4 ZO DOEN WIJ DAT Ver weg of dichtbij, in een tentje of vakantievilla: we gaan weer op vakantie. Hoe ziet je leven eruit op je vakantieadres? Het echtpaar Van Gilst uit Bruinisse zit dichtbij huis, op camping Kloet in Zierikzee. Het kan zomaar ineens over zijn Toos: „We kamperen al 45 jaar en gingen altijd drie maanden met de caravan naar Griekenland. Het is begonnen toen ik voor mezelf een vakantie boekte naar Athene. Adrie voer, eerst in de visserij, toen bij een baggerbedrijf en de laatste jaren op rondvaartboot Neeltje Jans. Hij was veel van huis, dus daarom wilde ik ook wel eens weg. Ik ben een paar keer naar Athene geweest en op een gegeven moment ging hij mee. Toen zijn we verknocht geraakt aan Grie kenland. Daarom gingen we er elk jaar heen. Tot hij vijfjaar geleden een ongeluk kreeg met zijn snorfiets. Plotsklaps. Hij was nog geen tien minuten van huis. Toen is er veel veranderd." Adrie: „Ik weet alleen nog dat ik gevallen ben, verder niets meer, ook niet hoe het is gebeurd." Toos: „Adrie heeft door het ongeval een hersenbeschadiging opgelopen. Hij beseft het allemaal wel, maar hij ervaart alles anders. Toen we naar Griekenland gingen, deed hij zijn ding en ik deed mijn ding. We kwa men altijd weer bij elkaar op een gegeven moment." Adrie: „We hadden een mooi huis in Bruinisse. Nu zijn we verhuisd naar een huurwoning, alles gelijkvloers. Eigenlijk had ik de hoekwoning wil len hebben, dan kon de caravan op de oprit staan." Toos: „Ik wilde de caravan verkopen, maar Adrie wilde hem niet kwijt. Ik had nog zoveel plannen, wilde samen genieten op reis, maar er is niets van terechtgekomen. Ik heb dan wel een autorijbewijs, zelf kan ik niet met de caravan rijden. Via een vriendin zijn we bij camping Kloet in Zierikzee terechtgekomen. Ik heb ons verhaal verteld aan de eigenaresse, Greta Kloet. Zij zei dat we de caravan niet moesten verkopen. Ze zei: 'Er zijn nog zoveel mooie din gen die je kunt doen. Je leven stopt hier niet. Zet je caravan maar hier neer en kijk maar hoe het gaat'. Het is een lieve vrouw. Ze houdt altijd een plekje voor ons vrij: plaats 1. We zit ten nu elk jaar van juni tot september op de camping, onze zoon brengt dan de caravan voor ons. En tussendoor gaan we weieens naar huis. 's Win ters bellen we elkaar af en toe, Greta en ik, gewoon om bij te praten." Je moet weten wat je aan elkaar hebt Toos: „We doen het op de camping eigenlijk niet anders dan thuis. Ja, het is hier natuurlijk anders dan in Grie kenland. Kijk alleen al naar het weer. Maar als we opstaan, maak ik eerst alles netjes, we bidden en danken voor het eten. Zo was het vroeger ook, toen we met de kinderen kam peerden. Natuurlijk mochten ze soms wat later naar bed, maar regels zijn regels. Een kind heeft duidelijk- Adrie heeft de routine van het kamperen opnieuw moeten leren DE FAMILIE heid nodig. Normen en waarden. Je kunt er niet ineens als je naar een hotel gaat een zooitje van maken, terwijl je thuis heel precies bent. Dat doe je niet. En ik ben heel precies. Ik ben misschien wel eens moeilijk voor een ander, maar ik ben ook moeilijk voor mezelf. Bij mij is het overal: schoenen uit. Op de camping poets ik wat minder en maak ik niet elke dag de badkamer schoon of ga ik niet stofzuigen. Het bed opmaken: dat doe ik wel altijd." Adrie: „Ik heb geleerd: als je van tafel gaat, neem je gelijk je bordje mee. Dan hoeft zij maar één keer te lopen." Toos: „Duidelijkheid is belangrijk. Je moet weten wat je aan elkaar hebt. Met Adrie is het nu anders. Vroeger hoefden we maar naar elkaar te kij ken en dan wisten we wat we bedoel den. Sinds het ongeluk is dat weg. Ik heb het daar vaak moeilijk mee. Ook gaan we niet zomaar meer ons eigen weg. Adrie heeft de routine van kamperen opnieuw moeten leren. Vroeger zorgde hij voor de bui tenkant en ik deed binnen, maar hij wist na zijn onge luk bijvoorbeeld niet meer waar hij de watertank moest bijvullen. Dat heeft hij opnieuw moeten leren. En als hij nu weggaat, wil ik weten hoelang hij ongeveer wegblijft en waar hij naartoe gaat. Vlak na het ongeluk zijn we hem weieens kwijt geweest. Hij liep toen nog met Ik wilde samen genieten op reis, maar daar is niets van gekomen dinsdag 2 augustus 2016 PZ 'De dokters spreken in zijn geval van een wonder' Valeska Nastaly 44 —Toos van Gilst-van Baal 44 —Toos van Gilst Toos van Gilst-Van Baal (75) komt oor spronkelijk uit Kruis land. Ze trouwde toen zij 18 was. Adrie van Gilst (80) heeft met zijn vrouw drie kinderen: John (55), André (54) en Diana (49).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49