Westkapelse Woensdagen hebben nieuwe opzet WALCHEREN 7 In het water in Park Toorenvliedt in Middelburg zit blauwalg. De bacterie is schadelijk voor mens en dier. Contacfmetdit water vermijden 'n verband'met de slechte waterkwaliteit. Iet een gieter vult Daphne Wagenaar de waterbakjes voor de zilvermeeuwen. Normaal drinken ze gewoon het water uit de vijver die aan hun hokken grenst. Maar dat kan nu niet: de vijver in Park Tooren vliedt in Middelburg is besmet met de blauwalg. Of die schadelijk is voor vogels, weten ze bij vogel- en zoogdieren- opvang De Mikke niet. Ook Water schap Scheldestromen en de ge meente Middelburg hebben op die vraag geen antwoord. Vers kraanwater geven dus, en goed let ten op het uiterlijk en het gedrag van de vogels. Want die baden zich wel in het vijverwater. Dat is niet te voorkomen, want de hok ken staan deels in de vijver. Terwijl Daphne, medewerker bij De Mikke, de waterbakken in alle kooien vult, vertelt waarne mend beheerster Martina van Za- Kick lag vrijwel levenloos in de kamer. Met schuim op de mond len dat ze vorige week al zagen en roken dat het water in de vijver niet goed was. „Je zag wat groene slierten en het rook niet fris. Maar we dachten niet meteen aan blauwalg." Botulisme is er wel va ker geweest, maar van blauwalg in de vijver hadden ze bij De Mikke nog niet gehoord. Toch is dat er volgens Waterschap Scheldestro men wel vaker geweest. Alleen niet eerder zo erg als nu. Daarom wordt vanuit de Vlissingsche Wa tergang het waterniveau in de vij ver verhoogd en wordt de door stroming vergroot. Dan verwatert de blauwalg. De vijver is nu al schoner dan zaterdag, toen de blauwalg is ont dekt. Marijn de Rid der was de eerste die merkte dat er iets niet klopte. Zaterdag werd zijn hond Kick erg ziek nadat die was uitgela ten in het park en uit de vijver had gedronken. „Hij lag een half uur later vrij wel levenloos in de kamer. Met schuim op de mond en weg draaiende ogen. Hij kon niet op zijn poten staan", vertelt De Ridder. „Ik heb gezorgd dat hij moest kotsen en heb hem in SYMPTOMEN de badkamer heel veel water laten drinken. Na een half uur kreeg hij weer wat kracht in zijn poten. Ik heb ook snel de dierenarts gebeld en die heeft medicijnen gegeven." De Ridder meldde het voorval direct bij de gemeente. Via de Re gionale Uitvoeringsdienst kwam hij terecht bij Waterschap Schelde stromen. Een medewerker van het waterschap ging naar het park om het water te controleren. Uit de meting bleek het inderdaad te zijn besmet met de blauwalg. Diezelf de medewerker zette ook waar schuwingsbordjes op diverse plaat sen langs de vijver. Die staan niet bij de ingangen en ook niet overal langs het water, maar alleen op plekken waar de blauwalg echt aanwezig is. De bordjes adviseren bezoekers van Park Toorenvliedt om contact met het water te ver mijden. Dat geldt voor mensen én dieren. Marijn de Ridder heeft gisteren weer met Kick in het park gewan deld, aangelijnd. „Hij heeft nog een paar dagen nodig om goed te herstellen, maar Kick komt er ge lukkig wel bovenop." Jeanine nam tot afgelopen jaar de organisa tie van de woensdagen in het hoogseizoen op zich. Een hele klus zo bleek vorig jaar toen zij uitviel. „Dat is uiteindelijk gelukt, maar het is te veel voor één persoon. We hebben de kop pen bij elkaar gestoken en zo is die samen werking met de verenigingen ontstaan. Zij doen nu een aantal woensdagen. Kiezen zelf hun thema en organiseren de hele dag. Dat gaat geweldig. De KNRM heeft samen met hengelsportvereniging en de muziek vereniging een dag gedaan. De ringrijders, de voetbalvereniging en de gymnastiekvere niging organiseerden in juli ook drie da gen." Zes Westkapelse campings hebben morgen een Dol Dwaze Dag op het pro gramma staan. Annnelies Boogaard van orga niserende camping 't Hoge Licht lacht: „Tja die naam? Laat iedereen zich maar verras- De dagen worden nu ook door verenigingen opgezet sen. De campings hebben allemaal hun ei gen thema; van traditie en ambachten tot kunst, boeken of brocante. Verder is er een fietspuzzeltocht langs 28 adressen in het dorp en een kofferbakverkoop op het par keerterrein aan de Joossesweg." De activiteiten op de campings beginnen om 10.00 uur en duren tot 16.30 uur. De puz zelroutekaart ligt bij het Polderhuis. Daar zijn tussen 13.00 en 17.00 uur oude kinder spelen 'Spelen bie Opoe'. Van 19.30 tot 22.00 uur kan iedereen zeemansliederen meezin gen in de museumtuin. dinsdag 2 augustus 2016 A Daphne Wagenaars voorziet de zil vermeeuwen bij De Mikke van vers kraanwater, foto's lex de meester Maurits Sep Middelburg Marijn de Ridder, baasje van hond Kick Blauwalgen zijn geen al gen maar bacteriën. Ze groeien als er veel voedings stoffen in het water zitten en het warm is. De blauwal gen vormen dan een laag op het water. Omdat ze aan de onderkant afsterven, ko men gifstoffen in het wa- m ter. Zowel mensen als die ren worden ziek als ze in contact komen met blauwalg. Symptomen zijn een geïrri teerde huid of ogen, hoofd pijn, maag- en darmklachten en in sommige gevallen zelfs grotere gezondheidsproble men. Wie in contact is geko men met de alg, moet zich in ieder geval goed afspoe len onder de douche. (Bron: www.zwemwater.nl) „De kracht, de gemeenschapszin van het dorp; dat zie je nu zo duidelijk terug tij dens de Westkapelse Woensdagen" zegt Jeanine van Marion van Museum het Pol derhuis in Westkapelle. Die dagen wor den dit jaar voor het eerst georganiseerd samen met verenigingen uit het dorp. Annemarie Zevenbergen Westkapelle —Jeanine van Marion, Het Polderhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35