8 NI Joram van Klaveren stapte uit de PW en wil met zijn VNL in de Tweede Kamer blijven. De komende weken zit hij tussen flesjes en luiers: zijn derde dochter is geboren. „Dan is Den Haag ver weg." et noordelijk ha venhoofd op Sche- veningen wordt betoverd door een oranje gloed tij dens een fraaie zonsondergang. Het silhouet van een groot zeiljacht komt dichterbij. Het schermpje van de iPhone van Tweede Kamerlid Jo ram van Klaveren licht op. „Even mijn vrouw een foto van de tong ap- pen. Ze dacht dat we niets zouden vangen!" Van Klaveren verwierf bekendheid door in 2014 uit de PW van Geert Wilders te stappen na diens 'minder Marokkanen'-uitspraken. Hij sloot zich aan bij Louis Bontes, die ook ver trok. De tweekoppige fractie pro beert volgend jaar maart als VNL (Voor Nederland) in de Tweede Ka mer te blijven na de verkiezingen. Maar deze zomer verzet Van Klave ren zijn zinnen nog even. Noodge dwongen, want enkele weken gele den werd zijn derde dochter gebo ren. Omschakelen vanuit de Haagse hectiek gaat probleemloos. Van Klaveren: „Als de jongste een poepluier heeft, de tweede van de glijbaan in de speeltuin valt en de oudste nog iets anders heeft meege maakt, dan is Den Haag ver weg." „Daar maak ik me echt grote zorgen over. Het is een heel roerige tijd. Als je ziet welke problemen er op Euro pa en Nederland afkomen... De mi- gratieproblematiek, de EU-ellende, ga zo maar door. In mijn jeugd was er geen terreur in Frankrijk, waren er geen bomaanslagen. Kwamen ze niet met kalasjnikovs joodse musea binnen. Dit is zo heftig en het is zo dichtbij gekomen. Ik wil mijn kwets bare kinderen beschermen in een wereld die niet al te vrolijk is." „Mijn vrouw en ik zien kinderen ook als een positief tegenwicht. Dat neemt niet weg dat je zorgen kunt hebben over de wereld waarin je ze groot moet brengen. Het is wel be langrijk dat je ze in de eerste jaren een gevoel van zekerheid en vertrou wen kunt meegeven." „Ze is vijfjaar oud en kijkt het Jeugd journaal. Ze ziet het nieuws van de dag, daarin speelt terreur een rol. Ze ziet boze, verdrietige mensen. Ik pro beer haar eerlijk te vertellen wat er aan de hand is op een manier die zij begrijpt. Als er een aanslag is ge pleegd in Istanboel, vraagt ze waar om al die mensen huilen." „Dat er mensen zijn die bepaalde ideeën hebben en ervoor zorgen dat er geweld plaatsvindt. Dat zij den ken dat ze betere mensen zijn dan anderen. Dat zij hun wil proberen op te leggen aan andersdenkenden door hen pijn te doen. Zo leg ik dat aan kinderen uit." „Mijn dochter mag met iedereen thuiskomen die haar gelukkig maakt. Dat is het principe van indivi duele vrijheid. Het is haar leven. Of ik er even gelukkig van word, is een tweede." „Ha, ha ha! Praat me nog dieper de put in! Dat hangt helemaal af van de ideeën van de moslim. Als het een geïntegreerde jongeman is die het beste voor heeft met mijn dochter en de grondslagen en de vrijheden van deze samenleving respecteert, dan is dat natuurlijk een ander ver haal dan wanneer iemand die bin nenkomt met een baard, een hoog waterbroek en eist dat zij niet meer op straat komt. Dat lijkt me wel een probleem." „In Almere kregen we van leraren maatschappijleer in de jaren 90 te ho ren hoe fantastisch het was, dat mul- ticultifeest, terwijl ik zag dat het an ders was dan ons werd voorgespie geld. Tijdens mijn studie keek ik on der meer naar wat godsdienst met een samenleving doet. Mijn moeder reageerde op mijn studiekeuze als volgt: 'Doe even normaal, ga toch lek ker rechten of economie doen! Doe wat zinnigs!' Het introductieweek end op de VU was van 9 tot 11 sep tember 2001. Op de terugweg zaten we in de trein en sloegen de vliegtui gen in de Twin Towers. De professor sms'te ons: Jullie studie is nu rele vant!" „Dat is anders gelopen dan we hoop ten. We hadden in het vroege voor jaar van 2015 sterk de indruk dat het kabinet ging vallen. Er was voortdu rend crisisoverleg in het Torentje, ie dereen zat daar. Wat moesten wij dan in een verkiezingsstrijd waarin g Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over het leven en de politiek 'Praten vanuit de onderbuik? Nee, dat is boerenverstand' Jan Hoedeman In wat voor wereld groeien uw kinderen op? U had ook kunnen besluiten geen kinderen te nemen. Stelt uw oudste al vragen waarover u politieke duiding kunt geven? Wat zegt u dan? Stel, uw dochter komt in 2026 thuis met een moslim. Het zou uitgerekend voor uw dochters een geweldige manier zijn om te puberen. Waarom ging u godsdienstweten schappen studeren? U bent in zee gegaan met Bram Moszkowicz als beoogd lijsttrekker voor VNL. Hoe kijkt u terug op dat mislukte avontuur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8