8 ZEELANI Boswachter inde kooi Ze schijten de bomen kapot, maar dat geeft niet. Een kolonie aalscholvers bevolkt sinds 15 jaar de eendenkooi in Oostkapelle WILDLIFE AALSCHOLVERS IN DE EENDENKOOI 10 ZOMERSE TIPS A Verscholen tussen de bomen van De Manteling, mis schien wel het mooiste natuurge bied van Walche ren, ligt eendenkooi Slikken bosch. Het is een afgesloten stuk je natuur in Oostkapelle en een van de drie overgebleven eenden kooien in Zeeland. De betekenis van de naam Slik kenbosch laat zich niet moeilijk raden. „Een natte duinvallei in het bos, wordt in Zeeland al gauw slikkerig genoemd", vertelt bos wachter Karei Leeftink, onze gids voor vandaag. De eendenkooi is rond 1880 op gezet door een Dordtenaar, die op Walcheren een vakantiehuisje had. Rondom Dordrecht waren er in die tijd meer eendenkooien. Het doel ervan was wilde eenden vangen en die verkopen voor de consumptie. Veel eenden zijn er in Slikkenbosch niet gevangen, volgens onze gids. „Eend was toen- dertijd voedsel voor de rijkeren en Vlissingen en Middelburg wa ren maar kleine plaatsen. In de grotere steden was er meer vraag naar." Eendenkooien vormen de oor sprong voor uitdrukkingen als 'de pijp uitgaan' en 'achter de scher men blijven'. Van achter rieten schermen werden wilde eenden met voer de vangpijpen ingelokt, een waterkanaaltje dat eindigt in een kooi. Daar werd de dieren de nek omgedraaid. We gaan vandaag niet op jacht naar eenden, dat gebeurt al lang niet meer in de eendenkooien. We gaan op zoek naar aalschol vers. Want die hebben sinds zo'n vijftien jaar de eendenkooi uitge kozen als broedgebied. „Je vindt deze vogels altijd in de buurt van water", weet Karei Leeftink. Ze bouwen hun nest in bomen aan de rand van de plas. Het is niet moeilijk te raden waar. Alle bomen waarin ze broeden, gaan uiteindelijk dood. En het is soms vechten om een plekje, want er zitten zo zeven of meer nesten in een boom. De sterkste vogels heb ben de beste plek, bovenin. Ande ren zitten 'tweederangs' en lopen kans poep van een hoger gelegen stulpje in huis te krijgen. De boom lijkt er nog het meest last van te hebben: „Ze schijten de bo men gewoon kapot." Leeftink zegt dat het niet erg is. „Er komt nieuw leven op af, want er krui pen insecten in en er groeien pad denstoelen op de afgestorven stammen." Mest Het is te ruiken ook, dat de vogels hier hun thuis hebben. „Als je diep ademhaalt, ruik je de geur van hun mest." Eigenlijk vernielen ze hun ei gen leefgebied, zegt Leeftink. Maar meer bomen dan die rond de plas worden niet aangetast. De aalscholvers blijven in de buurt van het water. Al halen ze hun voedsel elders. Dat doen ze aan de andere kant van het duin, op zee. Daar kun je ze in actie zien met hun snelle duiktechnieken en hun typische vleugelhouding. Een mooie, elegante vlieger is het niet. Aalscholvers hebben een korte, snelle vleugelsslag, maar dinsdag 2 augustus 2016 TIP 1 Ezelwandeling, Kamperland Vanaf boerderij- en minicam- ping Catharina Mariahof gaat de tocht naar het Veerse Meer. De begeleiders vertel len in de tussentijd over de ezels. De tocht is geschikt voor jong (vanaf 4 jaar) en oud. Voor de kinderen onder de 4 jaar zijn er speciale con tactmomenten. Kijk op ezel- huis.nl voor meer info. Tijd en plaats: Jacobadijk 10. TIP 2 Puzzeltocht, Breskens Te voet of op de fiets kun je een puzzeltocht rond Breskens ma ken van dik twaalf kilometer. On derweg kunnen vragen beant woord worden over Breskens en de visserij. Kijk op minicam- pingboerenhof.nl/ Puzzelroute- Breskens. TIP 3 Dorpentocht, Middelburg Dinsdag 2 augustus wordt de 20e Terre des Hommes-Dorpen- tocht voor fietsers gehouden. De tocht, ongeveer 55 kilometer lang, voert langs diverse be zienswaardigheden. Het thema is dit jaar: 'Gekrompen dorpen en vliedbergen'. De organisatie van de tocht is in handen van Terre des Hommes Middelburg. De deelnemers kunnen vrijwel overal op Walcheren aan de tocht beginnen. Informatie: A. Christiaansen, 06-28345557. Tijd en plaats: Geerepassage 12,9.00 tot 18.00 TIP 4 Beachyoga, Domburg Beach Yoga op het strand bij Domburg. Als het echt slecht weer is gaat de les door in het Badhotel. Tijd en plaats: Strandover- gang Watertoren Oost, van 9.30 tot 10.30 uur. TIP 5 Korenmolen, Zierikzee Beklim de 12 meter hoge om loop van de molen en geniet van het uitzicht over Zierikzee, de Oosterschelde en Schou- wen-Duiveland! In de molenwin kel kunt U terecht voor een breed assortiment aan granen, zaden, pitten, mei en bloem. Tijd en plaats: Lange Nobel- straat 43, 9.30 tot 16.30 uur TIP 6 Historische markt, Veere Op deze markt vind je geen mo derne apparaten, maar nostal gische huishoudelijke artikelen. Antiek en brocanterie, sieraden, fossielen en stenen, houten speelgoed, ouderwets snoep goed. Op de marktdagen zijn er demonstraties van allerlei oude ambachten, vandaag paarden beslaan. Kijk op historische- marktveere.nl Tijd en plaats: Markt en Kaai, van 10.00 tot 17.00 uur TIP 7 Huizen van Bedaux, Sluis In de expositie 'de honderd hui zen van Bedaux' wordt aan de hand van tekeningen, foto's, ma quettes, films en presentaties een overzicht van het werk van architect Jos Bedaux in Sluis ge geven. Liefhebbers kunnen mee doen aan een fotospeurtocht. Ook worden gegidste Be- daux-wandelingen georgani seerd. Kinderen kunnen een ei gen droomhuis bedenken. Tijd en plaats: Groote Markt 1,10.00 tot 16.30 TIP 8 Stadswandeling, Zierikzee De historische markt in Veere. Stadwandeling door Zierik zee. Zierikzee ontstond in de 10e eeuw aan de rivier de Ee. Han del, nijverheid en visserij brach ten de stad welvaart en schoon heid. Met een gids bekijk je Zie rikzee waarbij je vele monumen ten ziet. Tijd en plaats: Nieuwe Haven 7,10.30 tot 12.30 uur TIP 9 Word timmerman! Zierikzee Haal je diploma Leerling scheepstimmerman bij Museum haven Zeeland! Leer breeuwen, zagen met een trekzaag, gaten boren en sla ronde pennen van hout! In de Stads- Commercie- werf kun je zien hoe dat ging! Tijd en plaats: Vissersdijk 2, 13.00 tot 16.30 uur TIP 10 Glasblazen, Breskens Bezoek de glasblazerij en beleef het oude handwerk en de tech niek van het blazen en vormen van 1200 graden heet glas. Met demonstratie en uitleg van technieken. Reserveren ge wenst. Tijd en plaats: Dorpsstraat 10,14.00 tot 15.30 Viseter voedt Karei Leeftink (58) Gebied: Zuid-Zeeland Karei Leeftink heeft sa men met Erik Schram de gebieden van Staats bosbeheer in Zuid-Zee land onder zijn hoede. „Ik zit meer op Walche ren en de Bevelanden, Erik voornamelijk op Zeeuws-Vlaanderen." Hij is sinds negen jaar boswachter, wat voor namelijk een voorlich tende functie is. „Ik ben opgeleid als onderwij zer, maar dat is er nooit van gekomen." Eerder werkte hij bij Natuur Zo in Zeeuws-Vlaande- ren en daarvoor was hij voorlichter bij de Delta werken. OP ZOEK NAAR: DE AALSCHOLVER De aalscholver is een water vogel die altijd in de buurt van water te vinden is. Hij eet alleen maar vis. Zijn typi sche houding met gesprei de vleugels neemt hij aan om op te drogen. Hij heeft namelijk geen vetklier waar mee hij zich kan invetten. Het is daarmee een vrij pri mitieve vogel. LEEFGEBIED: De eendenkooi Slikkenbosch Oostkapelle Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36