier van pre senteren. Het is een ma nier om geschiedenis per soonlijker te maken. Te koppelen aan een be paald huis of aan bepaal de bewoners. Dat maakt het allemaal veel minder abstract." Kijk, wijst Antoinet te Laheij van cafeta ria Oud Brouw in Brouwershaven op de foto op haar ruit. Gemaakt ergens tus sen 1910 en 1920, van de Markt destijds Ha venplein geheten. Vleeshouwerij stond er op de gevel van het pand waar mensen nu een patatje bestellen. Die letters komen terug, belooft Laheij. Zij het dan verwijzend naar het he dendaagse gebruik van het pand. De Brouwse koestert de historie in haar stad. „Ik vind het prachtig. Gewoon omdat ik van Brouwers haven hou." Om die liefde is het ook Hem mes te doen. „Ik doe meer met culturele geschiedenisprojecten en dan realiseer je je op een ge geven moment hoeveel er eigen lijk is. Maar oud wordt al snel abstract. Dit maakt het concre ter en persoonlijker. De grap is natuurlijk ook dat je dit 24/7 kunt zien, zon der drempel. Soms zien mensen een foto toeval lig hangen, maar soms lopen ze er ook echt even voor door." En maken ze bijvoor beeld kennis met de kruidenierswinkel van J.W. van Bra- band in Brouwers haven waar nu de Stadsbakkerij is ge vestigd. Of met Joost van Loo, eige- dinsdag 2 augustus 2016 Ï9I0492CT Zierikzee, Havenpark D405, nu nr. 4 Woning burgemeester mr A J r lokkei van Craycnstciin van Het pand is 1964 gesloopt, waarna het huidige pand er is Fotograaf onbekend, ©Gemeentearchief Oude foto's maken het persoonlijk De precieze locaties zijn terug te vinden op de website (okijkdaar.nl), maar je kunt er ook een speurtocht van maken. Stoepje op, stoepje af in Zierikzee. Esme Soesman Zierikzee —Jolien Hemmes, initiatiefnemer —Antoinette Laheij, cafetaria Oud Brouw Op het raam van Marktzicht in Zierikzee: het verhaal over Joost van Loo met zijn In de etalage van de Stadsbakkerij in Brouwershaven is een foto van de kruideniers hondenkar. Vanaf het terras heb je zicht op het plein waar hij ooit stond. zaak annex drogisterij te zien die er ooit zat Lars Jonker, Arnold Hanse en Martijn Dalebout (vlnr) kijken vanuit Oud Brouw op de Markt die een eeuw terug Havenplein heette, fotos dirk jan gjeltema -4 Jolien Hemmes is initia tiefnemer achter de buiten luchtexpositie. Samen met de stichting View voert ze het idee uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60