I 11 EXPRESS Diplomaat Van Dam somber over conflict Veel bellers voor onopgeëiste miljoenenprijs VERZORGDE TOCHTEN STEDENTOCHTEN EVENEMENTSTOCHTEN MUSICALS EN CONCE RTEN 0488 - 46 86 80 www.betuwe-express.nl Koos van Dam (71) is weer ambte loos burger, thuis in Den Haag. Sinds begin 2015 werkte de diplo maat en oud-ambassadeur als speciaal gezant voor Syrië vanuit Istanboel. In die Turkse stad is de belangrijkste Syrische oppositie groep gevestigd. Van Dam werd door minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken gevraagd om contacten te leggen met de oppositiegroepen en bij andere landen naar draag vlak te zoeken voor een oplos sing. Hij reisde vanuit Istanboel naar Teheran, Ryaad, Moskou, Jor danië en veel andere landen. „Het probleem is dat iedereen lang dacht dat president Assad zelf wel zou vertrekken; dat hij zijn legitimiteit verloren had. Dat klopt wel, maar hij vertrok niet. Daarna werd de inzet dat er onderhandeld moest worden over zijn vertrek. Daar ging hij niet mee akkoord. Logisch ook." „Natuurlijk zou het beter zijn als hij weg zou gaan, in de toekomst. Maar voorlopig is de realiteit dat hij er nog zit. Bij een conflict dat zo bloederig is als dit moet je dan zeggen: we moeten in ieder geval probéren met hem te onder handelen." „Dat dit precies is wat ik altijd al wilde doen. Vanaf mijn negen tiende - dat was in 1964 - heb ik wat met het land. Ik schreef er mijn proefschrift over en later een boek. Dat wordt wereldwijd als standaardwerk beschouwd." Door zijn opkomst werd IS de eerste prioriteit van de internationale gemeenschap „Natuurlijk, het is vreselijk. Ik kon als Syriëgezant niet eens naar het land reizen. We spreken niet met de regering, dus kon ik niet naar gebieden reizen waar Assad de scepter zwaait. En de an dere delen zijn levensgevaarlijk door IS. Ik ben er zeker wel 100 keer geweest en nu is dat niet meer mogelijk. Dat doet pijn, maar voor de Syriërs is het veel erger. Ik heb zo te doen met al die mensen die niet terugkun- nen naar hun land." „Dat klopt, maar vergeet niet dat de meeste Syriërs zijn gevlucht uit het regeringsgebied. Dat deel van het land is nu eenmaal het dichtstbevolkt. Natuurlijk is het duidelijk dat we IS moeten be strijden. Maar door de opkomst werd IS de eerste prioriteit van de internationale gemeenschap en het regime tweede. IS be dreigt ons. Het regime van Assad bedreigt ons niet." „Het is heel goed dat ze het heb ben geprobeerd, maar onderhan delingen zijn er niet eens ge weest. Ik was heel intensief be trokken bij de gesprekken in Genève. De oppositie eiste dat aan basisvoorwaarden zou wor den voldaan. Dat het uithonge ren van mensen zou stoppen, geen bommen en zo. Pas dan kon er worden onderhandeld. De hou ding van de oppositie is door hem uitgebuit, want Assad wilde helemaal niet onderhandelen." „Ik blijf me natuurlijk met Syrië bezig houden. Maar in dit werk is er nu eenmaal geen afronding. We hebben geen enkel uitzicht op wanneer het conflict is afgelo pen. Slagen de partijen erin een compromis te sluiten? De opposi tie wil macht, maar Assad wil die niet afstaan. En zelfs als er een compromis wordt gesloten wacht nog een lange periode van weder opbouw." dinsdag 2 augustus 2016 BRUSSEL De Belgische Nationale Loterij had gisteren zo'n zeventig men sen aan de lijn die zich ervan wil den verzekeren dat ze geen 6 miljoen euro zouden mislopen. De winnaar van de Lotto van 26 maart was er echter niet bij. De loterij deed een oproep in kran ten in België, maar de eigenaar van het lot dat 6.176.202 euro oplevert heeft zich nog niet ge meld. Dat kan nog een kleine twee weken. Waar het winnen de lot is gekocht, maakt de lote rij niet bekend. „We gebruiken dat als eerste check als mensen bellen", aldus een woordvoer der. Een keer eerder werd een forse winst niet opgehaald bij de loterij: bij de trekking van 31 december 2008 werd een prijs van 1 miljoen niet geclaimd. Het Nigeriaanse leger heeft zich in december 2015 schul dig gemaakt aan buitensporig geweld tegen sjiitische mos lims, met 348 doden tot ge volg. Die conclusie trekt een onderzoekscommissie in het West-Afrikaanse land. Ambachtelijk Gouda €67,5° Oud Scheveningen 4,26 augustus Puur Hollands - €60,50 Vol en dam 4, 26 augustus Verrassingstocht 67,50 4, 26 augustus Biesbosch Totaal €67,50 10,16 augustus Kriskras door de €68,50 Belgische Kempen 10,16 augustus Monschau €45,00 10,16 augustus Smokkeltocht €65,00 10.16 augustus Dagtocht Texel €54,5° 11.17 augustus Ahrdal €60,00 12.18 augustus Laat u verrassen €65,°° in Twente 12,18 augustus Schwebebahn €66,00 Wuppertal 12,18 augustus Varen over €65,00 de Möhnesee 12,18 augustus Gouda Kaasmarkt €49°° en mooie vaartocht 18 augustus Dagje Friesland €59,50 24 augustus Fruit en Advocaat €67,50 24 augustus Tocht met €65,00 onbekende bestemming 24 augustus Waterlelietocht €67,50 orchideeën en vlinders 24 augustus Antwerpen €25,°° 6, 20 augustus Scheveningen €20,00 6, 20 augustus Varen €42,50 de Spakenburgse Dag 10 augustus Mosseldag Yerseke €22,50 20 augustus De Bazaar Beverwijk €21,00 27 augustus Antiekmarkt Lille €37,5° 3 september Dagcruise naar €65,00 de Wereldhavendagen 3, 4 september Prinsjesdag €62,5° 20 september Soldaat van Oranje €99,50 22 oktober Inclusief zitplaats rang 1 The Lion King €92,50 22 november, 17 december, 14 januari, 25 februari - Inclusief zitplaats 3e rang Prijzen zijn vanaf en p.p. Alle reizen zijn inclusief vervoer per luxe touringcar. Per boeking wordt 3,50 reserveringskosten in rekening gebracht. Druk- en zetfouten voorbehouden. Voor informatie of reserveringen (ma - vr 07.30 -18.00 uur): Oud-ambassadeur en speciaal gezant voor Syrië Koos van Dam. fotomarcodeswart 'We moeten echt proberen met Assad te praten' Het is moeilijk om in ons land ie mand te vinden die meer af weet van Syrië dan Koos van Dam. Afgelopen anderhalfjaar boog de diplomaat zich namens het kabinet over het conflict in het land. Nu hij is gestopt, is hij pessimistischer dan ooit. „Er is geen enkel uitzicht op wanneer dit is afgelopen." Hanneke Keultjes Den Haag Zegt u dat Assad moet blijven? U was al met pensioen toen Koenders u vroeg om als Syrië- gezant aan de slag te gaan. Wat dacht u toen u die vraag kreeg? Koos van Dam Dan moet het u als Syriëkenner veel verdriet doen om het land nu in deze situatie te zien. Toen u aantrad, werd de al inge wikkelde situatie verder gecom pliceerd door de opmars van IS. Op het eind van uw periode als speciaal gezant leek er een doorbraak te zijn met het begin van vredesbesprekingen. Nu heeft u afscheid genomen, maar de toekomst van Syrië blijft zeer onzeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11