II 10 NI Bouw van stuwdam bedreigt leefgebied van Braziliaanse stam Olympisch kampioen Nicolien Sauerbreij is in Brazilië. Niet voor de Spelen, maar om een bedreigde inheemse stam te steunen. De specifieke kennis van de natuur wordt van generatie op generatie doorgegeven kwijt. Dat wordt bruut onder wa ter gezet, net als bijna 1.000 vier kante kilometer tropisch regen woud", aldus de snowboardster. „En er wordt niet bij stilgestaan dat al deze mensen, die hier al eeu wen leven, naar een andere plek moeten. Dat kunnen ze helemaal niet. De specifieke kennis van de omgeving en de natuur wordt van generatie op generatie doorgege ven. Zij weten precies hoe ze hier met de natuur moeten omgaan." Met pijl en boog schieten de Munduruku apen uit bomen, die ze vervolgens verorberen. Sauer breij, droogjes: „En ik eet eigenlijk helemaal geen vlees, moest ik dat uit gaan leggen. Ze kwamen ook met schildpadden terug uit het oerwoud, die werden levend op het vuur gegooid. Zo worden de geesten verjaagd." Zo heeft de stam wel meer bijge loof, vervolgt Sauerbreij. „Hun kin deren zullen ze bijvoorbeeld nooit slaan, wat ze ook uithalen. Want een kind dat geslagen wordt, trans formeert volgens de Munduruku in een vogel - en dat wil je niet ris keren, want vogels vliegen weg." Hissen Sauerbreij en de Mun- duruku-kinderen kwam het hele maal goed. Op het moment dat tot de kinderen was doorgedron gen dat ze een voormalige topspor ter in hun midden hadden, zoch ten ze alleen nog maar toenade ring. „Ze kwamen me telkens ha len om te voetballen. Sport blijft verbroederen, overal ter wereld." van de stam, tussen zo'n 150 Mun duruku. „Toen ik daar aankwam schrokken de kinderen echt flink, ze hadden nog nooit een persoon met mijn kleur gezien. Nadat ze enigszins waren bijgekomen voel den ze aan mijn huid, dat kenden ze echt niet", vertelt Sauerbreij. „Later heb ik ze de handtekening- kaarten laten zien waarop ik met mijn gouden medaille sta. Die gro te ogen van die kinderen, dat ga ik echt nooit vergeten. We moesten ze eerst uitleggen wat sneeuw was: ze konden zich er niets bij voorstellen." In olympisch Brazilië staat de kampioen van de Winterspelen van 2010 in Vancouver deze zo mer niet haar collegasporters bij in Rio de Janeiro, maar de Mun duruku: een volk van ongeveer 10.000 mensen, wiens leefgebied al decennia bedreigd wordt door de bouw van de immense Sao Luiz do Tapajós-dam. „Zij hebben de steun misschien nog wel har der nodig", meent Sauerbreij. De beslissing over de bouw van die dam valt snel. „Als het de ver keerde kant op gaat, raken deze mensen hun complete leefgebied Ruim zes jaar na het behalen van haar gouden olympische medaille heeft voormalig snowboarder Ni colien Sauerbreij altijd een stapel tje gesigneerde fankaarten op zak. Ook als ze als ambassadeur voor Greenpeace naar de binnenlanden van Brazilië afreist, voor een be zoek aan de Munduruku: een in heems volk dat ernstig bedreigd wordt door de bouw van stuw dammen in het Amazone-gebied. Sauerbreij (36) verbleef een week in een kleine nederzetting dinsdag 2 augustus 2016 Voormalig snowboarder Nicolien Sauerbreij verbleef een week bij de Munduruku om namens Greenpeace aandacht te vragen voor hun situatie. fotootAvioalmeida We moesten ze eerst uitleggen wat sneeuw was' Kinderen van de Mundurukustam wilden constant met de oud-top sporter voetballen, foto's otAvioalmeida Jeroen Schmale Sawré Muybu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10