Geldautomaten AH plofkraakbestendig Vuurtoren ontvangt 10.000ste bezoeker i ZEEUWS-VLAANDEREN 11 Primeur voor Terneuzense binnenstad Al jaren erger ik me aan kauwgom op straat. Dit is daarom een heel goed initiatief Gaan ze straks al die stukjes kauwgom er ook nog afhalen? Dat is een werk! Wat een super idee! Marijke den Ouden ergert zich al jaren aan mensen die zomaar kauwgom -of wat dan ook- op straat gooien. Vol enthou siasme plakt ze vrijdagmiddag kauwgomresten op de primeur voor de Terneuzense binnenstad, een kauwgompaal. Wethouder Jack Begijn heeft zo juist de paal onthuld op de hoek Havenstraat-Noordstraat, met de bedenker ervan, Stijn Louwerse (14), leerling van stedelijke scho lengemeenschap De Rede. Voor de onthulling deelde Stijn kwistig gekleurde kauwgomballen uit, ook aan Marijke den Ouden. „Jon geren hebben vaak de beste idee ën", prijst Begijn. De Terneuzense binnenstad heeft een primeur: een kauwgompaal. Na de onthulling zat die direct onder de plakkerige dotten. Voorbijgangers reageerden enthousiast. „Nu nog goed opvoeden", zei er ééntje. Hoe jong Stijn ook is, al jaren zijn kauwgomresten op straat hem een doorn in het oog. En niet alleen daar, ook op school. „Zit je met je handen onder een school bank, pak je in een dot kauwgom die eronder is gesmeerd. Lekker, maar niet heus!" Het 'superidee' voor een kauw- gompaal kreeg Stijn, toen hij eer der dit jaar mee mocht doen aan de BÈta challenge, een scholen wedstrijd om techniek te promo ten. De gemeente Terneuzen pik te het op. Wethouder Begijn geeft eerlijk toe zich niet zo aan kauw gomresten te ergeren. „Maar als je erop gaat letten, zoals nu, dan zie je pas hoe vies het is." Of de kauwgompaal een succes wordt, samen met peukentegels die de gemeente in de binnenstad weglegt, is wat betreft Begijn een zekerheidje. „Ken je die blikvan gers langs drukke schoolroutes? Jongeren maken er een sport van daar troep in te gooien." Op zoek naar Pokémons lopen drie jongens voorbij, de broers Thijs (12) en Joep Versprille (13) en hun neef Sam (11). Ze zijn op weg naar het Stadhuisplein, waar je heel goed Pokémons kunt van gen. „Wel slim bedacht", zegt Thijs in het voorbijgaan. „En die paal ziet er ook nog grappig uit", voegt Joep toe. Zo reageren meer passanten. Al is er wel een enkele, minder en thousiaste brombeer. De man kijkt naar de paal en laat zich ont vallen: „En nu nog goed opvoe den." Het moet voor eens en altijd afge lopen zijn met plofkraken op pin automaten in supermarkten van Albert Heijn, zoals afgelopen dinsdag in de AH in Axel en eer der deze maand ook al in de AH in Hulst. Albert Heijn heeft met de ING- lk heb ook nog een offerte voor een rookgordijnapparaat aangevraagd bank een nieuw type geldauto maat ontwikkeld die 'plofkraak bestendig is', laten Ivo Mat theeuws van de AH Hulst en Da niël Luitj ens van de AH Axel we ten. Mattheeuws overweegt nog een extra maatregel te nemen te gen dieven die het gemunt heb ben op zijn zaak. „Ik heb een of ferte aangevraagd voor rookgor dijninstallatie. Breek je dan bij ons in, dan sta je vijf a tien minu ten in dichte rook." Bij de AH Hulst is sinds maan dag een pinautomaat terug. Twee weken zou de levering du ren, was vooraf verteld. Die toe zegging is nagekomen. Luitjens van de AH in Axel verwacht over ruim een week een nieuwe, plof- kraakbestendige automaat te krij gen, zoals die in Hulst. Veel plezier zullen de dieven al niet beleefd hebben aan hun acties in Hulst en Axel. Een inkt- patroon spat open bij een plof- kraak. Het geld wordt waarde loos. Luitjens: „Zelfs kassa's za ten onder de inkt. We hebben speciaal spul nodig om die goed schoon te maken." Het echtpaar Ria en Piet Open neer was vrijdagmiddag samen de tienduizendste bezoeker van de vuurtoren bij Breskens. De vrijwil ligers en bestuursleden van de Stichting Vuurtoren Breskens wa ren een tijdje druk aan het turven en toen stonden ze daar: de twee uit Zaamslag. Ze waren op de drukke jaarmarkt in Groede en be sloten met hun logé Destny van 13 nog even langs de vuurtoren te gaan. En daar wachtten hen bloe men, een fraaie handgemaakte re plica van de vuurtoren en een glaasje bubbels. De vuurtoren is sinds 4 juli 2015 gedurende de zomermaanden drie middagen per week open en gezien het bezoekersaantal heel erg in trek bij toeristen en inwo ners uit de streek. zaterdag 30 juli 2016 Kauwgom aan de schandpaal Harmen van der Werf Marijke den Ouden, Terneuzen ww KW, fUK Hm UWKAWefOM tH HomjXïTKMTJCHOOH: ?<-**. Htm TOUW KAUWGOML f)e Rede Stijn Louwerse, bedenker van de kauwgompaal, plakt met wethouder Jack Begijn (rechts) als eerste een dot kauwgom op de kauwgompaal in de Terneuzense binnenstad, foto peter niicolai —Joep Versprille (13), Terneuzen Harmen van der Werf Axel Ivo Mattheeuws, AH Hulst Wilma Valk Breskens Ria en Piet Openneer kregen, als 10.000ste bezoeker, een bos bloemen en een replica van de vuurtoren, foto peter nioolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80