Hoe (on)veilig? Gek van de chaos? Zika Eten& drinken 12 NI SPORTTOERISME IN BRAZILIË Ruim vijfduizend Nederlandse sportfans reizen naar Rio de Janeiro. Maar hoe (on)veilig is de olympische stad eigenlijk? Met deze overlevingstips maakt u van uw verblijf een toptijd. Het risico op ziekte door het Zika-virus is momen teel minimaal. Vanwege de lagere temperaturen in de winter is het mugje dat het virus verspreidt, vrij wel uitgestorven. Aan de kust zijn er sowieso al min der vanwege de zeewind. Maar voor de zekerheid kan een goede anti-mug- genspray in de koffer geen kwaad. Enge verhalen genoeg over Rio de Janeiro. Schiet- en moordpar tijen, berovingen. Maar laat u niet afschrikken. Het grofste geweld speelt zich grotendeels af in de noord- en westwijken van de stad. Daar heeft u als olympische bezoeker niets te zoeken. Blijf gewoon in Copacabana, Ipanema, Botafo- go, Flamengo, de olympische wijk Barra da Tijuca of rondom de olympische sportzones en neem een paar simpele voor zorgsmaatregelen in acht. Het zijn eigenlijk dezelfde din- Doe zoals de Brazilianen: met een literfles Skol, Brahma, Schin of Antarcti ca, in een traditionele gele koeler op het strand of in een straatbarretje. Paar glaasjes erbij en achterover leunen. Pas wel op met die andere lokale drank, de cai- pirinha. Die drinkt weg als limonade, maar is een ga rantie voor snelle dronken schap en hoofdpijn. Neem er een bordje met blokjes gebraden vlees met friet bij (file comfritas) of een schaaltje gefrituurde vis (isca de peixe). gen als waar u in elke grote me tropool op moet letten: niet met te veel geld over straat, geen opzichtige horloges, juwe len of camera's dragen, niet open en bloot op straat met uw telefoon in de hand lopen. Weet waar u bent, bestudeer vooraf een kaart. Blijf weg uit de favela's (sloppenwijken), ze zijn geen toeristische attractie. In het hoofdstuk open deuren: vermijd 's avonds slecht of niet verlichte straten en pak bij voor keur een taxi. Die kosten bijna niks. Wereldkampioen organiseren zullen ze nooit worden, de Bra zilianen. Maar ze winnen wel olympisch goud in de catego rie improviseren. Stiptheid, punctualiteit en ser vice, het heeft hier niet het be lang zoals 'wij' gewend zijn. Bagage-afhandeling, overstap pen, het zal langer duren en onoverzichtelijker zijn dan u wilt. Rijen in su permarkten zijn lang en traag, vooral omdat de caissières zitten te bel len, te whatsappen of met elkaar de laatste ontwikke lingen van de telenovelas door nemen, de populaire tv-soaps. Maar ook omdat ze uw bood schappen inpakken. Word niet boos. Het helpt niks. Brazilianen laten zich niet gek maken en al helemaal niet door een gringo, een bui tenlander. Het goede nieuws is: uiteinde lijk komt alles goed, vai dar cer- to, zoals de Bra zilianen zeg gen. Mét een glimlach. Het is wat wel de jei- to Brasileiro heet, de Braziliaan se manier. Geef u er aan over en geniet! Ook een beetje chaotisch: het weer. Het is daar nu winter, dus kans op kou, wind en re gen. Als het regent blijft ieder een binnen en staat het open bare leven direct stil. Maar tus sendoor schijnt gewoon de zon en dan loopt de tempera tuur snel op. Dus: paraplu's en vesten mee, maar ook zwemgoed en slip pers. dinsdag 2 augustus 2016 Rio eng? Relax man! Joost de Jong Y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12