Echte Pinsir en Diglett zijn nu te vangen in het Natuurhistorisch Museum 'Duitsland moet zich niet laten chanteren door Turkije' 5 Update zwarte krullen en haar donkere ogen zien buren om wie het gaat. „Ze was zo'n mooi meisje," zegt Yahya nu twee dagen later. „Ze had model kunnen worden. Ik zei dat pas nog tegen haar. En nu?" Yahya weet het niet. Ze moeten afwachten. Hopen dat de chirurgen hun werk goed doen. Nog altijd ligt zijn zusje in het ziekenhuis. Ze is bij kennis. Maakt alweer grapjes. „Ze wilde een cadeautje van me." Yahya moet even slikken. „We durven haar nog niet in de spiegel te la ten kijken." Wat de familie nu overkomt is een groot drama, zegt Yahya. Uit gerekend hier. Ze hebben zoveel ellende gezien, toen ze nog Syrië woonden. Familieleden zijn ver moord. Vrienden. Het is hen alle maal bespaard gebleven. En dan dit. Natuurlijk is hij verdrietig. „Maar wat wij in Syrië hebben gezien is vele malen erger", pro beert hij zijn leed te verzachten. Ze liggen onder een glazen kapje in een sjieke zaal vol opgezette die ren en geweien; shellder, veno- moth, pinsir, scyther, omanyte en diglett. „Ik kwam erachter dat een aantal pokémons gebaseerd is op échte beesten", zegt conservator Bram Langeveld. „Dus toen ben ik in onze collectie op zoek gegaan. Ik heb de mooiste en de duidelijk ste geselecteerd." Hij vond zes beesten die geba seerd zijn op Pokémons: de stekel oester (Shellder), een prachtige grote nachtvlinder (Venomoth), een vliegend hert (Pinsir), een groene bidsprinkhaan (Scyter), een fossiele ammoniet (Omanyte) en een opgezette mol (Diglett). „Het grappige is dat de eigenschap pen van de dieren ook overeen ko men met die van de pokémons. Pinsir is in het spel enorm sterk, hij kan met zijn hoorns anderen omgooien. Dat is precies wat een mannetjes-vliegend hert in het echt ook doet met zijn rivalen. Het Natuurhistorisch museum wil vooral kinderen laten ervaren dat het óók spannend kan zijn om op zoek te gaan naar beestjes in de natuur. „Daar hoort natuurlijk geen app bij, of een spel", zegt Langeveld, „Het kan erg leuk zijn om een vliegend hert in het echt te zien. Er zijn trouwens nog meer pokémons die gebaseerd zijn op dieren en we hebben er ook nog meer van in onze collec tie, maar die mogen bezoekers zelf gaan zoeken in het museum." Natuurlijk probeert het Lange veld met zijn mini-expositie mee te profiteren van de pokémonhy- pe. „We hopen inderdaad dat de pokémons wat extra bezoekers SAN FRANCISCO naar het Natuurhistorisch trek ken. Die kunnen bij ons trouwens ook gewoon Pokémon spelen, want het museum is ook een Poké- stop. Je kunt hier dus ballen opha len waarmee je Pokémons kunt vangen." De eerste ingrijpende update voor Pokémon Go werd dit weekend uitgebracht. Tot woede van sommige fans. Want de app is er niet beter op geworden, vinden ze. Som mige functies zijn zelfs hele maal uit de app gehaald. In plaats van verbeteringen door te voeren, heeft ontwik kelaar Niantic bepaalde func ties uit de Pokémon Go-app gehaald. Zo zijn er niet lan ger voetstapjes te zien in het 'Nearby'-scherm. Daarmee konden gebruikers zien hoe ver een Pokémon van hen vandaan was, om zo enigs zins gericht op zoek te gaan. De functie werkte alleen niet goed, daarom werd hij ge schrapt. Niantic zorgde er daarnaast voor dat hulpmid delen van derden, waarmee je op een Google Maps-ach- tige kaart kon kijken waar de Pokémons zitten, zoals Pokévision, onbruikbaar wer den. Ook de accubesparings- modus is in de update op iOS verdwenen. De functie was iets beter voor het leegtrek- ken van je accu, maar zorgde voor problemen in prestaties van de app. Na de update waarschuwt de app onder meer dat je al spelenderwijs niet op verboden terrein moet komen en dat ook rij dend spelen wordt afgeraden. De Duitse vicekanselier Sigmar Gabriel beschuldigde Turkije giste ren onomwonden van chantage. De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Mevlüt Cavusoglu, suggereerde afgelopen weekeinde in de Frankfurter Allgemeine dat Turkije de migratiedeal niet uit voert als de EU niet uiterlijk in ok tober de visumplicht opheft voor Turken die naar Europa willen. Volgens de minister zijn de Tur ken hun deel van de overeen komst nagekomen: het aantal vluchtelingen en migranten dat vanuit Turkije naar Griekenland oversteekt is flink verminderd. Nu moet de EU dus over de brug ko men, aldus Cavusoglu. „Duitsland en de Europese Unie moeten zich onder geen beding laten chante ren door Turkije", reageerde een boze minister Gabriel. Probleem is dat de Europese landen door de migratiedeal met de rug tegen de muur staan. Sinds de mislukte staatsgreep en vooral de keiharde reactie van president Erdogan is de situatie echter ingrijpend ver anderd. In plaats van de rechts regels van de EU te omarmen ont popt Erdogan zich als een bedreig de dictator. Ook premier Rutte mengde zich gisteren in de discus sie. Nederland verwacht van verte genwoordigers van Turkije dat zij bijdragen aan rust in ons land, al dus Rutte. Hij reageerde op een uitspraak van de Turkse vicepre- mier in deze krant. Die zei dat de Turkse regering het Gülen-net- werk totaal gaat 'uitroeien'. „Dat is intimiderend voor de Turks-Ne derlandse gemeenschap en niet ac ceptabel." dinsdag 2 augustus 2016 5 w. - v -J ministerie van Defensie. De Russen vechten zij aan zij met de troepen van president As sad tegen de rebellen. Volgens een woordvoerder van het Kremlin stierf de bemanning een heldendood, omdat de pi loot bij het neerstorten uit week om slachtoffers op de grond te voorkomen, fotoafp meer los' Pitbull Charly beet meisje nadat ze door het hek kroop. Het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam heeft een tentoon stelling ingericht met échte beesten die ook voorkomen in Pokémon Go. Nadia Berkelder Rotterdam Van boven naar onder: de ste keloester en de Pokémon Shell der en de ammoniet en het virtu ele alter ego Omanyte. In het geruzie over het opheffen van de Turkse visumplicht voor de EU liggen met name Duits land en Turkije steeds meer op ramkoers. Bob van Huët Rotterdam/Rostock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5