Ma die lange Ollanders kriehe aolemaele kramp ZEELAND 11 Zeven wandel- en fietsroutes met bier als rode draad Brouwerijen schieten er uit de grond en cafés zijn ontelbaar. Voor bier moet je in het Waasland zijn en dat ontdek je fietsend of lopend. Er zijn flinke fietsroutes, zoals die van Daknam naar Sint-Pauw- els, er is een 'Belseelse bierroute' en ook stukjes van Zeeuws-Vlaan deren worden meegepikt. Zo gaat de fietsroute 'Dwars door de pol ders' van De Klinge tot Prosper, waarbij café Het Verdronken Land in Emmadorp wordt getipt als stopplaats. De kroegentocht door Sint-Ni- klaas is met 3 kilometer de kortste wandelroute. Althans in kilome ters. Wie alle zeven cafés op de route wil be zoeken, kan er rustig een mid dag voor uit trekken. Het begin- Zeven wandel- en fiets routes met bier als uit gangspunt. Toerisme Waasland en Toeris me Oost-Vlaanderen hebben de handen ineen geslagen om de streek letterlijk op de kaart te zetten als bierregio. De nieuwe toeristische bier- kaart Plan Bier is gratis online te bestellen en is het summum voor wie al fietsend of lopend brouwe rijen, cafés en drankenhandels in het Oost-Vlaamse Waasland wil ontdekken. En dat zijn er nogal wat. Zes brouwerijen, enkele hob bybrouwers, meer dan zestig cafés en twaalf drankenhandelaars zijn te vinden in de streek. en eindpunt is 't Stamcaféken in de Nieuwstraat. Als beginpunt minder geschikt omdat het pas open gaat om 16.00 uur, maar een ideale plek om je tocht te eindi gen. 't Stamcaféken heeft een in drukwekkend assortiment aan streekbieren, zoals pinten van brouwerij Boelens uit Belsele. De uitbater denkt graag mee met nieuwsgierige Nederlanders en tipt ook het Noorderbierke van brouwerij Donum Ignis uit Sinaai. Voor durfallen is er de Koddestam per Cuvee Fumee van het Brou wersatelier uit Waasmunster, een bruinrood bier met een bijzonde re rooksmaak. „Ge moet daar wel echt voor zijn. Maar ik vind het su- pergoed", zegt de uitbater. Na 't Stamcaféken gaat de route verder door de stad en wie niet al te bekend is in Sint-Niklaas, komt onderweg leuke verrassingen te gen. Zo blijkt concertzaal De Casi no aan de Stationsstraat te beschik ken over een prachtige binnen- Zuiderburen tuin. En een serieuze bierkaart, waar onder meer Orval en Trouba dour Magma op staan. Ook voert de kroegentocht langs kasteel Wal burg met het omliggende Romain de Vidtspark. Bij Het Elfde Genot aan de Apostelstraat bedekt het krijtbord met het assortiment bie ren bijna de hele muur van de kroeg. Het personeel is behulp zaam, zo tipt de barman Cafe Con gé zelfs als extra tussenstop op de route. Het is een pop-up café dat, zoals de naam al zegt, tijdens de zomervakantie is gevestigd in een school aan de Parklaan. Julder in deze krante kunne leze dat je in Brussel bie 't Atomium eêl oahe kan zitte ete. Je gae mit 'n kro maansen an taefel zitte in dan 'oor je nae bove ge'ese. Vuuftig meter boven de grond zit je dan te eten. Bin je 'n bitje benauwd zö oahe dan mö je nie nae benee kieke, ma naer 't eten of naer je overbure. Noe, je za toevallig 'n lillikerd tehenover je te zitten Toe dat ik dat bericht dee leze docht ik eêst: zou 't toch wè waer weze? Ma jao, d'r stieng 'n fo to bie, dan mö je 't aest wè gloave, is 't gin waer? De waereld is eêmae zot g'ore. In jao, 't bin Belhen, je ziet 't ma wï. 't Is in bluuft 'n raor volkje. Ma toe dat ik d'r over dü docht most ik erkenne dat Endrik in de vrouwe net zukke diengen edaen Of in aalk geval bienae net zö. In Bangkok is 'n eêl beroemde eettente, beroemd omdat je d'r oahe kan zitte ete. In dan je 'n ge weldig uutzicht. Dust wulder mos- te daer ok nae toe. Toe dat ons op 't dek kwaeme zaete aole taefeltjes an de rand vol. Die maansen aode 'n geweldig uutzicht op de straete benee. Vö ons was t'r aarhest mid den op 't dek nog 'n plekje in dae zag je niks. Jao, de vrouwe, ma die zie'k aalken dag a. Oe of dat je zit t'eten is volhes sommigte maansen eêl belangriek in ze verzinne dust van aoles. In Marokko m'n mit on- derde maansen op 'n groot plein zitte ete an lange taefels, dat zou zö leutig weze. Ik vond 't eêmae niks. Streektaal Jao, je gaet'r mit de kro van de bus nae toe in je doe vee lache om wat of je om j'n ene kan zie, ma uuteindelienge is 't net niks. M'n ok nog 's in 'n kastéél zitte ete in wat dienk je? Dae zaete m'n in de kelder! Die was vroe- her, eêuwen elee, vö 't perseneêl. Zaalf zaete de ridders mit ulder femielje in de mooiste zael waer nog wat vier kon brande. In de kelder was 't koud in onhezellig in toe dat wulder d'r zaete t'eten kon ik 't ok nie aarg gezellig vin- de. Wat of je doe ete is netuurlijk 't belangriekste. De vrouwe durf wat dat anbelangt vee meer as ik. In Spanje nam ze 'n potje mit ienktvisjes. 't Was zö eêt dat 't nog borrelde in de kleine ienkt visjes bewohe daedü. Ze leke nog levend. Z'eit 'r 'n stuitje nae zitte kieke in zitte slikke, ma toe eit ze 't toch op'ehete. Knap De Chi nezen ete g'loaf ik zö'n bitje ao les. Daer m'n de schaepe-oahen in de uuthedroagde aehedissen lekker laete stae. M'n d'r op straete zitte ete in wulder zaete op eêl laehe kleine stoeltjes. Die Chinezen bin nie zö groöt, weet je. Ma die lange Ollanders kriehe aolemaele kramp in ulder beênen in ik zag op de straete aomè beêsjes krupe. Dan eet je toch nie zö lekker. Leut aode m'n netuur lijk wè wï. Neênt, dan toch ma naer Belhië vö 'n bord mit frie ten, die motte daer eêl lekker we ze. dinsdag 2 augustus 2016 Van biertje naar pintje wandelen Naast streekbieren zijn speciaalbieren zo als Orval ook ruim ver tegenwoordige! op de bierroute. Sophie Stockman «A3ia M-.rvn-.i Sophie en Tim uit Gent laten Nederlandse toeristen zien hoe het werkt, zij genieten van hun speciaal- biertje in de schaduw van de Sint-Niklaaskerk. fotos peter nicolai In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzondere mensen met bijzondere verhalen. Plan Bier is gratis te bestellen viawww.planbier.be. De wandel route door Sint-Niklaas is niet be- wegwijzerd, dus kunnen kaartle zen is een kleine vereiste. Wie uit de buurt van Hulst komt, heeft ge luk: er rijden vanaf het busstation bussen van de Belgische vervoers maatschappij De Lijn rechtstreeks naar Sint-Niklaas. In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de gespro ken rubriek op pzc.nl/ streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39