Cadzand zet de juiste toon Ook de Agrimarkt in Kapelle gaat online Opnieuw geld voor biobased initiatieven 2 ZEELAND STRANDSCHOONMAAK AFTRAP IN Luizen Zon veertig vrijwilligers verzamelden zich maandag op het strand van Cadzand voor de aftrap van de Boskalis Beach Cleanup Tour. Commentaar De Nederlandse stranden liggen vaak bezaaid met rotzooi, vooral veel plastic. Maar gisteren, bij de start van de strand- schoonmaak van Cadzand tot Schiermonnikoog, leek het tij gekeerd. De afvalrapers van de Boskalis Beach Cleanup Tour hadden het gemakkelijk. Misschien was de gemeente ze voor ge weest, misschien waren de wind en het tij gunstig. Hoe dan ook, gisteren was er op het Zeeuws-Vlaamse strand opvallend weinig afval te vinden. Dit bevestigt dat de Zeeuwse stranden tot de schoonste behoren. Dat is goede reclame voor Zeeland. Voor de Stichting De Noordzee, die de schoonmaak organiseert, is het toeristisch imago van Zeeland niet de eerste zorg. Het doel van de schoonmaakactie is bewustwording. De Noordzee is nog steeds een groot afValvat. Om dat te veranderen moeten vooral de visserij en de scheepvaart worden aangepakt. Die zijn samen goed voor de helft van de vervuiling. Toch is het goed om op het strand te beginnen. Het vuil op mooie zandstranden helpt iedereen na te denken over wat er in de wereld gebeurt. De plastic soep mag dan niet voor de Zeeuwse kust drijven, maar de ellende begint mede hier, in de Noordzee waar het maar niet lukt de hoeveelheid afVal terug te dringen. Uiteindelijk vormen al die stukjes plastic grote velden die ronddrijven in de oceanen. Vogels en vissen krijgen het plastic binnen. En dat niet alleen. Ook veel gifstoffen vinden zo hun weg in de voedselketen. De afvalrapers die gisteren in Cadzand de aftrap gaven, hebben het allemaal begrepen: zij geven het goede voorbeeld door de han den uit de mouwen te steken en gewoon eens wat van anderen op te ruimen. En zij weten dat het niet ophoudt bij het strand. Het gaat om wegwerpgedrag in het dagelijks leven. Dat moet stoppen. Strandschoonmaak staat symbool voor dagelijks leven Tenminste, dat is het streven van supermarktketen Agrimarkt met vestigingen in Goes, Vlissingen, Middelharnis, Oud-Beijerland en Roosendaal. In een leegstaand pand aan de Stationsstraat in Ka pelle loopt tot eind november een pilot die moet uitwijzen welke manier van online bestellen en be zorgen het beste past. „Er zijn verschillende bestaande methodes die goed werken, maar toch willen wij een aantal dingen anders aanpakken", zegt commer cieel directeur Wilfred van Elzak- ker van Agrimarkt. Hij doelt on der meer op de streekproducten die in de stenen winkels te vin den zijn. „Die regionale versartike len willen we straks ook online aanbieden en dat is logistiek een behoorlijke uitdaging. De produc ten komen uit allerlei plaatsen en die willen we vers én op tijd bij de klant krijgen." Allerlei partijen schuiven de ko mende tijd aan in Kapelle om mee te denken over een goede verwer king en distributie. Dat varieert van technisch adviseurs en leve ranciers tot eigen personeel. Dat Agrimarkt een regionale super markt is, ziet Van Elzakker als een voordeel. „Het is daardoor makke lijker om in te spelen op de speci fieke behoeften van de klanten in ons gebied. In Zeeland is de markt anders dan in de Randstad." Almanak De 23-jarige babysitter belt op gewekt aan bij haar oppas- adres. Ze is gek op de drie kin deren waar ze op moet letten. Als de moeder van het trio de deur opent, komt ze meteen met een vervelend bericht: ze hebben hoofdluis. De oppas- ser is even pissig, maar besluit toch te blijven. Diezelfde avond zit ze met de antiluizen shampoo in haar haren. Vader ziet er de lol wel van in: „Nu weten we in ieder geval hoe de uitdrukking 'iemand erin luizen' is ontstaan." 'Rustig aan met Pokémon' Marcel Franzel naarVeghel PANIEK! terug in Club Four Oude foto's maken historie persoonlijk MIDDELBURG Het midden- en kleinbedrijf kan opnieuw een be roep doen op financiële steun van de provincie bij het ontwikkelen van plannen op het gebied van biobased. Ook ondernemers die iniatieven hebben in het kader van circulaire productie kunnen aankloppen voor een subsidie in de vorm van vouchers van maxi maal ro.ooo euro. In totaal is 165.000 euro beschikbaar. De regeling is bedoeld om inte ressante ideeën op hun haalbaar heid te toetsen. Een voorwaarde om subsidie te krijgen is dat de on dernemer hetzelfde bedrag moet investeren. Het is de derde keer dat de provincie voor dit doel geld vrijmaakt. Van de eerste twee rege lingen ter stimulering van bioba- sed-initiatieven resulteerden in twee ideeën die inmiddels op de markt zijn gebracht. Vijftien zijn in ontwikkeling genomen en tien liggen nog op de plank of bleken uiteindelijk niet haalbaar te zijn. De twee ton die de provincie in vesteerde in de eerste twee rege ling hebben geleid tot vervolgin- vestering van naar schatting twee miljoen euro, aldus de provincie. Volgens de provincie heeft de re geling 'ook een positief effect op de versterking van de kennisinfra structuur in Zeeland'. e Boskalis Beach Cleanup Tour omvat 28 etappes (beach- cleanuptour.nl). Dit jaar werd voor het eerst op twee plekken tegelijk begonnen: bij strandpa viljoen Moio Beach in Cadzand en op Schiermonnikoog, waar zich 71 deelnemers meldden. Op beide plaatsen vormden de deelnemers op het strand de omtrek van een voetafdruk (in Zeeland de linker en op Schiermonnikoog de rechter), die vanuit de lucht gefotografeerd werd. Daarmee werd de slogan van de opruimactie verbeeld: laat op het strand niets anders ach ter dan je voetafdruk. Na dat wethouder Peter Ploe- gaert van de gemeente Sluis en een woordvoer der van Stichting De Noordzee het startschot gegeven hadden, zwerm den de vrijwilligers over het strand uit, gewapend :t plastic zak en grijparm. „Dit lijkt eerder op een speurtocht dan op een schoonmaakactie", zegt Junah Meijer uit Gro ningen, die op va- dinsdag 2 augustus 2016 li Wachten in de rij voor de kassa, misgrijpen bij het broodschap en sjouwen met zware bood schappentassen. Mensen die vanwege dit soort ergernissen opzien tegen hun (wekelijkse) bezoekje aan de Agrimarkt, kun nen volgend jaar achter de com puter kruipen en online hun boodschappen bestellen. Ellen Jobse Kapelle Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De gemeente Terneuzen vraagt Pokémon-liefheb- bers rustig te zijn bij het uit oefenen van hun digitale hobby op het Stadhuisplein in Terneuzen, één van de populairste plekken in de stad om Pokémon te van gen Het is er alle dagen een drukte van belang. Zeker met mooi weer en nu het zo mervakantie is. Bij de ge meente kwamen hierover klachten binnen van ver schillende omwonenden. NOORD-BEVELAND Voormalig waarnemend bur gemeester van Noord-Beve land Marcel Franzel (D66) zal vanaf 13 september de zelfde functie vervullen in de Noord-Brabantse ge meente Veghel. Franzel nam in november 2014 het stokje over van burgemees ter Henny van Kooten (SGP), die naar Maasdriel vertrok. Dat deed hij tot de benoeming van de huidige burgemeester Marcel Del- hez (VVD) in mei 2015. RENESSE Hij reisde eerder dit jaar al eens naar Renesse af voor een avond PANIEK! in Club Four. Vanavond staat dj Pa nic opnieuw achter de draai tafel met 'beukende beats en kippenvel climaxen'. Als gastdj's zijn deze keer de Duitse dj Mystery, Armand en X-Fade van de partij. PA NIEK! duurt van 22.00 tot 03.00 uur. Club Four is in de maanden juli en augus tus zeven dagen in de week geopend. Info: club-four.nl. ZIERIKZEE Foto's in de etalage, tussen de aanbiedingen en lekker nijen door. Je treft ze overal in de centra van Zierikzee en Brouwershaven aan: fo to's uit de oude doos, ooit op ongeveer die speficieke plek gemaakt. De buitenex- po 'O Kijk' geeft historie een persoonlijk tintje en zet tot speuren aan.Q Afvalvrije Ondine van der Vleuten Catharine van Hemelrijck uit Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58