9 'Zalm, daar ben ik gek op' Volgende week: Wouter Koolmees KORTOM Vangst: Vissen: grote namen lijsttrekker zijn? Wat konden wij daar tegenover stellen? Moszkowicz is rechts, goedgebekt en een grote naam. Die kon je tegen over Wilders zetten. Het is jammer, we hadden een ander verwachtings patroon." „'Sorry Joram, maar het is op dit mo ment nog niet aan de orde'. Ik weet het echt nog niet. We praten ook met externe kandidaten." U stelt snel en veel Kamervragen over de actualiteit. Over salafisten- scholen, shoptegoed voor asielzoe kers, geweld tegen Nederturken. Waarom wilt u er het snelst bij zijn? „Het gaat om het agenderen, het aan kaarten van problemen. Zo blijf je in beeld. Die Kamervragen over geweld tegen Nederturken is iets wat al lang speelt: wij hameren er al jaren op dat de integratie is geflopt. Je zult uitein delijk iets moeten. Turkije zal geen lid moeten worden van de EU, en dat visumvrij reizen moet niet door gaan." „Termen als onderbuik en islamofo- bie suggereren dat er iets fout zit. Als ik kijk naar het aantal terreuraan slagen uit naam van Allah, dan ge loof ik niet dat onze zorgen zijn geba seerd op niets. De onderbuik.het is boerenverstand, je ziet dat iets mis gaat, maar het politiek-correcte esta blishment vindt het taboe als je dat bespreekt. Als je daar wel op in speelt, zal het publiek denken: hé, die persoon ziet wél waar ik mee zit. Dat noemt men de onderbuik, maar ik vind het appelleren aan de terech te zorg van mensen." „Politieke correctheid. Dat men zich in Nederland stoort aan Zwarte Piet en aan een attractie in de Efteling. Dat zijn boeroepers en beroepsslacht offers. Als mensen zich focussen op Zwarte Piet en een Eftelingattractie, ben je de weg kwijt; dan kun je be ter een baan gaan zoeken... Die nieu we partij DENK; ik zou willen dat ze vaker nadachten. Ze staan symbool voor wat ik net aangaf: de pietluttig heid en alles aangrijpen om er een groot punt van te maken. Terwijl ik In mijn jeugd was er geen terreur in Frankrijk, waren er geen bomaanslagen. Kwamen ze niet met kalasjnikovs joodse musea binnen het Turkse smaldeel in de Tweede Kamer niet hoor over echte proble men." „De multicultidroom van links is ge woon mislukt. Nu zitten we in een overgangsperiode, die is altijd turbu lent. GroenLinks, de grachtengordel en de mooie wijken worden nu ge confronteerd met de schaduwzijden van de multiculturele samenleving. Ik mag hopen dat we terugkeren naar het gezonde verstand met wei nig ideeën over maakbaarheid." „Ik hoop het niet. Nederland is een joods-christelijk land, dat is cultu reel erfgoed, dat moet je koesteren. Veel problemen die we hebben, zijn importproblemen. Als je dan een moslim als premier zou hebben in Nederland, dan draagt dat niet bij aan het verdedigen van die joods-christelijke traditie." Rotterdammers hebben dat gevoel niet en zijn blij met Ahmed Aboutaleb. Waarom zou dat voor Nederlanders anders zijn als hij premier is? Hij is een moslim uit Marokko, maar draagt dat niet uit. „Grondwettelijk kan het natuurlijk wel, maar het heeft niet mijn voor keur. Aboutaleb heeft twee paspoor ten. Hij doet het niet verkeerd in Rot terdam, maar je ziet de Turkse ge meenschap in Rotterdam met vlag gen zwaaien voor dictator Erdogan, die rechters ontslaat en journalisten zonder proces laat opsluiten. Ik vind dat heel eng. Aboutaleb grijpt niet hard in. De burgemeester is verant woordelijk voor de openbare orde en veiligheid, dat moet steviger gebeu ren. Het is een ander verhaal als hij minister-president is en Nederland op alle mogelijke manieren vertegen woordigt. Aboutaleb premier? Aller eerst is Aboutaleb van de PvdA. Hij heeft in zijn persoonlijk leven aange geven dat hij het moeilijk zou vin den als zijn dochter zou thuiskomen met een man die geen moslim is. Dan ben je niet geschikt voor de posi tie van minister-president. Dat draagt niet bij aan het gevoel dat we het samen gaan doen." zaterdag 30 juli 2016 Twee tongen, een van 33 cm en een van 26 cm. Ver der een puitaal en een paling. „Na deze ervaring koop ik een hen gel!" Favoriete vis: „Zalm, daar ben ik gek op." Vakantie: „We hebben net ons derde kindje gekregen. De va kantie zal dus voornamelijk draaien om kind drie. Misschien dat we er, als het goed gaat, nog een weekje tus senuit gaan." Joram van Klaveren vist op het noordelijk havenhoofd op Scheveningen. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE Als u voor de spiegel staat en u gaat met u zelf in gesprek over de vraag of u VNL-lijsttrekker moet worden, wat zegt u dan? Heeft u geen scrupules over het inspelen op onderbuikgevoelens? Waaraan ergert u zich? Schetst u de politieke tijdgeest eens? Zou het een overgangstijd kunnen zijn zoals Houellebecq schetst in zijn laatste roman? Daarin be schrijft hij dat Frankrijk een islami tische president heeft. Dat kan in Nederland toch ook?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9