Hier ben je één met de natuur Nieuwe kerk in Hoek in november klaar Geen bekentenis in zaak-Zoutelande 2 ZEELAND RECREATIE DUURZAAM BOUWEN Water Het vakantiehuisje van de 21ste eeuw is gemaakt van hergebruikte materialen. En het is zo ontworpen dat het lijkt alsof het er altijd al heeft gestaan. Anders dan anders Commentaar In Zeeland wordt nagedacht over het toerisme van de toekomst. Recreatiebedrijf Molecaten promoot zijn vakantiehuisjes in Wa- terdunen al met termen als 'duurzaam' en 'circulair'. Vooral voor het laatste begrip is tegenwoordig veel aandacht. De circulaire economie werkt in een gesloten systeem waarin we grondstoffen hergebruiken of waarin ze na gebruik worden opgenomen door de natuur, zonder dat we de aarde uitputten of grote afvalbergen ma ken. Het vergt wel even nadenken om de goede biologische en technische kringlopen te vinden. Sommige recreatieondernemers zijn er wel mee bezig, maar hard gaat het niet. Dat is spijtig. 'Circulair' is misschien wel het toverwoord voor de recreatieve sector. Een deel van de aantrekkingskracht van Zeeland is de na tuur. In die omgeving is iedereen ontvankelijk voor het idee dat we al dat moois niet moeten verpesten en uitputten. Dus het ligt voor de hand om aan de Zeeuwse kernwaarden een begrip toe te voegen in de trant van 'één met de natuur', in de zin van duur zaamheid. De tijd lijkt er rijp voor. Mensen zien in, dat de wereld niet op fossiele grondstoffen kan blijven draaien. Vliegvakanties zijn minder aantrekkelijk omdat het in veel verre landen rommelt. Dit zijn goede redenen om in eigen land op vakantie te gaan. Hier kan Zeeland op inspringen. De provincie geeft ondernemers al een duwtje met subsidies. Dat komt goed uit. Er zijn risico's. De 'circulaire vakantie' mag absoluut niet dwin gend overkomen. Dat schrikt mensen af. Dus alsjeblieft geen slo gans met 'circulair' erin. En als het motto is 'één met de natuur' maar je zit op eikaars lip, dan zal het ook niet werken. De nieuwe vakantieparken moeten dus zeer ruim worden opgezet. Zo worden ze duur. Daar zullen toeristen wel even aan moeten wennen. 'Circulair' is misschien wel het toverwoord voor de Zeeuwse recreatieve sector De herbouwde kerk van de Protes tantse gemeente in Hoek wordt op vrijdag 18 november opgele verd. De officiële ingebruikname vindt plaats vlak voor Kerst, op zondag 11 december. „We zitten helemaal op sche ma", zegt Henk Siersema, voorzit ter van de kerkenraad. De kerk, herbouwd nadat de vorige op nieuwjaarsdag 2015 afbrandde, is onder dak, de toren staat erop en het buitenwerk wordt momenteel afgerond. De aannemer moet nog wel wat problemen aan de noord kant van het dak oplossen. Er zijn wat 'horizontale oneffen heden' te zien, die moeten wor den weggewerkt. Siersema: „De zuidkant staat er strak bij. Als de oneffenheden zich daar hadden voorgedaan, was dat geen enkel probleem geweest; daar komen na melijk zonnepanelen." De toren is inmiddels voorzien van wijzerplaten. Maar Hoeken- aren, die gewoontegetrouw naar De tijd van de toren aflezen kan pas als de elektra weer is aangebracht de toren kijken om te zien hoe laat het is, moeten nog even ge duld hebben. 'De tijd' wordt pas weer aangegeven als de technici van Bouwbedrijf Van de Linde uit Goes de elektrische installaties hebben aangebracht. Ook de nieu we glas-in-lood-ramen worden binnenkort geplaatst. Almanak Het Belgische motorjacht meer de voor het eerst af in de jacht haven van Terneuzen. Het vijf jarige zoontje van het echtpaar meldde zich na een uurtje bij de havenmeester met de vraag of die een emmer zout water voor hem had, voor z'n aqua- rium met gevangen garnalen. Voor een euro kreeg hij een em mer vol mee. De volgende dag kwam hij terug. Hij keek naar het water in de haven en zei: „Goh, zo weinig water. U hebt lekker verkocht!" De haven meester grinnikte: het was eb. AXEL Chloorlucht in zwembad NIEUWVLIET Sinte Pier viert feest BLANKENBERGE 'Rustponton' zeehondjes KRUISPOLDERHAVEN Nieuwe asfaltlaag doorgaande wegen Vakantie is meer dan 'even lekker weg'. Sta je op een camping aan de kust, dan moet je ook het gevoel hebben dat je bijna op het strand staat. Het is precies dat wat Eric van Damme de gasten van strandcamping Groede wil meegeven. Nu maakt hij de stap naar vakantiehuisje 3.0. Stop hier even, roept Van Dam me tegen de wind in. Zachtjes knijpt hij in de remmen van zijn fiets en wijst. „Hoe we ook ons best hebben gedaan, de chalets die nu op de camping staan, pas sen niet in het landschap. Boven dien, als ze op lange termijn ge sloopt moeten worden, hebben ze geen tweede leven. Dat is zonde. Want we kunnen niet doorgaan met consumeren zoals we nu doen: iets kopen en als het niet meer voldoet, gooien we het weg en kopen we nieuw. Wij willen een stap verder zetten. Kom, ik laat je de omgeving zien." Zijn camping ligt ingeklemd tussen duinen en polders. Beide landschappen, inclusief kreken en riet, lopen op de camping door, zo dat die in zijn omgeving opgaat. „Je ziet nauwelijks waar de cam ping ophoudt", vertelt hij al trap pend op zijn stalen ros. „Die na tuurlijke overgang willen we met de nieuwe huisjes ook maken; als of ze er altijd al hebben gestaan." Het moeten dan ook bijzondere vakantiehuisjes worden, onder streept hij. „Ook qua bouw. We moeten verantwoordelijker om gaan met materialen. Anders zijn straks alle grondstoffen op." Het vakantiehuisje 3.0 is in zijn ogen dan ook gemaakt van herge- „Ontwerpen met be staande materialen is niet zozeer moeilijk, maar wel anders. Elk materiaal heeft zijn verhaal, beperking en mogelijkheden. Dat neem je mee in het ontwerp. Ver schillende bedrijven dumpen bij mij con tainers vol met mate rialen. Daar bouw ik van alles van. Ik werk nu aan een drij vend vakantiehuisje. De drijvers maak ik van polyester buizen die een Antwerpse tuinder gebruikte.Po- lyester vergaat bijna niet. Je kunt het als chemisch afval ver branden. Dan komt het in het milieu te recht. Nu is het een nieuw product. Dat is mooi." MIDDELBURG Het duo dat ver dacht wordt van de mishandeling van de 70-jarige Ko Dommisse in Zoutelande heeft geen bekentenis afgelegd. Donderdag meldden een 26-jarige vrouw uit Vlissingen en een 19-jarige Middelburger zich nadat de politie beelden van hen op Facebook had geplaatst. Beiden werden daarop in verze kering gesteld en uitgebreid ver hoord. Tijdens de verhoren heb ben zij hun versie van de gebeurte nissen verteld, aldus een politie woordvoerster. De Vlissingse is gisteren op vrije voeten gesteld. De Middel burger zit nog vast. Dommisse sprak vorige week een man en een vrouw op een scooter aan vanwe ge hun rijgedrag omdat ze op een voetpad tussen de wandelaars re den. De 19-jarige man zou daarop zijn afgestapt en Dommisse tegen de borst hebben geslagen. Het slachtoffer viel op de grond en liep daarbij een gecompliceerde breuk boven zijn linkerheup op. De politie zette donderdag beel den op Facebook waarop het duo duidelijk herkenbaar was. Het be richt werd honderden keren ge deeld. Nadat de twee zich hadden ge meld verwijderde de politie de beelden van haar Facebookpagina. zaterdag 30 juli 2016 li Wout Bareman Hoek Tip? redactie@pzc.nl Twee medewerkers van het zwembad in Axel zijn vrij dag onwel geworden na het inademen van een chloor lucht. Ze zijn voor de zeker heid ter controle naar het ziekenhuis gebracht en kon den daarna naar huis. In de machinekamer van het zwembad was chloordamp vrijgekomen. Een slang was losgeschoten. Dit is her steld door de brandweer. Het zwembad is niet geslo ten geweest. Een grote rommelmarkt vormt maandag de basis van de Sinte Pierse Fees ten in Nieuwvliet. Tussen 14.00 uur en 19.00 uur kan iedereen op het sportveld aan de Mettenijedijk rond snuffelen. Daarnaast zijn er spelletjes te doen en oude tractoren te bekijken. De op brengst van het evenement gaat naar lokale clubs, zo als de molenstichting, de se- niorensoos en de jeugdver eniging. In Blankenberge is een groep bewoners een actie begonnen voor een ponton in de jachthaven, waarop jonge zeehonden kunnen uitrusten. Hun petitie is al 1000 keer ondertekend. Blankenbergenaren consta teren dat er steeds meer jonge zeehondjes in de ha vengeul leven. De petitie is inmiddels aan burgemees ter Patrick De Klerck over handigd. Die pleegt overleg met het Sea Life Center. Op Kruispolderhaven (ge meente Hulst) krijgen de doorgaande wegen een nieu we asfaltlaag. Het gaat om delen van de Lange Nieuw- straat, Kruispolderkaai en de Duivenhoekseweg. Aan de bebouwde komgrens wor den rode drempels gelegd. Het werk begint maandag en duurt tot donderdag. Welbewust Jeffrey Kutterink G roede De ontwerper: Danny van Rijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78