Speuren tussen het maïs in Stavenisse Brexit en koersdaling pond kan export verminderen Wout Philippo maakt de sterren op Timo de Jong kan het nog steeds niet geloven Kolonie aalscholvers bevolkt eendenkooi van Oostkapelle Zeeuwse bedrijven vrezen effecten van de Brexit. De uiensector is bang dat de export slinkt. Lamb Weston Meijer houdt nog een slag om de arm. MAISDOOLHOF A Wielertalent uit Goes ziet een droom in vervulling gaan met winst in de Ronde van Vlaanderen voor junioren. Ze ruïneren de bomen, maar boswachter Karei Leeftink is toch blij met de stinkende viseters die al 15 jaar in de kooi broeden. De Zeeuwse uiensector vreest de gevolgen van de Brexit. „Doordat het pond minder waard is gewor den, worden onze uien voor de Britten erg duur", zegt Gijsbrecht Gunter, woordvoerder van de Zeeuwse uiensector. Engeland is een belangrijke ex portmarkt voor de Nederlandse uien. Jaarlijks gaat er 80.000 tot 100.000 ton uien heen. Dat is bijna 10 procent van het totale ex portvolume. Met name de koersval van het pond doet de export geen goed, zegt Gunter. „De instabiliteit van het pond is een risico. Als er wordt afgerekend in euro's, wor den we duur. De Brexit kan ook tot gevolg hebben dat Engelse boe ren lokaal meer uien gaan telen. Wat dat betreft is het erg jammer dat de Britten uit de EU stappen." In 2014 verloor de uiensector door de Russische boycot voor groente en fruit uit de Europese Unie al een belangrijke afzet markt. Anders dan de fruithandel is het de uienhandelaren gelukt nieuwe afzetmarkten aan te bo ren, onder meer in Afrika, Zuid-Amerika (Brazilië) en Indo nesië. Vorig jaar begon de sector een wereldwijde campagne om de Nederlandse ui te promoten. Het doel is nieuwe markten zoals Chi na, Vietnam, Midden-Amerika en het Midden-Oosten openen. De ui is Neerlands grootste agra rische exportproduct. Jaarlijks voert Nederland 1,3 miljard kilo uien uit. Daarmee is het mondiaal marktleider. Zo'n 85 procent van de export loopt via Zeeuwse han delsbedrijven. Verschillende Zeeuwse bedrij ven maken zich zorgen over de Brexit. Zo probeert aardappelver werker Lamb Weston Meijer de mogelijke gevolgen in kaart te brengen. De producent van diepge- De Brexit kan ook tot gevolg hebben dat Engelse boeren meer uien gaan telen vroren aardappelproducten bezit een fabriek in het Engelse Wis bech, maar die kan niet alle pro ducten leveren die de Britse markt vraagt. „Daarom exporteren we vanuit Nederland nog redelijk wat naar Engeland. Ik schat 25 tot 33 procent van onze totale afzet in dat land", zegt financieel directeur Peter van Wouwe van Lamb Weston Meijer. Volgens hem is het nog te vroeg harde conclusies te trekken. „Voor alsnog draaien we nog geen verlie zen door de Brexit. Er zullen onge twijfeld nieuwe handelsverdragen met de Europese Unie komen. Van belang is wat het pond doet en of het land in een recessie be landt." De Belgisch-Luxemburgse rede rij Cobelfret, die vanuit Vlissin- gen auto's van het merk Ford naar Engeland verscheept, wilde niet ingaan op de mogelijke gevolgen van de Brexit. m dinsdag 2 augustus 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 STAVENISSE Speurneuzen kun nen sinds kort weer opdrachten uitvoeren in maïsdoolhof De Zuid- moer in Stavenisse. Vorige zomer was de populaire attractie gesloten. Niet omdat het mais niet hoog genoeg stond - zoals in 2012 al eens gebeurde - maar vanwege een bedrijfsongeluk dat eigenaar Hubert Gakeer twee zomers gele den had. „Toen heb ik een paar vingers wat korter gemaakt", grapt hij. „Daardoor is veel werk op de boerderij blijven liggen, zo dat we vorig jaar even geen tijd hadden voor het doolhof." Deze zomer kunnen jong en oud weer vijf dagen per week terecht aan de Zuidmoerseweg. ZEELAND 12 ZEELAND 8 'Uien te duur voor Britten' Frank Balkenende Kruiningen Gijsbrecht Gunter, uiensector

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29