Zieke bruinvis was stervende Delta in zee met provider T-Mobile 'Gehandicapten achtergesteld' 2 NI ERNST JAN ROZENDAAL Column r De Stelling De Zeeuwse stranden zijn schoon genoeg. TOOS HENK Tv toont beeld van overvaller Manager mosselbureau Onderzoek onderbeen Oproep: Stuur ons uw mooiste zomerfoto De faculteit onderzocht het vol wassen vrouwtje nadat ze don derdag stierf (met een traan in haar ogen) achterin de auto van hulpverleners. Uit autopsie blijkt dat het dier ernstig verzwakt was. Niet alleen had ze een her senontsteking, maar ze kampte ook met meerdere infecties aan verschillende organen, zegt Lon- neke IJsseldijk projectleider Zee- zoogdierenonderzoek. IJsseldijk verrichtte de autop sie. „Het gaat om de eerste bevin dingen, maar het dier had meer dere ontstekingen, waaronder in de hersenen. Ze had verder een infectie in haar maag en andere organen. Vermoedelijk werkte haar immuunsysteem niet opti maal en is ze gezien de infecties erg ziek geweest." De bruinvis had vermoedelijk enkele dagen tot weken daarvoor een kalf ge baard, zegt IJsseldijk. Dat kan ook de reden zijn dat ze ver zwakt was. Ze vreest het ergste voor de pasgeboren bruinvis. „Dat kalfje moet ook overleden zijn. Zonder moeder kunnen ze de eerste 6 tot 10 maanden niet overleven. Dat is natuurlijk heel Zieke bruinvis heeft vermoedelijk kort ervoor een kalf gebaard sneu." De overleden bruinvis moeder was binnen enkele uren na overlijden al bij de faculteit in Utrecht. Voor IJsseldijk, die jaar lijks autopsie verricht op 50-roo bruinvissen, was dit een van de meeste verse ooit. „Aan de ene kant is dat cru, maar aan de ande re kant is het dier zo wel het meest waardevol voor onder zoek." De Faculteit onderzoekt ver der of het dier geen ziektes had die gevaarlijk zijn voor mensen. MIDDELBURG De multimedia- tak van energiebedrijf Delta gaat per 1 augustus samenwerken met mobiele provider T-Mobile. Voor Delta vormt het mobiele as sortiment (mobiel bellen en mo biel internet) van T-Mobile een goede aanvulling op de eigen di gitale producten. Bovendien heeft T-Mobile de afgelopen jaren flink geïnves teerd in zijn mobiele netwerk. Volgens een internationaal verge lijkend onderzoek heeft T-Mobi le het 'best geteste netwerk in Nederland', stelt Delta. De samenwerking levert Del ta-klanten voordeel op. Wie elek triciteit, gas, internet, vaste tele fonie of tv afneemt, kan 5 euro korting krijgen op de maandelij- ke kosten van de T-Mobile Stel Samen Stel Bij-abonnementen voor mobiel bellen en internet ten. De korting geldt zolang het contract duurt. Het aanbod komt het eerst be schikbaar voor de huidige klan ten van Delta Mobiel. Zij hebben hierover inmiddels een brief ont vangen. De overige klanten wor den dit najaar benaderd. MIDDELBURG Bijna de helft van de Zeeuwen vindt dat men sen met een handicap worden achtergesteld in de maatschappij. Dat blijkt uit een peiling die het ZB Panel van het Planbureau Zeeland heeft gehouden op ver zoek van University College Roosevelt. Aanleiding voor de peiling is het VN Verdrag voor rechten van mensen met een be perking. Dit verdrag is in april door Nederland geratificeerd. Overigens zeggen verreweg de meeste deelnemers aan de en- quete (83%) nog nooit van dit verdrag te hebben gehoord. Ook driekwart van de mensen met een handicap kennen dit verdrag van de Verenigde Naties niet. ZB Panel vroeg ook of het hebben van een handicap een obstakel is voor het vinden van passend werk. Van de mensen die zelf een beperking hebben beant woordde 87% deze vraag met ja. De overheid is volgens de deelne mers de aangewezen partij om de positie van mensen met een handicap te verbeteren. De UCR werkt de uitkomsten van het onderzoek verder uit. geraakt, Ik was eraan gewend Verslaafd. der Vaart zat te sarren dat hij te veel frikadellen eet. Smullen! Het EK ging naadloos over in de Tour de France, met in de late uur tjes De Avondetappe. Dit keer za ten de experts aan een oerlelijke tafel in een Franse wijngaard of op het perron van een Zwitsers stationnetje. En maar beppen over Froome die afdaalde met zijn bal len op de stang, of zonder fiets de Mont Ventoux oprende. We keken er thuis echt naar uit. Mijn vrouw verdenk ik er van dat ze een oogje heeft gekregen op oud-wielrenner Rob Harmeling. „Ik mis hem gewoon", zei ze afge lopen week. Anders ik wel. Nu weten we al meer dan een week niet hoe we onze avonden moeten vullen. Herhalingen van thrillers, Nieuwsuur met Eelco Bosch van Rosenthal als vakantie kracht, ik val erbij in slaap. Ik wil sport. Omdat er afgelopen zondag geen Tour meer op tv was, zijn we uit verveling zelf maar op de fiets gestapt. Maar vrijdag is het leed ge leden. Dan begint de late night talkshow NOS Studio Olympic Park. Alleen nog wat bier en chips inslaan. En dan schakelen we live over naar Henry Schut in Rio. Ik kan niet wachten tot het vrij dag is. Dan beginnen de Olym pische Spelen. Eindelijk weer avonden aaneen gevuld met geou wehoer over sport. Ik was eraan gewend geraakt. Zeg maar gerust verslaafd. Het EK voetbal was het aankij ken niet waard natuurlijk, maar el ke avond zat ik voor de buis bij Studio France. Daar zaten de beste stuurlui op een rode bank, terwijl teckel Messi rond hun voeten drentelde. En maar lekker afgeven op de vierentwintig ploegen die zich wél hadden gekwalificeerd. Dat het vaak helemaal niet over voetbal ging, maakte mij niet uit. Als het je niet interesseert wie er wint, kan het je ook weinig sche len welke tactiek er werd gevolgd en of die werkte. Is Cristiano Ro- naldo wel of niet homo? Dat was een vraag die ertoe deed. Of Maxim Hartman die Raphael van VOLSENtï JAAR NEMEN WE EEN ANtsER REISBUREAU/ TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE dinsdag 2 augustus 2016 Sportzome Vandaag: reageer op pzc.nl Gisteren: Nederland raakt steeds verder in de greep van terreur. 307 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS GOES Bij het televisieprogramma Hart van Nederland zijn maandagavond beelden ver toond van de overvaller op een pizzeria in Goes. Na de uitzending om 18.00 uur is bij de politie één tip binnen gekomen die verder onder zocht zal worden. De pizzeria aan de Zuster straat werd 30 mei, net na sluitingstijd om 22.00 uur overvallen door een blanke man met pet en groene trui. Een foto van de man is te zien op www.pzc.nl YERSEKE Tilly Sintnicolaas is be noemd tot manager van het Nederlands Mosselbureau. Ze wordt verantwoordelijk voor de promotie van de Zeeuwse mosselen. Van 2000 tot 2006 was ze als directeur van het Neder lands Visbureau betrokken bij de mosselpromotiecam pagnes. Ze combineert haar baan als manager met het werk dat zij via haar marketingcommunicatiebu reau doet. WESTKAPELLE Het onderzoek naar het on derbeen dat vorige week op het strand in Westkapel- le werd gevonden zal nog enige tijd duren, verwacht de politie. Het team Forensi sche Opsporing voert een DNA-onderzoek uit in de hoop een match te vinden in de DNA-bank. Wanneer dit niets oplevert, omdat het been niet van ie mand uit Nederland is, dan zal uitgebreider onderzoek plaats vinden. Wilt u uw leukste zomerfoto naar de PZC sturen? Deze kan gemaakt zijn in uw buurt óf op vakantie. De grappigste, mooiste of op merkelijkste zomerfoto's ko men in de krant. Alle inzen ders maken kans op mooie weekprijzen en/of de hoofd prijs. Mail uw foto naar zomerfoto@pzc.nl De bruinvis die vorige week stierf op het strand van Dom burg leed aan hersenontste king. Dat blijkt uit autopsie van de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. Het pasgeboren kalfje van de bruinvismoeder is daardoor hoogstwaarschijnlijk ook omge komen. Bas Bareman Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2