'Evi wordt niet ouder dan 10 jaar' Banken nog gevoelig voor crises U NIEUWS 7 Wetenschappers en politici laten zich gebruiken Lobbywaakhond CEO stelt in een rapport dat 'de industrie in Brussel machtiger is dan politici en wetenschappers'. Onderzoekers publiceren 'gebaseerd op niks' Annie Schreijer-Pierik wist vorige maand niet wat ze meemaakte. Wekenlang had de CDA-europar- lementariër met haar collega's ver gaderd over Red Buil: dat wilde op z'n blikjes energiedrank zetten dat het 'de concentratie en het uit houdingsvermogen versterkt'. En niet dat het ook schadelijke gevol gen heeft. „Dat vond ik niet kun nen, en daar was bijna iedereen het mee eens", vertelt ze. Maar toen kwam de eindstem ming in Straatsburg. En ineens dacht menig europarlementariër er anders over. Zij vonden het bij nader inzien toch niet zo'n goed idee om Red Buil te bekritiseren. Schreijer-Pierik had in de weken voor de eindstemming al gemerkt dat Red Buil een agressieve lobby voerde. „Ze benaderden mij ook. De stemming liep goed af, maar van sommige collega's viel het me echt tegen dat ze zich zo hadden laten beïnvloeden." Macht De macht van de voedingsindus trie in Brussel neemt toe, stelt lob bywaakhond Corporate Europe Observatory (CEO) in een nieuw rapport. „Multinationals kunnen regels tegenhouden die suikercon sumptie moeten tegengaan", zegt onderzoeker Katharine Ainger. „Een bedrijf als Nestlé is groter dan Shell. Het kan miljoenen ste ken in lobbypraktijken, en heeft een enorme waarde als het gaat om werkgelegenheid en export. De druk op Europa om hen onge moeid te laten, is groot. Veel politi ci lijken daarvoor te bezwijken." En zo haalden voorstellen om sui ker zwaarder te belasten, en om de informatie op producten eerlij ker te maken, de eindstreep niet. De bedrijven weten ook de weten schap te beïnvloeden, meldt het rapport. Zo stelden 21 wetenschap pers in 2010 dat er géén concrete link is tussen suiker en obesitas. Uit het rapport blijkt nu dat 14 van de 21 onderzoekers een band hadden met de voedingsindustrie. Geen uitzondering, zegt de Bel gische hoogleraar Jan Geuns (KU Leuven). „Menig onderzoeker laat zich gebruiken door de industrie. Ze publiceren onderzoek waaruit blijkt dat effecten van suiker wel meevallen. Gebaseerd op niks." Invloed Ainger: „Veel wetenschappers zijn op zoek naar financiering voor hun onderzoek. De industrie be taalt daar graag voor. En dat heeft invloed." Het grootste probleem, zegt we tenschapper Geuns, is de zwakte van de Europese Commissie. Die laat al jaren toe dat de suikerindus trie veranderingen tegenhoudt. De Europese Commissie noemt die stelling in een reactie 'belache lijk'. „In onze besluitvorming spre ken we met alle partijen, de indus trie maar ook NGO's. Altijd onaf hankelijk, en in het belang van Eu ropa. We hebben al veel bereikt." Maar europarlementariër Schre ijer-Pierik herkent de kritiek wel. „De macht van multinationals is inmiddels zo groot, dat je als poli ticus van goeden huize moet ko men om je rug recht te houden." En dat valt niet mee: een paar jaar geleden bleek een andere CDA-eu- roparlementariër, Ria Oomen, als adviseur op de loonlijst van Mars te staan. Schreijer-Pierik: „Ik kan alleen maar zeggen dat ik me daar verre van houd. We moeten zo zuiver mogelijk blijven." Van sommige collega's viel het me tegen dat ze zich zo hadden laten beïnvloeden Met name de Italiaanse bank Mon te de Paschi is niet bestand tegen een reeks tegenvallende economi sche ontwikkelingen. Ook de buf fers van de Spaanse Banco Popo- lar, het Oostenrijkse Raiffei- sen-Landesbanken en de Commer- zbank en Deutsche Bank (Duits land) komen sterk onder druk te staan. Dat blijkt uit de stresstest onder 51 grote Europese banken, die de Europese Bankenautoriteit (EBA) gisteren naar buiten bracht. De EBA concludeert dat Monte dei Paschi na drie jaar economi sche rampspoed met negatieve buffers achter zou blijven. Vrij ver taald betekent dat dat de bank bij de minste of geringste tegenslag failliet zou gaan. Het bestuur van de Italiaanse bank wil daar niet op wachten, en heeft gisteravond in gestemd met een kapitaalinjectie. Van de drie grote Nederlandse banken zou een zware crisis Rabo bank het meest kwetsbaar achter laten, verwacht de EBA. De zoge naamde core tier I ratio, de verhou ding tussen het kernkapitaal van de bank en haar risicodragende verplichten zou dan 8,1 procent be dragen. Nu is dat nog 13,5 procent. ABN zou van 15,5 naar 9,5 duike len, ING van 12,9 naar 9,0. Vorig jaar maart veran derde het leven van Steven (36) en zijn vrouw Hilgonde (38) in één klap. Dochter Evi kreeg 's nachts een epilepti sche aanval. Het gezin kwam terecht in het Meander ziekenhuis in Amers foort. Medicatie hielp niet en de aanval hield bijna 24 uur aan. „Het was frustrerend en beangsti gend. Geen arts wist wat er aan de hand was", zegt Hilgonde. In het VU Medisch Centrum in Amsterdam werd de diagnose ge steld: syndroom van Alpers. Een ongeneeslijke stofwisselingsziek te die wordt veroorzaakt door een genetische, overdraagbare afwij king. Evi zal niet ouder worden dan 10. „Hilgonde en ik zijn beiden ge zonde drager van het gemuteerde gen", zegt vader Steven. Als twee dragers samenkomen, wordt het gevaarlijk. Kira werd getest, zij heeft het syndroom ook, maar ze vertoont nog geen symptomen. „Het is een tikkende tijdbom", zegt Steven. „Nu functioneert Evi nog relatief goed en aan Kira is nog niets te zien. Maar als ze bed legerig worden, verandert dat." Zorgen dat ze genieten en vrolijk zijn, daar zetten we alles voor opzij Na Evi's diagnose kwamen via voetbalvereniging Roda in Leus den, waar Steven actief is, spon taan donaties binnen. De Stich ting Evi van Vugt zamelt nu geld in via lokale ondernemers in Leusden, waar het gezin tot voor kort woonde. „De inwoners trek ken zich het lot van Evi en Kira erg aan", zegt Steven. „Dat is hart verwarmend." „Zeven dagen per week zorgen is zwaar", zegt Hilgonde. „Evi gaat nu drie dagen per week naar een specialistisch revalidatiecen trum." Steven: „Het is confronterend en zwaar, maar je past je toch snel aan. Door de stichting kun nen we leuke dingen met onze meiden doen." Zijn vrouw Hilgonde vult aan: „Zorgen dat ze genieten en vrolijk zijn, daarvoor zetten we alles opzij." zaterdag 30 juli 2016 Internationale suikerlobby heeft Brussel in haar greep Peter Groenendijk Brussel/Rotterdam —Annie Schreijer-Pierik, CDA-europarlementariër Diverse Europese banken zijn nog steeds erg gevoelig voor eventuele toekomstige crises. Sander van Mersbergen Londen De wereld van de familie Van Vugt uit Bunschoten stortte in, toen ze hoorden dat hun doch ters Evi (5) en Kira (3) niet oud zullen worden. Maar: „De steun die we krijgen is hartverwar mend." Lotte van Erp Bunschoten —Steven van Vugt, vader Hilgonde en Steven van Vugt met is een tikkende tijdbom." foto nico e dochters Evi (5) en Kira (3). „Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7