JON is enthousiast en technisch vaardig II 3 CADZAND flyj;. van Stich- jèjiP;, ting De Noordzee. kantie is met dochter Janoah. Want ja, die Zeeuwse stranden krijgen niet voor niets elk jaar lof omdat ze zo schoon zijn. „Daar doen we in Zeeland dan ook heel erg ons best voor", verklaart Jens Thomaes uit Hoofdplaat, die meeliep met een kar van Schoon Zeeland (een initia tief van de vijf centra voor natuur- en milieueducatie in Zeeland en de Zeeuwse gemeenten). Hij wijst op de kar: „Wij delen asbakjes uit en papieren afvalzakjes. Het gaat om bewustwording. Wij lopen daarom ook al drie jaar met de Boskalis Beach Cleanup Tour mee. Om de krachten te bundelen en de bood schap nóg beter over te brengen dat we samen met strand schoon moeten houden." Een rood plastic emmertje, een aluminium rail, een papiertje en een leeg bierflesje: dat is de oogst van Malthy Chandri Kasingh, een uur na vertrek. De Amstelveense heeft 2,5 uur gereden om mee te doen. „Vervuiling van onze leefom geving gaat uiteindelijk ten koste van onszelf', is haar motivering. „Een paar dagen terug liep ik er gens aan de waterkant over een pier. Toen ik naar het water keek, zag ik allemaal plastic flessen drij- AFVAL ven. De vissen eten het plastic, wij eten de vissen en al die stukjes plas tic komen uiteindelijk in ons lichaam terecht." Rond 15.00 uur stopte de schoon maakploeg bij strandpaviljoen Puur in Groede, zeven kilometer verder. De oogst: 48,5 kilo. „Vorig jaar hebben we op deze etappe tus- De vissen eten het plastic, wij eten de vissen en al die stukjes komen in ons lichaam terecht sen de 80 en 85 kilo opgehaald. Dat is heel wat meer. Misschien dat de gemeente nog beter zijn best ge daan heeft, misschien hebben men sen minder afval achtergelaten of heeft de scheepvaart zijn gedrag veranderd. In elk geval een hoopvol teken", zegt projectleider Schone Zee Marijke Boonstra t Het is bewonderenswaardig dat de jeugdige musici van het Jeugd Orkest Nederland (JON) zo gedreven en met enthou siasme muziek maken. Het zomer- tournee begon in Oost-Europa, zon dag was Veere aan de beurt en mor gen eindigt het tournee in het Con certgebouw in Amsterdam. Voor de musici een uitputtingsslag maar de concentratie blijft aanwezig ook omdat de liefde voor muziek altijd aanwezig is en ook omdat zij geleid worden door een gedreven en des kundige Jurjen Hempel. De formule voor een optreden van JON is efficiënt en goed geko zen. Een onbekend, hedendaags werk, een solo-concert met een jon ge Nederlandse solist en een symfo nie tot besluit. De entrance van Martijn Padding is een echte opwarmer voor de mu sici en een enerverende opener voor het publiek. Het werk is geba seerd op een gebroken drieklank en zit ook vol effecten. Er is een grote rol weggelegd voor de percussie en de hoorns en andere koperinstru menten spelen een belangrijke rol in de korte, soms amusante compo sitie. Het Vioolconcert in d van Jean Si belius is vrij rapsodisch geschreven en vergt van de viool soliste het ui terste. De muziek klinkt als de eeu wig zingende bossen, maar doet ook denken aan de koele Finse me ren. Soms rustig, dan weer over rompelend ontroerend en virtuoos. Rosanne Philippens overtuigde al De concentratie van het Jeugd Orkest Nederland blijft omdat de liefde voor muziek altijd aanwezig is in het begin met die innige melo die die begeleid werd door pulse rende tonen van de strijkers. Philip pens speelde met gevoel en leeft zich in op een bijna theatrale wij ze. Haar instrument, een Barrere Stradivarius uit 1727, klinkt prach tig. Philippens kleurde in de ca dens alle tonen spannend in en laat de muziek glanzen. Het Adagio klonk heerlijk zwoel en de disso- nante akkoorden door de koperbla zers waren verrassend mooi. In het Allegro overtuigde de violiste met haar dubbelgrepen, arpeggio's en pizzicati. De jonge musici bouw den onder de stimulerende leiding van Hempel de orkestrale climaxen goed op en zorgden ervoor dat de dansante melodie van de soliste nog beter tot zijn recht kwam. De tweede Symfonie van Brahms wordt terecht 'Pastorale' ge noemd. De invloed van Beethoven is duidelijk en de sfeer is onbevan gen, soms vrolijk en vooral vriende lijk. De houtblazers en de hoorns, maar ook de golvende strijkers me lodieën onderstrepen het landelij ke karakter. Na het dansante Alle gretto (pluim voor de hoboïst) klonk het begin van het slot Alle gro opwindend en vol onbekom merde vrolijkheid. De cellogroep blonk uit door een ronde sonoriteit en het slot, een uitbarsting van de kopers was echt triomfantelijk. dinsdag 2 augustus 2016 kust is i Stichting De Noordzee pu bliceerde op de startdag een rapport (zie noord- zee.nl) met de resultaten van twaalf jaar onderzoek naar afval op stranden. Een greep uit de bevindingen: - Per 100 meter strand lig gen er 380 stukjes afval - 90% daarvan is plastic - Ruim de helft komt uit de visserij en scheepvaart - Ondanks alle maatregelen, is de hoeveelheid gevonden afval de afgelopen decen nia niet kleiner geworden. T Kathleen Chadwick en dochter Lisa uit Neede. Ron van Overloop van de gemeente Sluis verzamelt het afval dat de vrijwilligers hebben geraapt. FOTO'S PETER NICOLAI Recensie Jeanette Vergouwen Muziekpodium Zeeland Werken van Padding, Sibelius en Brahms. Door JON o.l.v. Jurjen Hempel en m.m.v. Rosanne Philip pens (viool). Gehoord zondag 31 juli in de Grote Kerk in Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31