27 Henk ten Cate geschrokken van niveau Nederlandse clubs Volgens Henk ten Cate, trainer van Al Jazira Club, holt het technische niveau van spelers in Nederland achteruit. Ferrari begint met testen van brede banden Noors avontuur Wormgoor 7300 euro voor fiets Tjallingii Het woord 'zandbak' is vol doende om bij Henk ten Cate een diepe zucht te ontlokken. Met deze term worden voetbalclubs uit het Midden-Oosten vaak aangeduid. „Maar daar moet men eens mee ophou den", stelt de 6i-jarige trainer van Al Ja zira Club uit Abu Dhabi. „Er wordt al tijd denigrerend over gesproken, maar het technische niveau van het voetbal ligt in deze zogenaamde zandbak onder hand hoger dan in Nederland." Deze 'alarmerende' conclusie trok de Amsterdammer nadat zijn ploeg in een oefenwedstrijd in de Adelaarshorst sim pel had afgerekend met Go Ahead Eag les: 1-3. Ten Cate belegde in de laatste twee weken van juli een trainingskamp met Al Jazira op de Wageningse Berg. In voorbereiding op het nieuwe sei zoen, dat in de Verenigde Arabische Emiraten ruim een maand later begint dan in Nederland. „Ik ben behoorlijk ge schrokken van alle wedstrijden die ik hier heb gezien. Basistechniek, hande lingssnelheid en positiespel; het zijn al lemaal aspecten waarin we in Neder land hard achteruit hollen." Vrijdagavond raakte zijn innerlijke voetbalziel wat dat betreft in een spa gaat. Enerzijds ervoer hij euforie als trai ner, na de eenvoudige zege op de club uit Deventer. „Ik had vooraf nooit gedacht dat we deze wedstrijd zo eenvoudig zouden winnen." Aandeelhouder Maar tegelijkertijd huilde zijn voet- balhart een beetje. Ten Cate is aan deelhouder van Go Ahead Eagles en nog altijd begaan met de club. Hij schreef ruim twee jaar geleden het voetbaltechnisch plan dat de jeugd opleiding van 'Kowet' nieuw leven in moest blazen. Gedreven door zijn voetbalfilosofie en die van Go Ahead: verzorgd voetbal van achter uit, met veel aandacht voor het technische W1 aspect. Bovendien toegespitst op elke af zonderlijke linie. „In po tentie kan Go Ahead Hera cles en PEC Zwolle achterna. Maar als ik mijn oordeel moet ba seren op de wedstrijd van vrijdag, stemt me dat niet vrolijk. En dat geldt voor het totale niveau in Neder land. Je ziet veel te weinig de inten tie om de eerste bal vóóruit te spe len. Dat moet volgens mij de basis zijn. Dit begint al in de opleiding." Ten Cate kan natuurlijk niet voor bijgaan aan het feit dat het verschil in spelersbegroting enorm is tussen Je ziet veel te weinig de intentie om de eerste bal vóóruit te spelen bijvoorbeeld Go Ahead Eagles (3 mil joen euro) en Al Jazira (circa 25 mil joen euro). Maar het gaat de coach om de benadering. De filosofie ach ter het spel. Techniek Hans van Breukelen, de nieuwe tech nisch manager van de KNVB, heeft na zijn aanstelling geconcludeerd dat er vooral op het mentale en fysieke aspect een wereld te winnen valt in het Nederlandse voetbal. Maar Ten Cate hamert juist op het belang van techniek. „Voetbal wordt in een steeds kleinere ruimte gespeeld. In mijn ogen moeten spelers al op jon ge leeftijd veel meer getraind wor den op de kunde om de bal dicht bij je te kunnen houden. En op een ho ge handelingssnelheid. De meeste jeugdopleidingen in Nederland zijn veel te algemeen." Toch vindt Ten Cate dat Go Ahead wat dat betreft op de goede weg is. „Ik controleer het niet wekelijks, maar met de beperkte budgetten waarmee gewerkt wordt, vind ik dat de jeugdtrainers in Deventer een we reldprestatie leveren. Al vind ik wel dat de club de jeugdopleiding nóg meer kan omarmen." Om de wereldprestatie die Hans de Koning vorig seizoen heeft geleverd, kan Ten Cate ook niet heen. „Hij heeft het verdiend om zich nu in de eredi visie te bewijzen. Daarnaast heb ik zijn assistent, Harry De- cheiver, hoog zitten. Ik hoop dat zij Go Ahead samen in de eredivisie kunnen houden, al zal dat nog lastig zat worden." dinsdag 2 augustus 2016 AUTOSPORT Ferrari en bandenleveran cier Pirelli hebben gisteren de eerste testrondes ge maakt met de nieuwe, bre dere banden die in 2017 hun intrede doen in de For mule 1. Zowel de voor- als achterbanden hebben een ander profiel en zijn 25 pro cent breder dan de huidige banden. Sebastian Vettel had de eer om de banden op het testcircuit van Ferra ri in Fiorano voor de eerste keer uit te proberen. De Formule 1 plant voor 2017 grote veranderingen in het uiterlijk van de bolides - zo als brede banden zodat deze nog sneller worden. VOETBAL Voetballer Vito Wormgoor zet zijn carrière voort in Noorwegen. Aalesunds FK neemt de 27-jarige verdedi ger transfervrij over, nadat hij zijn aflopende contract bij ADO Den Haag niet ver lengde. Wormgoor, die in de eredivisie ook voor De Graafschap en FC Utrecht speelde, tekent een con tract voor een half jaar bij de huidige nummer veer tien van Noorwegen. De Noorse competitie is al over de helft, omdat er zo mers door wordt gevoet bald. De verdediger kan dan ook vrijdag al zijn de buut maken in de uitwed strijd tegen Tromsö. WIELRENNEN De laatste racefiets van de onlangs gestopte profwiel renner Maarten Tjallingii heeft op Marktplaats 7300 euro opgeleverd. Een lief hebber uit de Achterhoek, die anoniem wenste te blij ven, bood het bedrag voor de met het originele laat ste kaderplaatje met start nummer uitgeruste Bianchi van Tjallingii, die in juni na de Ster ZLM Toer zijn loop baan beëindigde. De op brengst gaat naar een goed doel: Fietsen voor Ke nia 2016. De Arnhemmer reed aan het begin van zijn carrière enige tijd in Afrika. In 2003 won Tjallingii de Ronde van Burkina Faso. 'Niveau in zandbak hoger dan eredivisie' Roy Heethaar Deventer —Trainer Henk ten Cate Op de Wageningse berg traint Henk ten Cate (m) de manschappen van Al Jazira Club. foto vi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27