Extra controles rondom Schiphol duren voort 3 Waarom zorgen vrouwen zelden voor commotie op straat? Een man zette gisterochtend de A4 op stelten door te spreken over 'een bom'. Waarom zijn die verwarde personen vrijwel altijd mannen en zelden vrouwen? Consternatie op verkeersslagader A4 richting Den Haag. Een 'ver warde' man (41) spreekt in een bus van 'een bom' en weet de och tendspits plat te leggen, voordat de politie hem kan arresteren. Hém ja, want in bijna al de inci denten met psychotische mensen gaat het om mannen. Een combinatie van biologie en opvoeding, verklaart Niels Mul der, hoogleraar openbare geeste lijke gezondheidszorg aan de Eras mus Universiteit. Mannen externa- liseren hun problemen, heet het in het jargon. Vrouwen internalise ren. „Even generaliserend: dat wil zoveel zeggen dat mannen hun psychische problemen vaker dan vrouwen omzetten in agressie en actie in de openbare ruimte, ter wijl vrouwen eerder last hebben van depressie en angststoornis sen", zegt Mulder. Mannen geven de omgeving de schuld, vrouwen zorgen dat de bu ren en hun familie ongerust wor den, zegt hoogleraar forensische psychiatrie Hjalmar van Marle. „En mannen komen daarmee ook vaker in een traject met politie en justitie." Een gevolg van meer of minder testosteron en een opvoeding waarin agressief gedrag onder mannen als normaler wordt ge zien, denken wetenschappers. Mulder: „Die verwarde vrouwen zijn er ook, maar die veroorzaken in veel mindere mate overlast, waardoor ze lang zo vaak niet in het nieuws komen." Incidenten met verwarde perso nen komen echter des te meer in het nieuws. De politie behandelde vorig jaar 65.831 incidenten met verwarde personen, tegen 40.012 in 2011. Bovendien lijkt 'de ernst' te groeien, stelt men in de geeste lijke gezondheidszorg. En ook nieuw: die trend lijkt zich te vermengen met de atmo sfeer van terreuraanslagen, die de ze zomer vat kreeg op West-Euro pa. „Het gaat die mensen vaak om aandacht. Ze hebben een pro bleem en willen gehoord worden. Dan hoef je maar iets te roepen over een bom en je hebt alle aan dacht van het wereld", constateert Mulder. De vele meldingen nodi gen ook nog eens uit tot kopieerge drag. „Bewijzen kan ik het niet, maar de voorvallen volgen elkaar wel rap op." Het doet de term 'ver warde personen' nog meer rond zingen. Dat begon bij de politie, vertelt Mulder. Die begon twee tot drie jaar geleden een toename te zien van het aantal zogenoem de E-33-meldingen. In het interne politiesysteem is dat de verzamel term voor incidenten met perso nen die in de war zijn.. Dienders bleken de handen vol te aan hebben gekregen, vooral door bezuinigingen in de geeste lijke gezondheidszorg en bij de ge- meenten, waardoor minder vaste opvang en voorzieningen worden geboden en het vaker ambulant wordt geprobeerd, zodat veel men sen op straat belanden. Daarna kreeg de term vleugels, definitief na de moord op Els Borst door de 'verwarde' Bart van U. Sindsdien hanteert politiek Den Haag, ge zondheidsminister Schippers voor op, de term ook. Daarmee dreigt de benaming ook een vergaarbak te worden, zeggen onderzoekers. Bart van U. was mis schien wel verward, maar uitein delijk een tweevoudige moorde naar. Is een man die in woede iets over een bom roept en er al snel spijt van heeft dan onder dezelfde noemer te plaatsen? En de dorps gek ook? De politie erkent in een eigen rapport dat er geen 'eenduidige' definitie is. Er is sprake van een 'verstoord oordeelsvermogen' of 'een disconnectie met de realiteit'. Maar dat kan dus ook een verslaaf de, dementerende of zelfs een ver standelijk gehandicapte persoon zijn, stellen politieonderzoekers. SCHIPHOL De extra veiligheids maatregelen op en rondom de luchthaven Schiphol blijven de komende tijd van kracht. Dat is gisteren besloten door de zogehe ten driehoek (burgemeester, hoofdofficier van justitie en Ko ninklijke Marechaussee/politie) van Haarlemmermeer in overleg met de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV). Wat 'de komende tijd' inhoudt, is niet bekendge maakt. Vrijdag kwam 'een sig naal dat betrekking heeft op de luchthaven' binnen. Daarna wer den op en rond Schiphol vanaf zaterdag extra maatregelen ge troffen, zoals controles op de snelweg A4. De veiligheidsmaat regelen golden al vanaf het begin 'tot nader order' en worden dus nog niet opgeheven. De extra controles leidden tot files op de toegangswegen naar Schiphol. „Het uitgangspunt van de drie hoek blijft dat mogelijke risico's voor reizigers en werknemers op een verantwoorde wijze worden beheerst en de activiteiten op Schiphol zoveel mogelijk kun nen doorgaan", stelt de gemeen te. De luchthaven en het omlig gende gebied blijven toeganke lijk en alle activiteiten gaan door. Mensen die naar Schiphol reizen met de trein of de auto, moeten de komende periode re kening blijven houden met steek proefsgewijze controles door de Koninklijke Marechaussee. Rondreizen Noord totZuid-Amerika dinsdag 2 augustus 2016 Tobias den Hartog Sloten en De politie behandelde vorig jaar 65.831 incidenten met ver warde personen, tegen 40.012 in 2011. Bovendien lijkt 'de ernst' te groeien, stelt men in de gees telijke gezondheidszorg. NL-sprekende reisleiding h^gsEosten en Calamiteitenfonds //.wT ^4/' Prijzen per.persoon op basis van USA Mexico Cuba Costa Rica Peru Colombia Ecuador Argentinië Alle rondreizen zijn inclusief vlucht, diverse maaltijden en excursies en hebben 100%vertrekgarantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3