Inge Dekker niet in actie op vlinderslag De Olympisch kampioen van 2000, Jeroen Dubbeldam, keert eindelijk terug op de Spelen. 24 OLYMPISCHE SPELEN NOG 3 DAGEN Ni; In de wijk Barra da Tijuca, het epi centrum van de Spelen, kleuren de leden van Team NL het straat beeld. Marianne Vos en Wout Poels, zondagavond aangekomen met de Orange Pride (de oranje ge verfde KLM-Boeing 777), reden gisteren met de rest van de man nen- en vrouwenwielerploeg al de eerste meters over het olympisch parkoers. De zwemmers, onder aanvoering van Ranomi Kromo- widjojo, twitterden die ochtend de eerste foto's van het uitzicht vanuit de Hollandse appartemen ten in het atletendorp. Daarna gin gen zij naar het olympisch bad voor de eerste training. Rond de olympische arena's in Barra krioelt het inmiddels van de sportfans, die alvast sfeer komen proeven, en de internationale me- diaploegen. Een Chinees tv-sta- tion krijgt het meeste bekijks, om dat het een mobiele studio heeft gebouwd in en op een trio-elétri- co, een typisch Braziliaanse vracht auto waarop tijdens het carnaval van Rio de drumbands en danse ressen optreden. Ook hoog boven het strand van Copacabana wappert de trotse Ne derlandse driekleur. Op de boven ste tribunerij van de imposante, ruim 30 meter hoge beachvolley- balarena waait de vlag tussen die van Brazilië, de Verenigde Staten, Spanje, Japan en Portugal. Het tij delijk opgetrokken stadion, dat plaats biedt aan 12.000 toeschou wers, is een van de grote olympi sche iconen aan de wereldberoem de boulevard. Iets verder op de boulevard drommen honderden mensen sa men voor de reusachtige olympi sche ringen, die op het strand staan opgesteld. Het is op dit mo- ment het meest gewilde selfie-ob- ject van Rio. De eerste dagen na de plaatsing ervan verliep dat nog al chaotisch, maar inmiddels heeft zich een keurige rij gevormd. Ook de Nederlandse beachvolleybal- sters Madelein Meppelink en Mar leen van Iersel lieten zich al uitge laten fotograferen voor de gekleur de ringen, na een van hun trainin gen op Copacabana. De Nederlandse sporters kleu ren het straatbeeld van de stad in de opvallende oranje outfits en met hun vrolijke spontaniteit. Vrij dagochtend keken honderden toe LK risten bij het beroemde Christus beeld van Rio de Janeiro de ogen uit, toen de Nederlandse hockey- vrouwen er een bezoek aan brach ten. Aan de voet van het hoog bo ven de stad uittorenende beeld po seerden zij in vol oranje ornaat voor een megaselfie. Eenvoud De olympische kampioenen van Londen 2012 haalden vorige week zelfs O Globo, de tweede krant van het land, toen ze niet met het officiële vervoer naar de training gingen, maar in een reguliere bus stapten. Met volle bepakking, sticks, ballen en ander trainings materiaal tussen de gewone Brazi lianen, die smullen van dat soort eenvoud zonder opsmuk. De Ne derlandse handbalvrouwen waren met hun vrolijkheid ook al 'nieuws' in de krant, nadat ze voor een training eerst massaal het zwembad waren ingedoken. In de straten van Rio en rond de olympische locaties vallen tussen de internationale fans en plukjes atleten ook talloze in geel en groen gestoken vrijwilligers van 'Rio 2016' op. Je hoeft bij een bus halte maar éven met gefronste wenkbrauwen voor een informa tiebord te staan, of je wordt al op je schouder getikt. „Can I help you sirV', klinkt het dan, waarna de hulp, zoveel mogelijk in het En gels, maar wat graag volgt. Rio is er helemaal klaar voor. et zal toch niet wéér mis gaan? Die ge dachte kwam wel bij Jeroen Dubbeldam op toen het vo rige maand met zijn paard Ze nith even helemaal niet lekker liep. „Ja, ik heb getwijfeld of we Rio gingen halen, zeker." Dubbeldam werd in Sydney in 2000, op zijn 27ste, olympisch kampioen. Zestien jaar later be hoort de ruiter uit het Overijssel se Weerselo nog steeds tot de we reldtop, maar opmerkelijk ge noeg was hij in de tussentijd niet meer actief op een Olympi sche Spelen. „Er was steeds iets aan de hand", vertelt Dubbel dam. „In 2004 had De Sjiem zijn beste jaren gehad en had ik nog niet echt een opvolger. In 2008 brak ik vlak voor de Spelen mijn been. En het verhaal van vier jaar geleden is bekend, toen Si mon voor 'Londen' werd ver kocht aan de Amerikanen." Voor Rio leek er eindelijk weer eens geen vuiltje aan de lucht. Na de wereld- en Europese titel is nog een keer olympisch goud het volgende doel van Dubbel dam. Hij was na de EK van vorig jaar bewust heel zuinig met het rijden van wedstrijden met de gevoelige Zenith. Toen Dubbel dam uiteindelijk eind mei in Ro me weer op het grote podium verscheen, viel het resultaat zwaar tegen: liefst zestien straf- punten in de tweede manche. „Zenith miste gewoon wat", blikt Dubbeldam terug. „Daar voor was mijn gevoel goed ge weest, maar dat was naar aanlei ding van wedstrijden op een iets lager niveau. Je mag zeggen dat dat een inschattingsfout is ge weest." De geschrokken Dubbeldam zei meteen af voor het CHIO in Rotterdam en dat betekende dat het tijdens de Grote Prijs van Fal- sterbo in Zweden alles of niets was. „Er stond druk op de ketel. Bijna net zoveel als bij de Olym pische Spelen zelf. Als het niet goed genoeg was geweest, en daarvoor hoefde het niet eens echt slecht te zijn, dan had ik niet naar Rio gemogen. We heb ben in Nederland veel goede combinaties, die allemaal naar de Spelen wilden. Maar wat Ze nith in Zweden liet zien, was overtuigend. Het begon goed en het werd elke dag beter. Dan weet je meteen dat het oké is. We zijn er klaar voor." Prijzengeld Dubbeldam had er zeker flink de pest over in gehad als hij ook Rio weer niet had gehaald. Dat er bij de Olympische Spelen niet, zoals bij andere wedstrijden, flink prij zengeld te verdienen valt, zou daarbij niets hebben uitgemaakt. „Ik ben meer een sportman dan een zakenman", zegt Dubbel dam. „Dat geldt voor de meeste topruiters. Iedereen heeft zo fa natiek gestreden voor een plekje op de Spelen. Niet alleen hier, ook in het buitenland. Het klopt dat er bij de Spelen financieel niets te verdienen valt, maar je kunt wel eeuwige roem verga ren. En dat is voor een echte sportman toch het belangrijkste, daar doe je het allemaal voor." Inge Dekker komt tijdens haar vierde Olympische Spelen alleen in actie op de estafette. De vlin derslagspecialiste laat de 100 me ter vlinderslag schieten. Beide nummers staan zaterdag ge pland. „Op de estafette 4x100 vrij hebben we goede medaille kansen. Daar ga ik voor", lichtte Dekker gisteren toe in het olym pisch zwemstadion. De 30-jarige zwemster acht het risico te groot om op één dag (in clusief series) vier races te zwem men. De weg naar Rio ging voor Dekker immers niet van een leien dakje. Amper een halfjaar geleden werd bij haar baarmoe derhalskanker geconstateerd. Na een zware operatie heeft ze kei hard geknokt om terug te ko men. „Conditioneel kwam ik van heel ver. Ik heb lange tijd het gevoel gehad dat ik aan een inhaalrace bezig was. Eigenlijk is het niet te bevatten dat ik hier in Rio ben en meestrijd om een me daille." De Nederlandse estafettevrou wen behaalden vier jaar geleden een zilveren medaille in Londen. In 2008 werden de 'Golden Girls' olympisch kampioen. dinsdag 2 augustus 2016 De Nederlandse hockeysters gingen al op de foto bij het beroemde Christusbeeld van Rio. Olympisch Rio kleurt nu al oranje Vier dagen voordat in stadion Maracana het olympisch vuur wordt ontstoken, waaiert het oranje uit over de stad. Joost de Jong Rio de Janeiro De bank Goldman Sachs voorspelt twin tig Oranje-medailles, op basis van de econo mische situatie en his torische prestaties. U L t Waar beachvol- leybalsters Made lein Meppelink en Marleen van Iersel poseren op de Co pacabana, maken de zwemmers een self ie in het olym pische bad. 'Eeuwige Hans Klippus Rio de Janeiro Natasja Weber Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24